0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز چهارشنبه، ۲۹ ژوئن بدانید، آمده است:

خلاصه:

جروم پاول مهمان ویژه بانک مرکزی اروپا است. کاهش مالیات بر سوخت، تورم آلمان را از بین می برد، ناتو ۳۰۰۰۰۰ سرباز را در حالت آماده باش قرار داده و پس از کنار گذاشتن مخالفت های ترکیه، آماده استقبال از سوئد و فنلاند به عنوان عضو می شود. Nio با گزارش کم فروش مواجه می شود و تسلا کارکنان Autopilot را اخراج می کند. قیمت نفت  پیش از انتشار داده های موجودی ذخایر ایالات متحده افزایش می یابد و بازارهای سهام ایالات متحده به نظر برای باز شدن ضعیف دیگری آماده هستند.

۱-بانک مرکزی اروپا میزبان پاول، است زیرا تورم منطقه یورو همچنان قوی است.

در دومین روز فعالیت بانک مرکزی اروپا در پرتغال، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو و اندرو بیلی، رئیس بانک مرکزی انگلستان، علاوه بر کریستین لاگارد و دیگر افراد برجسته بانک مرکزی اروپا، حضور خواهند داشت.

‏Agustín Carstens، رئیس بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی، که در گزارش سالانه خود در روز سه‌شنبه در مورد خطر رکود تورمی در اقتصاد جهانی هشداری جدی صادر کرد، در ساعت ۱۶:۳۰ به وقت ایران به این سه ملحق می‌شود. پیش از این اخبار اقتصادی متفاوتی از منطقه یورو منتشر شد، زیرا تورم آلمان به دلیل کاهش موقت مالیات بر حمل و نقل (که مانند رفع مالیات بر گاز ایالات متحده، تنها به تقویت تقاضا کمک می کند)، کاهش یافت. در همین حال، بانک مرکزی اروپا پیشتر اعلام کرد که وام شرکت ها با سریع ترین سرعت خود در بیش از یک سال گذشته افزایش یافته است زیرا شرکت ها قبل از افزایش پیش بینی شده نرخ بهره، پول نقد ذخیره می کردند.

۲-ناتو حضور خود در اروپا را برای مقابله با تهدید مستقیم روسیه افزایش می دهد.

ناتو برای جنگ سرد جدید با روسیه آماده می شود. سران دولت ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده روز چهارشنبه در مادرید اسپانیا گرد هم می آیند تا با یک مقر دائمی ایالات متحده در لهستان برای ارتش پنجم و حضور نیروی دریایی و هوایی تقویت شده در غرب اروپا موافقت کنند. هواپیماهای F-35 به بریتانیا فرستاده می شوند، در حالی که تعداد ناوشکن های مستقر در اسپانیا از چهار به شش افزایش می یابد.

این اقدامات پاسخی است به آنچه که ائتلاف آن را تهدید مستقیم صلح اروپا از سوی روسیه خواند که در ۱۴ سال گذشته سه حمله به همسایگان خود را آغاز کرده است. اواخر روز سه‌شنبه، ترکیه مخالفت خود را با پیوستن سوئد و فنلاند به این ائتلاف کنار گذاشت و سیاست‌های بی‌طرفی را که به دهه‌ها قبل برمی‌گردد، کنار گذاشت.همچنین روز سه شنبه، ایالات متحده یک شلیک هشدار اقتصادی به سمت چین شلیک کرد و پنج شرکت را به اتهام حمایت از ارتش روسیه در لیست سیاه قرار داد. چین با افزایش قابل توجه خرید نفت خام روسیه در ماه‌های اخیر، تأثیر تحریم‌های غرب بر روسیه را کاهش داده است.

۳-سهام قرار است دوباره پایین باز شود .

بازارهای سهام ایالات متحده در حالی که سرمایه‌گذاران بیشتری پول را خارج می‌کنند، قرار است  دوباره با کاهش بازگشایی شوند.تا ساعت ۱۴:۴۵ به وقت ایران، معاملات داوجونز ۸ واحد کاهش یافت که عملاً نسبت به روز سه‌شنبه تغییری نداشت، در حالی که معاملات S&P 500حدود  ۰٫۲ درصد کاهش داشت و نزدک ۱۰۰ نیز ۰٫۳ درصد کاهش داشت. شاخص های اصلی در روز سه شنبه بین ۱٫۵ تا ۳ درصد کاهش یافته بودند.سهام‌هایی که احتمالاً بعداً مورد توجه قرار می‌گیرند شامل Pinterest (NYSE:PINS) می‌شود که رئیس تجارت الکترونیکی گوگل را به‌عنوان مدیر عامل جدید خود انتخاب کرده و همچنین تمرکز بر والت دیزنی (NYSE:DIS) خواهد بود که قرارداد مدیرعاملش را در روز سه شنبه تمدید کرد، در حالی که جنگ میان سهامداران Spirit Airlines (NYSE:SAVE) در آستانه رای گیری روز پنجشنبه ادامه دارد.

۴-مشکل در دنیای ماشین های الکتریکی

شرکت چینی خودروهای الکتریکی  Nio (NYSE:NIO) پس از گزارش کم فروش توسط Grizzly Research این شرکت را متهم به دستکاری داده‌های فروش خود برای اغراق در سودآوری درآمد خود کرد، لذا در پیش‌ از بازار افت کرد. Nio در بیانیه ای این اتهامات را رد کرد، اما  سهام آن پس از افت ۲٫۶ درصدی در روز سه شنبه، همچنان ۷٫۸ درصد در قبل از بازار کاهش یافت.

تسلا (NASDAQ:TSLA) در جای دیگری در فضای خودروهای الکتریکی، صدها کارگر حقوق‌بگیر را اخراج می‌کند.

۵-افزایش نفت در پی مشکلات لیبی.

قیمت نفت خام در شرایطی که مشکلات جاری در صادرکننده کلیدی شمال آفریقا یعنی لیبی، جایی که پایانه های آن هنوز قادر به صادرات نیستند، افزایش یافت.تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران، قیمت نفت خام آمریکا ۰٫۵ درصد افزایش یافت و به ۱۱۲٫۲۸ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام برنت با ۰٫۴ درصد افزایش به ۱۱۴٫۳۰ دلار در هر بشکه رسید.

در بخش دیگر، مدیر عامل Shell (LON:RDSa) در کنفرانسی گفت که او می بیند که بازار جهانی نفت در حال سخت شدن بیشتر است زیرا خریداران غربی برای یافتن منابع سوخت جایگزین برای روسیه تلاش می کنند. وی خاطرنشان کرد که به دلیل محدودیت ظرفیت، اروپا نمی تواند گاز روسیه را که در زمستان امسال به آن نیاز دارد با گاز طبیعی مایع جایگزین کند.

داده‌های موجودی هفتگی اداره اطلاعات انرژی طبق معمول در ساعت ۱۹:۰۰  به وقت ایران ارائه می‌شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.