0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز جمعه، ۱۷ ژوئن بدانید، آمده است:

خلاصه:

ین به پایین ترین حد خود در ۲۴ سال اخیر افت کرد زیرا بانک مرکزی ژاپن از پیروی برای پیمودن مسیری که توسط بقیه بانک های مرکزی جهان موفقیت آمیز نبوده امتناع کرد. روسیه عرضه گاز به فرانسه را متوقف می کند و عرضه به ایتالیا را قطع می کند. داده های تولید صنعتی ایالات متحده برای ماه مه در دست بررسی است و جروم پاول، رئیس فدرال رزرو سخنرانی خواهد کرد.

۱-ین مجددا افت می کند .

پس از اینکه بانک مرکزی ژاپن از تشدید سیاست های مالی خودداری کرد، ین ژاپن دوباره افت کرد و فاصله بیشتری بین آن و سایر بانک های مرکزی جهان ایجاد کرد. پس از اینکه رئیس بانک مرکزی ژاپن، نه تنها سیاست های سختگیرانه را رد کرد، بلکه تکرار کرد که بانک آماده است تا آن را بیشتر کاهش دهد، دلار در برابر ارز ژاپن ۲٫۰ درصد افزایش یافت  اگرچه او اذعان کرد که سرعت کاهش ین برای اقتصاد ژاپن مضر است.تضاد بین بانک مرکزی ژاپن و بقیه احتمالاً با سخنرانی جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، در ساعت ۱۷:۱۰ به وقت ایران مشخص خواهد شد.

۲-روسیه در حالی که اوکراین به سمت عضویت در اتحادیه اروپا پیش می رود، عرضه گاز اروپا را کاهش می دهد

روسیه از گاز طبیعی به عنوان یک سلاح در جنگ خود علیه غرب استفاده میکند و عرضه گاز به فرانسه را به طور کامل کاهش داد و عرضه به ایتالیا، دومین مشتری بزرگ اروپایی خود را به ۵۰ درصد از مقدار تعیین شده کاهش داد.قرارداد TTF هلند که به عنوان معیاری برای شمال غرب اروپا عمل می کند، در پاسخ به این اقدام، نزدیک به ۴ درصد افزایش یافت و به بالاترین حد خود از ماه مارس رسید.  گازپروم نیز در اوایل این هفته عرضه به آلمان را ۶۰ درصد کاهش داده بود و به نظر می رسد تلاشی برای جلوگیری از  پر کردن انبارهای گاز توسط تامین کنندگان اروپایی قبل از شروع فصل زمستان باشد.این اقدامات در حالی صورت می‌گیرد که اتحادیه اروپا موافقت آزمایشی خود را برای اعطای وضعیت کاندید‌ اوکراین صادر کرد و پیشرفت این کشور به سمت عضویت کامل در مجموعه را تا حد زیادی تسریع کرد. در مقابل، از سفر مشترک رهبران آلمان، فرانسه و ایتالیا به کی یف در روز پنجشنبه، اخبار کمی در مورد تسریع ارسال تسلیحات به اوکراین منتشر شد.

۳-سهام با اندکی جهش باز می شود. تولید صنعتی در کانون توجه است.

بازارهای سهام امریکا قرار است با افزایش باز شوند، اما در بدترین هفته خود از مرحله اولیه پاندمی، که تحت تاثیر تغییر  سیاست مالی در سراسر جهان برای کاهش تورم افسارگسیخته قرار گرفته، در مسیر خود باقی می‌مانند.بیش از ۹۰ درصد از سهام S&P 500 در روز پنجشنبه افت کرد و از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون هفته ای به این اندازه در وضعیت  فروش وجود نداشته است.تا ساعت ۱۶:۰۰ به وقت ایران معاملات داوجونز ۲۲۵ واحد یا ۰٫۸ درصد افزایش یافت در حالی که معاملات S&P 500 حدود ۱٫۲ درصد افزایش یافت.جدا از سخنرانی پاول، تمرکز بازار ممکن است بر روی داده های تولید صنعتی در ماه مه باشد، که انتظار می رود کمترین رشد را از دسامبر نشان دهد. پس از گزارش‌هایی مبنی بر افزایش شدید قیمت برخی از خودروها، از جمله سهام‌هایی که احتمالاً مورد توجه قرار می‌گیرد، تسلا است.

۴-ماسک به کارکنان توییتر می گوید که همچنان متعهد به معامله است. با دعوی در حوزه کریپتو مواجه است.

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا به کارمندان توییتر گفت که او همچنان به پیشنهاد خود برای شرکت رسانه‌های اجتماعی متعهد است، اما در صورت موفقیت، نسبت به کاهش کارکنان هشدار داد.ایلان ماسک در پاسخ به سوال در مورد کاهش مشاغل احتمالی گفت هیچ تغییری برای کارگران ویژه  وجود نخواهد داشت.

ایلان ماسک همچنین پس از اینکه یک سرمایه‌گذار Dogecoin شکایت دسته جمعی ۲۶۸ میلیارد دلاری علیه او را به اتهام اغوای مردم به سرمایه‌گذاری در یک ارز دیجیتال که در هفته‌های اخیر متحمل ضررهای شدید همراه با بقیه  ارزهای دیجیتال  شده است، انجام داد در سرفصل اخبار قرار گرفت.

۵-نفت دستخوش تغییر میشود.

قیمت نفت خام قرار بود تا آخر هفته دستخوش تغییر شود ، در حالی که دلار قوی و ترس از رشد جهانی نگرانی‌های معمول در مورد مشکلات بازار را متعادل می‌کند، نگرانی‌هایی که این هفته با هشدارهای اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی تشدید شده است.

تلاش‌های Harold Hamm کارآفرین نفت shale برای خصوصی کردن مجدد Continental Resources (NYSE:CLR) سیگنال قوی‌ای مبنی بر اینکه صنعت فکر می‌کند قیمت‌ها به کجا می‌رود ارسال کرده است. تعداد دکل های Baker Hughes  و داده های CFTC نیز منتشر می شود.تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران، قیمت نفت خام آمریکا ۰٫۷ درصد افزایش یافت و به ۱۱۸٫۴۱ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات برنت با ۰٫۸ درصد افزایش به ۱۲۰٫۸۲ دلار در هر بشکه رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.