0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز چهارشنبه، ۲۳ مارس بدانید, آمده است ؛

خلاصه:

قیمت نفت در حالی افزایش می‌یابد که روسیه خط لوله نفت قزاقستان را مسدود می‌کند و ادعا می‌کند که نیاز به ترمیم خسارت طوفان دارد، در حالی که به نظر می‌رسد ذخایر آمریکا هفته گذشته مجددا کاهش یافته است. بیانیات فدرال رزرو که خواستار سیاست  فعالانه محدودکننده هستند، پررنگ تر می شود. با تلاش دولت برای مقابله با بحران هزینه زندگی، تورم در بریتانیا به بالاترین حد خود در ۳۰ سال اخیر رسیده است. سهام ایالات متحده در افتتاحیه قرار است کمی استراحت کند ( اندکی نزولی باشد ) و چین جعبه سیاه هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ را که اوایل این هفته سقوط کرد، پیدا کرد.

۱- روسیه خط لوله نفت قزاقستان را در حالی که اروپا بحث حول تحریم ها را تشدید می کند، مسدود کرد.

قیمت نفت دوباره افزایش یافت از آنجایی که  بحث اروپا در مورد تحریم صادرات انرژی روسیه یک روز قبل از نشست مهم سران از سر گرفته شد.

‏Mario Draghi, نخست وزیر ایتالیا به قانونگذاران گفت که پوتین، رئیس جمهور روسیه، علاقه ای به مذاکرات برای صلح ندارد، که این لحنی آشکارا و جنگ طلبانه از سوی کشوری است که به شدت به نفت و گاز روسیه وابسته است. در مقابل، Olaf Scholz ,صدراعظم آلمان، مخالفت خود را با تحریم فوری، با اشاره به هزینه های اقتصادی، ابراز کرد.

روسیه یک شبه با بستن پایانه صادراتی خط لوله خزر در دریای سیاه، بازار جهانی نفت را تشدید کرد ومدعی شد که خسارت طوفان باید رفع شود. این خط تولید ۷۰۰ هزار بشکه در روز عمدتاً نفت را از قزاقستان به بازارهای جهانی حمل می کند.

قیمت نفت خام آمریکا ۱٫۸ درصد افزایش یافت و به ۱۱۱٫۲۵ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که قیمت نفت برنت با ۲٫۱ درصد افزایش به ۱۱۷٫۹۰ دلار در هر بشکه رسید، پیش از آن که دولت ایالات متحده داده ها در مورد موجودی ذخیره شده در ساعت ۱۹:۰۰  به وقت ایران منتشر کند. بر اساس گزارش گروه صنعتی  API، ذخایر نفت خام هفته گذشته به طرز شگفت انگیزی به  ۴٫۳ میلیون بشکه کاهش یافته است.

۲-Dovish Daly به درخواست‌ها برای افزایش سریع‌تر نرخ می‌افزاید. موعد انتشار داده های مسکن، میزان فروش خانه جدید رسیده است.

‏Mary Daly، رئیس فدرال رزرو سانفرانسیسکو، بیانیات خود را به کسانی اضافه کرد که از فدرال رزرو خواستند تا نرخ بهره را بالاتر از نرخی که به عنوان نرخ خنثی تلقی می شود افزایش دهد تا تورم را پایین بیاورد.اظهارات دالی به دنبال اظهارات مشابهی از Jerome Powell، Chris Waller  و James Bulllard در این هفته است. نظرات او نشان می دهد که اکثریت ممکن است طرفدار افزایش ۵۰ واحدی نرخ بهره در نشست بعدی فدرال رزرو باشند.

بازده اوراق قرضه ایالات متحده در حال حاضر افزایش بی وقفه خود را متوقف کرده است، بازدهی خزانه داری ۱۰ ساله یک شبه ۲ واحد پایه کاهش یافت و به ۲٫۳۶ درصد رسید. افزایش آنها تمرکز شدیدی بر داده های هفتگی برای درخواست ها و نرخ های وام مسکن خواهد داشت. داده های جدید فروش خانه در ماه فوریه نیز متعاقباً منتشر میشود.

۳- بازار سهام اندکی نزولی میشود.

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است پس از افزایش سود روز سه‌شنبه، کمی با کاهش باز شوند.تا ساعت ۱۴:۵۰ به وقت ایران ، معاملات داوجونز ۸۳ واحد یا ۰٫۲ درصد کاهش یافت، در حالی که معاملات  S&P 500 حدود ۰٫۳ درصد و معاملات نزدک ۱۰۰ حدود ۰٫۴ درصد کاهش یافتند. هر سه شاخص در روز سه‌شنبه با هضم تغییر ظاهری هجومی در سیاست فدرال رزرو افزایش یافته بودند. نزدک کامپوزیت ۲٫۰ درصد افزایش یافت و رشد خود را در هفته گذشته به ۹ درصد رساند.

سهام‌هایی که احتمالاً مورد توجه قرار می‌گیرند عبارتند از GameStop (NYSE:GME)، پس از خریدهای بیشتر توسط رئیس آن رایان کوهن انجام شد و همچنین Cintas (NASDAQ:CTAS) و General Mills (NYSE:GIS) که گزارش درآمدی را اعلام می‌کنند. سهام والت دیزنی (NYSE:DIS) نیز ممکن است نوسان داشته باشد زیرا کارمندان در فلوریدا اعتراضات خود را علیه لایحه جدید ایالت در مورد مسائل LGBTQ افزایش می دهند، در حالی که سهام BuzzFeed (NASDAQ:BZFD) همچنان در پی تصمیمش برای بستن دفتر خبری زیان ده خود در حال افزایش است.

۴-با بدتر شدن بحران هزینه زندگی، تورم در بریتانیا به بالاترین حد خود در ۳۰ سال گذشته رسید

تورم بریتانیا در ماه فوریه به بالاترین میزان در ۳۰ سال گذشته یعنی ۶٫۲ درصد رسید، با تداوم افزایش سریع قیمت‌های تولیدکننده، نگرانی‌هایی مبنی بر اینکه اوج تورم مصرف‌کننده ممکن است تا هشت ماه دیگر نرسد.این امار  پیش زمینه‌ای پرتنش برای بیانیه بودجه بهار دولت ایجاد می‌کند، که انتظار می‌رود پس از رهبری فرانسه، ایتالیا و دیگران، شامل برخی از هدایای قابل توجه در مالیات بر سوخت باشد. مشخص نیست که آیا دولت به برنامه های قبلی خود برای افزایش سهم بیمه ملی پایبند خواهد بود تا کسری بودجه را که در چند ماه گذشته شدیدتر از حد انتظار کاهش یافته است، ببندد.

رئیس بانک انگلستان، Andrew Bailey نیز قرار است در ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران صحبت کند

۵ -چین ,جعبه سیاه بوئینگ سقوط کرده را پیدا کرد.

به گزارش رسانه های محلی، مقامات چینی جعبه سیاه پرواز بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ را که روز دوشنبه در جریان یک پرواز داخلی سقوط کرد، پیدا کردند.این کشف باید امکان شفاف سازی نسبتاً سریع در مورد علت سقوط را فراهم کند.

در بخش دیگر در چین، غول اینترنتی Tencent (OTC:TCEHY) رشد تنها ۸ درصدی درآمد در سه ماهه گذشته را گزارش کرد که کندترین رشد در تاریخ آن است.در همین حال، شیوع کووید-۱۹ در این کشور هنوز نشانه‌ای از کاهش را نشان نمی‌دهد و تیم‌های کنترل این بیماری به ۲۸ منطقه از ۳۱ منطقه کشور اعزام شده‌اند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.