0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز جمعه، ۲۴ ژوئن بدانید، آمده است؛

خلاصه:

وال استریت به سمت مثبت  پیش می رود و یک دوره منفی سه هفته ای را پشت سر می گذارد، رهبران اتحادیه اروپا در بحبوحه مشکلات اقتصادی به نشست خود ادامه می دهند، بوریس جانسون با مشکلات سیاسی در بریتانیا مواجه است و بازار نفت خام منتظر نشست هفته آینده اوپک پلاس است.

۱-سرمایه گذاران اظهارات پاول را هضم می کنند.

سرمایه گذاران در آخرین روز هفته از شهادت جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در کنگره، در حالی که آخرین داده ها را در مورد وضعیت اقتصاد ایالات متحده مطالعه می کنند، به تجزیه و تحلیل خواهند پرداخت.

پاول تعهد بانک مرکزی به مهار تورم فزاینده را روشن کرد و آن را بی قید و شرط خواند، حتی اذعان کرد که نرخ های بهره بالاتر مورد نیاز برای انجام این کار ممکن است بیکاری را افزایش دهد و خطرات رکود را افزایش دهد.داده های اقتصادی روز جمعه شامل فروش خانه های جدید برای ماه مه در ساعت ۱۸:۳۰ به وقت ایران است که انتظار می رود کاهش جزئی را نشان دهد و شاخص تمایل مصرف کننده میشیگان برای ژوئن همچنان منتشر میشود.تحلیلگران انتظار دارند که داده ژوئن میشیگان ۵۰٫۲ باشد که مطابق با ماه قبل خواهد بود. در اوایل روز، شاخص احساسات تجاری Ifo آلمان در ماه مه کاهش یافت زیرا افزایش قیمت انرژی و تهدید کمبود گاز باعث اشفتگی در  کسب‌وکارها در بزرگترین اقتصاد اروپا شد و اعتماد مصرف‌کننده بریتانیا به پایین‌ترین حد خود رسید.

۲-نشست سران اتحادیه اروپا ادامه دارد.

رهبران اتحادیه اروپا روز جمعه، یک روز پس از اتخاذ تصمیم تاریخی مبنی بر اعطای وضعیت نامزدی به اوکراین و همچنین مولداوی در مسیر عضویت در این اتحادیه، به نشست خود ادامه می دهند.

احتمالاً گفتگو بیشتر به سمت وضعیت اقتصادی که اتحادیه در آن قرار دارد، با افزایش شدید تورم و احتمال افزایش رکود، خواهد بود .پس از اینکه سیاستگذاران در بانک مرکزی راه را برای افزایش نرخ بهره در ماه آینده هموار کردند، نظرات ، معاون بانک مرکزی اروپا، در ساعت ۱۸:۰۰به وقت ایران به دقت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.نظرسنجی رویترز نشان داد که همه به جز دو نفر از ۵۵ اقتصاددان انتظار داشتند که بانک مرکزی اروپا در ۲۱ ژوئیه افزایش یک چهارم واحدی را به ۰٫۲۵ درصد ارائه دهد و ۵۰ نفر از ۵۵ نفر انتظار داشتند که در سپتامبر نرخ بهره خود را ۵۰ واحد افزایش دهد.

۳-سهام قرار است بالاتر باز شود .

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است روز جمعه افزایشی باز شوند و در این زمان‌های پرتلاطم هفته مثبتی را ثبت کنند.تا ساعت ۱۴:۰۰ معاملات Dow Jones حدود ۲۱۵ واحد یا ۰٫۷٪ افزایش یافت، در حالی که معاملات S&P 500 حدود ۰٫۸٪ و معاملات Nasdaq 100 نیز ۱٪ افزایش داشتند.

سهام‌هایی که احتمالاً در کانون توجه قرار دارند شامل فدکس (NYSE:FDX) می‌شود، پس از اینکه این شرکت حمل‌ونقل، که به طور گسترده‌ای به عنوان پیشرو در خرید آنلاین و به طور کلی اقتصاد از راه دور شناخته می‌شود، تحت تأثیر درآمدهای سه ماهه خود پس از بسته شدن پنجشنبه قرار گرفت.  Carnival(NYSE:CCL) همچنین آخرین درآمدهای فصلی خود را با توجه به نشانه هایی که سفرهای تابستانی در حال افزایش است، گزارش خواهد کرد.

۴-رهبری جانسون پس از شکست در انتخابات میان‌دوره‌ای بریتانیا زیر سوال رفته است.

مشکلات پیش روی نخست وزیر بریتانیا، بوریس جانسون، در حال افزایش است، زیرا حزب محافظه کار او در دو انتخابات میان دوره ای یک روزه شکست خورد.این نتایج باعث شد تا رئیس مشترک حزب محافظه‌کار، از سمت خود کناره‌گیری کند و اظهار داشت که کسی باید مسئولیت آن را بپذیرد.موفقیت سیاسی جانسون بر اساس محبوبیت او در مناطق مرکزی حزبش بوده است، اما این نتایج نشان می‌دهد که ممکن است به دلیل افزایش قیمت‌ها، کاهش درآمد و اختلال ناشی از اعتصاب‌ها بر روحیه ملی کاهش یابد.علاوه بر این، بر اساس داده‌های دفتر آمار ملی، حجم خرده‌فروشی در بریتانیا در ماه مه ۰٫۵ درصد کاهش یافت. این کاهش عمدتاً به دلیل کندی فروش فروشگاه‌های مواد غذایی بود که در طول ماه ۱٫۶ درصد کاهش یافت که نشانه‌ای از این است که نگرانی‌های تورمی ممکن است تقاضای مصرف‌کننده را کاهش دهد.

۵-نفت اماده برای کاهش هفتگی است و اوپک پلاس هفته آینده تشکیل جلسه می دهد.

قیمت نفت خام در روز جمعه همراه با ریسک افزایش یافت، اما بازار به دلیل ترس از اینکه انقباض مالی تهاجمی رشد جهانی را کاهش خواهد داد و بر تقاضا تأثیر می گذارد، به سمت اولین کاهش هفتگی متوالی خود از اوایل آوریل پیش می رود.تا ساعت ۱۴:۳۰ به وقت ایران، قیمت نفت خام آمریکا با ۱٫۳ درصد افزایش به ۱۰۵٫۵۸ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام برنت با ۱٫۱ درصد افزایش به ۱۱۱٫۲۸ دلار در هر بشکه رسید. این درحالی است که توجه به نشست هفته آینده سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش برای بحث در مورد سطح تولید این گروه معطوف شده است.علیرغم برنامه‌های جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا برای سفر به عربستان سعودی، انتظار می‌رود که اوپک پلاس به برنامه خود برای افزایش تولید به میزان ۶۴۸ هزار بشکه در روز در ماه جولای و به همان میزان در ماه اوت پایبند باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.