0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز پنجشنبه، ۲۳ ژوئن بدانید، آمده است؛

خلاصه:

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، برای دومین روز برای به کنگره در مجلس می رود. انقباضات مالی از فیلیپین تا نروژ و به احتمال زیاد مصر و مکزیک ادامه دارد. پس از بستن لوله‌های گاز توسط روسیه، آلمان زنگ خطر را در مورد عرضه گاز طبیعی به صدا درآورد و اثرات جنگ اوکراین تلفات بیشتری را بر اقتصاد فرانسه و آلمان وارد کرد. موعد انتشار داده های مدعیان بیکاری مانند درآمدهای Accenture (NYSE:ACN)، و همچنین  Darden (NYSE:DRI)، Rite Aid (NYSE:RAD) و FedEx (NYSE:FDX) سررسیده است. و انتشار داده های موجودی نفت خام به دلیل مشکلات فنی به تاخیر افتاده است.

۱-پاول به کنگره بازمی گردد. افزایش نرخ در سراسر جهان ادامه دارد.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو برای دومین روز سخنرانی در مورد وضعیت اقتصاد ایالات متحده به مجلس نمایندگان می رود. پاول روز چهارشنبه به سنا گفت که خطرات رکود افزایش یافته است، اما بانک مرکزی همچنان کاهش بالاترین تورم را در اولویت قرار خواهد داد.

در بخش دیگر، تشدید سیاست مالی در سراسر جهان ادامه یافته و بانک مرکزی نروژ نرخ کلیدی خود را با ۵۰ واحد افزایش به ۱٫۲۵ درصد، بیش از حد انتظار افزایش داد. فیلیپین نیز افزایش داد، اما تنها ۲۵ واحد پایه، در حالی که اندونزی نرخ اصلی خود را ثابت نگه داشت. انتظار می‌رود بانک‌های مرکزی مصر و مکزیک در جلسه بعدی خود به ترتیب ۵۰ و ۷۵ واحد افزایش ایجاد کنند.

۲-آلمان زنگ خطر گاز را به صدا در می آورد.

معاملات گاز طبیعی اروپا به بالاترین حد خود در سه ماه اخیر رسید، زیرا آلمان یک گام به سهمیه بندی عرضه گاز طبیعی نزدیک شد و مرحله دوم یک طرح سه بخشی را برای تضمین امنیت عرضه فعال کرد.

این اقدام سایر اقداماتی را که قبلاً توسط برلین در روزهای اخیر در واکنش به کاهش ۶۰ درصدی گاز روسیه به دلایلی که دولت آن را با انگیزه های سیاسی می بیند، رسمی می کند. این خبر در روزی منتشر می شود که اتحادیه اروپا رسماً از اوکراین  دعوت می کند تا به این مجموعه بپیوندد. حملات توپخانه ای روسیه در هفته گذشته تشدید شده و به دو پایانه صادرات غلات متعلق به شرکت های کانادایی و آمریکایی در شهر بندری Mykolaiv آسیب رسانده است. نشریات اوکراینی همچنین گزارش دادند که روس ها بزرگترین نیروگاه خورشیدی اوکراین را که یک تاسیسات ۵۰ مگاواتی به نام TokMak است، برچیده و حذف کرده اند.

۳-سهام قرار است بالاتر باز شود. موعد انتشار گزارش درآمدهای Accenture، Darden، FedEx سر رسیده است.

با تطبیق سرمایه گذاران با آخرین اظهارنظرهای پاول و دیگران در مورد چشم انداز اقتصادی، بازارهای سهام ایالات متحده نسبتاً بالاتر باز می شوند.

تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران معاملات  داوجونز ۴۱ واحد یا ۰٫۱ درصد افزایش یافت، در حالی که معاملات  S&P 500 حدود ۰٫۳ درصد و معاملات  نزدک ۱۰۰ نیز ۰٫۷ درصد افزایش یافتند. هر سه پس از اولین روز سخنرانی پاول بین ۰٫۱ تا ۰٫۲ درصد کاهش داشتند.سهام‌هایی که احتمالاً در کانون توجه قرار دارند شامل رستوران های Accenture و Darden هستند که هر دو سود خود را قبل از بازار گزارش می‌دهند. آنها به ترتیب بینشی از روندهای فعلی در سرمایه گذاری تجاری و هزینه های مصرف کننده ارائه می دهند. فدکس یکی از قطب های خرید آنلاین پس از بسته شدن بازار گزارش می دهد.

۴-اقتصاد اروپا بیشتر کند می شود. انتخابات میان‌دوره‌ای بریتانیا در پیش است.

فعالیت تجاری در منطقه یورو در ماه ژوئن به پایین‌ترین سطح خود در ۱۶ ماه گذشته رسید، زیرا تورم زیاد و افزایش نرخ‌های بهره باعث کاهش تقاضا و بدتر شدن چشم‌انداز اقتصادی شد.

شاخص مدیران خرید ترکیبی در ژوئن که داده‌های بخش‌های خدماتی و تولیدی را ترکیب می‌کند به ۵۱٫۹ واحد کاهش یافت که از ۵۴٫۸ در ماه مه و کمتر از برآوردهای تحلیلگران است.

‏S&P همچنین گفت که انتظارات تجاری در آنجا به پایین‌ترین سطح خود در تقریبا یک سال و نیم گذشته کاهش یافته و اقتصاد بریتانیا در حال کند شدن است.

۵-کاهش قیمت نفت پس از افزایش شدید ذخایر API و اظهارات ایران

قیمت نفت خام به دلیل اظهارات خوش بینانه از جانب تهران در مورد چشم انداز توافقی که می تواند منجر به لغو تحریم های غرب شود، کاهش یافت و مسیر صادرات ایران به بازارهای جهانی را هموار کرد.

تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران قیمت نفت خام آمریکا ۰٫۸ درصد کاهش یافت و به ۱۰۵٫۳۹ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام برنت با ۰٫۷ درصد کاهش به ۱۱۰٫۹۸ دلار در هر بشکه رسید.

پیش از این اخبار بدتری برای تامین کنندگان سوخت اروپایی وجود داشت زیرا TotalEnergies (EPA:TTEF) مجبور به تعطیلی پالایشگاه Donges خود در فرانسه شد. در بخش دیگر، دولت امریکا گفت که داده های موجودی هفتگی اداره اطلاعات انرژی به دلیل مشکلات فنی به تعویق خواهد افتاد. داده های  API در روز چهارشنبه بیشترین افزایش هفتگی ذخایر نفت خام در بیش از دو ماه گذشته را نشان داد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.