0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز دوشنبه، ۲۷ ژوئن بدانید، آمده است :

خلاصه:

در حالی که مسکو برای اولین بار در بیش از یک قرن گذشته بدهی خارجی خود را به ارز خارجی نپردازد، نشست سه روزه G7 با روسیه ادامه دارد . وال استریت به دنبال شروعی مثبت در این هفته است، ECB یک نشست را آغاز می کند، در حالی که قیمت نفت خام قبل از نشست اوپک کاهش یافته است.

۱-نشست G7 و روسیه

رهبران گروه G7  روز دوشنبه نشست سه روزه خود  را ادامه خواهند داد که تهاجم روسیه به اوکراین و وضعیت اقتصاد جهانی مهمترین موضوعات مورد بحث است.دموکراسی‌های بزرگ درباره تحریم‌های بیشتر بر مسکو بحث خواهند کرد، زیرا روسیه حملات موشکی خود به کی یف ، پایتخت اوکراین را افزایش داده است، اقدامی که جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده آن را وحشی گری خواند.انتظار می‌رود این گروه در روز سه‌شنبه ممنوعیت واردات طلای روسیه و همچنین مقابله بیشتر با افزایش قیمت‌های انرژی را اعلام کند، به‌طور احتمالی محدودیت قیمتی بر صادرات نفت خام و محصولات نفتی روسیه اعمال کند.چشم‌انداز احیای مذاکرات هسته‌ای ایران نیز احتمالا مورد بررسی قرار خواهد گرفت، زیرا عرضه مجدد نفت ایران به بازار جهانی می‌تواند به کاهش محدودیت عرضه فعلی کمک کند. با این حال، چند ماه است که این مذاکرات به بن بست رسیده است و رهبران ایران با توجه به شرایط دشواری که رهبران غربی در آن قرار دارند، مطمئناً معامله سختی را انجام خواهند داد.

۲-روسیه برای اولین بار در بیش از یک قرن گذشته است در معرض ورشکستگی است .

روسیه برای اولین بار از سال ۱۹۱۸ و دوران بلشویکی، پس از پایان یک ضرب الاجل مهم در روز یکشنبه، بدهی خود را به ارز خارجی نپردازد در معرض ورشکستگی است .قرار بود مسکو ۱۰۰ میلیون دلار  به سود دو اوراق قرضه، یکی به دلار آمریکا و دیگری به یورو در ۲۷ مه پرداخت کند. این پرداخت ها ۳۰ روز مهلت داشت که اکنون منقضی شده است.روسیه بارها گفته است که پول لازم برای پرداخت‌ها را دارد

و بنابراین هیچ دلیلی برای ورشکستگی وجود ندارد، اما تحریم‌های غرب در پی حمله به اوکراین به این معناست که قادر به ارسال پول به دارندگان اوراق قرضه نیست.با توجه به اینکه روسیه در حال حاضر نمی‌تواند در سطح بین‌المللی وام بگیرد و همچنان خریداران نفت و گاز خود، عمدتاً چین و هند، دارد، این موضوع در کوتاه‌مدت چه تأثیری خواهد داشت، قابل بحث است، اما احتمالاً هزینه‌های استقراض خود را در آینده افزایش خواهد داد.

۳-سهام قرار است بالاتر باز شود و نتایج نایک اعلام میشود.

بازارهای سهام امریکا قرار است دوشنبه بالا باز شوند و به روند بازگشتی که در پایان هفته گذشته مشاهده شد ادامه می‌یابد زیرا سرمایه‌گذاران تلاش می‌کنند ارزیابی کنند که آیا بازار به کف رسیده است یا اینکه این جهش کوتاه مدت خواهد بود.تا ساعت ۱۵:۰۰ معاملات داوجونز ۱۱۵ واحد یا ۰٫۴ درصد افزایش یافت، در حالی که معاملات  S&P 500حدود  ۰٫۵ درصد و معاملات Nasdaq 100 نیز ۰٫۷ درصد افزایش یافتند.با این حال، ماه ژوئن اواخر این هفته به پایان می رسد و ترس از رکود اقتصادی در حالی که بانک های مرکزی به شدت با تورم افسارگسیخته با افزایش شدید نرخ بهره مقابله می کنند، به این معنی است که این یکی از بدترین نیمه های اول سال برای سهام در دهه های اخیر خواهد بود.

نایک (NYSE:NKE) نتایج سه ماهه چهارم خود را پس از بسته شدن بازار روز دوشنبه ارائه می‌کند و این تنها چند روز پس از اعلام برنامه‌های تولیدکننده کفش‌های ورزشی برای خروج کامل از روسیه است.از نظر داده‌ها، انتظار می‌رود رشد کالاهای بادوام در ماه مه کند شود، در حالی که فروش مسکن در ماه مه باید نشان دهد که افزایش نرخ‌های وام مسکن تا چه حد به بخش مسکن ضربه می‌زند.

۴- ECB نشستی را راه اندازی می کند.

بانک مرکزی اروپا یک مجمع سه روزه را از دوشنبه در پرتغال آغاز می کند، تنها چند روز پس از آن که سیاست گذاران آن به صراحت اعلام کردند که در ماه آینده نرخ های بهره را افزایش خواهد داد و به مجموعه  برای تشدید سیاست های مالی در پی قله های تاریخی تورم می پیوندد. این منجر به جهش در بازده اوراق قرضه ایتالیا شده که باعث شد بانک مرکزی اروپا بیشتر اعلام کند که در حال طراحی یک ابزار برنامه ریزی شده است که سرمایه گذاران مشتاقانه منتظر اخبار آن هستند.رویداد اصلی روز چهارشنبه شامل کریستین لاگارد رئیس جمهور، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، و اندرو بیلی، رئیس بانک مرکزی انگلستان، برای نگرش در مورد اینکه چگونه رؤسای بانک مرکزی به مبادله بین مهار تورم نگاه می کنند، در حالی که هنوز تلاش می کنند تضمین کنند، خواهد بود. بانک مرکزی اروپا روز دوشنبه اعلام کرد که زمان انتشار تصمیمات سیاست مالی خود و زمان برگزاری کنفرانس های مطبوعاتی بعدی را از ماه جولای تغییر می دهد.

۵-نفت برای کاهش هفتگی اماده میشود . اوپک پلاس به برنامه تولید پایبند است.

بهای نفت خام در روز دوشنبه کاهش یافت و به افت هفته قبل ادامه داد که باعث شد قیمت شاخص جهانی برنت بیش از ۷ درصد به دلیل نگرانی از چشم انداز کلان کاهش یابد.با توجه به پتانسیل اقدامات بیشتر علیه صادرات انرژی روسیه و همچنین از سرگیری مجدد مذاکرات هسته ای ایران، تاجران جلسه جاری G7 را زیر نظر خواهند داشت .سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش نیز در این هفته برای بحث در مورد سطح تولید این گروه ملاقات می کنند. انتظار می‌رود اوپک پلاس به برنامه خود در روز پنج‌شنبه برای افزایش تولید ۶۴۸ هزار بشکه‌ای در روز در ماه جولای و تا پایان سال پایبند باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.