0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز چهارشنبه ۲۲ ژوئن بدانید، آمده است:

خلاصه:

رشد بازارهای جهانی با یک الگوی آشنا به فروش به دلیل ترس از رکود مواجه می شود. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو برای دو روز جلسه به Capitol Hill می رود. انتظار می رود که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا خواستار تعلیق مالیات فدرال برای بنزین شود. علاوه بر این تورم در بریتانیا به بالاترین حد خود رسیده و آژانس بین المللی انرژی در مورد قطع کامل گاز روسیه به اروپا هشدار می دهد.

۱-وضعیت صعودی در بازارهای جهانی محو می شود.

افزایش جهانی در بازارهای سهام به سرعت با یک الگوی آشنا به فروش جدید مواجه شد، زیرا ترس از رکود دوباره بالا گرفت.در حالی که آژانس بین المللی انرژی به رهبران منطقه برای آماده شدن برای قطع کامل گاز روسیه هشدار داد، بازارهای سهام آسیا  و اروپا یک شبه افت کردند و اوراق قرضه افزایش یافت.

تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران بازدهی اوراق خزانه ۱۰ ساله ایالات متحده با ۸ واحد کاهش به ۳٫۲۲ درصد رسید، در حالی که اوراق دو ساله با ۷ واحد کاهش به ۳٫۱۳ درصد رسید.محو شدن ریسک پذیری در ارزهای دیجیتال نیز مشهود بود، جایی که بیتکوین ۴ درصد افت کرد و به ۲۰۴۴۱ دلار رسید.

۲-پاول در کنگره سخنرانی میکند; موعد انتشار داده های وام مسکن سررسیده است.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، شهادت دو روزه خود را در کنگره در مورد وضعیت اقتصادی آغاز خواهد کرد و از ساعت ۱۷:۰۰ به وقت ایران  در کمیته بانکداری سنا سخنرانی خواهد کرد.او احتمالاً به دلیل اقدام برای کاهش تورم و خطر وارد کردن امریکا به رکود نگران است (تحلیلگران سیتی گروپ برآورد خود از ریسک رکودی را در روز سه شنبه به ۵۰ درصد رساندند).به نظر می‌رسد دیدار اخیر پاول با جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، تمام آزادی عمل لازم را برای پایین آوردن تورم از بالاترین حد خود در ۴ دهه گذشته در اختیار او گذاشته است. با این حال، نمایندگان کنگره که در پنج ماه آینده مجدداً انتخاب می شوند، ممکن است کمتر دست و دلباز باشند.نشانه‌های شروع به کند شدن اقتصاد ایالات متحده در حال افزایش است و فروش خانه‌های موجود برای چهارمین ماه متوالی در ماه مه کاهش یافت . داده های MBA در مورد درخواست های وام مسکن در ساعت ۱۵:۳۰ به وقت ایران ارائه می شود.

۳-بازار سهام قرار است پایین تر باز شود.

بازارهای سهام ایالات متحده در آستانه بازگشایی سودهای روز سه‌شنبه خود را کنار می‌گذارند، در انتظار هرگونه نشانه‌ای از سوی پاول مبنی بر اینکه مسیر اقتصادی با سیاست سخت‌گیرانه فدرال رزرو کمتر از آنچه در حال حاضر انتظار می‌رود، خاتمه خواهد یافت، هستند.تا ساعت ۱۵:۰۰به وقت ایران ، معاملات  داوجونز ۳۶۱ واحد یا ۱٫۲ درصد کاهش یافت، در حالی که معاملات S&P 500 حدود ۱٫۴ درصد و نزدک ۱۰۰ نیز ۱٫۷ درصد کاهش یافت. پس از اینکه دولت بایدن طرحی را منتشر کرد که شرکت‌های دخانیات را مجبور می‌کرد تا بیشتر نیکوتین را از سیگار حذف کنند تا تمایلات برای ایجاد عادت  را ضعیف کند، سهام‌هایی که احتمالاً بعداً مورد توجه قرار خواهند گرفت، شامل Altria (NYSE:MO) می‌شود. همچنین تویوتا مورد توجه خواهد بود که علیرغم مشکلات جاری در زنجیره تامین، تلاش‌های خود را برای افزایش تولید تا ماه سپتامبر نشان داد.

۴-شاخص قیمت مصرف کننده در بریتانیا به بالاترین سطح خود رسید.

تورم در بریتانیا در ماه مه به بالاترین سطح ۴ دهه اخیر یعنی ۹٫۱ درصد افزایش یافت، زیرا قیمت مواد غذایی و انرژی همچنان از درآمد مصرف کنندگان کم می کند. بر این اساس، با کاهش هزینه‌های غیرضروری، تورم اصلی کمتر از انتظارات خواهد بود.

بریتانیا در بحبوحه یک اعتصاب سه روزه ملی راه آهن قرار دارد، اعتصابی که می تواند سابقه مهمی برای دور افزایش دستمزدهای بخش دولتی در سال جاری ایجاد کند. یکی از بخش های منطقه ای اتحادیه رانندگان قطار RMT اصولاً با پیشنهاد افزایش ۷٫۱ درصدی دستمزد موافقت کرده است.

به طور جداگانه، یک مطالعه جدید نشان داد که برگزیت اقتصاد بریتانیا را کمتر از قبل باز و رقابتی کرده است.

۵-کاهش قیمت نفت به دلیل ترس از رکود.

به دلیل ترس از رکود جهانی که چشم انداز تقاضا را تحت تاثیر قرار داده است، قیمت نفت خام به کاهش خود ادامه داد. گزارش‌های مربوط به شیوع کووید-۱۹ در مرکز چینی Macau هیچ کمکی به بهبود  نکرد.تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران، قیمت نفت خام آمریکا با ۴٫۷ درصد کاهش به ۱۰۴٫۷۱ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که قیمت نفت برنت با ۴٫۲ درصد کاهش به ۱۰۹٫۸۴ دلار رسید.انتظار می‌رود

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، بعداً از کنگره بخواهد که به تعلیق مالیات فدرال بنزین رای دهد و از سایر اقداماتی که قیمت‌ها را در سراسر امریکا کاهش می‌دهند حمایت کند، زیرا هدف از این اقدامات حفظ تقاضا است، هرچند مشخص نیست که آنها را کاهش دهند اما در نهایت بر قیمت های جهانی فشار نزولی وارد خواهد کرد.موسسه نفتی آمریکا اطلاعات موجودی هفتگی خود را نیز گزارش خواهد کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.