0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز پنجشنبه، ۱۶ ژوئن بدانید، آمده است؛

خلاصه:

رشد بازار جهانی پس از افزایش ۷۵ واحدی  فدرال رزرو، کمرنگ می شود، سوئیس و احتمالاً بانک انگلستان چرخه انقباض جهانی را حفظ می کنند. موعد انتشار مدعیان بیکاری و داده های مسکن در امریکا همراه با نظرسنجی فدرال رزرو فیلادلفیا رسیده است. رهبران فرانسه، آلمان و ایتالیا برای مذاکره به کی یف می روند، روسیه عرضه گاز به بزرگترین مشتریان اروپایی خود را کاهش می دهد. و نفت به دلیل ترس از رکود به پایین ترین حد دو هفته ای افت کرد.

۱-وضعیت بازارها پس از تصمیمات فدرال رزرو

رشد بازارهای جهانی که به دنبال بیشترین میزان افزایش نرخ بهره فدرال رزرو که در ۲۸ سال اخیر رخ داد، با فروکش کردن پیامدهای اقدامات فدرال رزرو شروع به محو شدن کرد ، اما تا زمانی که اختلالات ناشی از  پاندمی و جنگ اوکراین ادامه دارد، ممکن است مجبور باشد به رویکرد تهاجمی ادامه دهد .

بازدهی اوراق قرضه ایالات متحده دوباره افزایش یافت و بازدهی خزانه داری ۱۰ ساله به ۳٫۲۸ درصد در روز چهارشنبه رسید، تا ساعت ۱۳:۳۰به وقت ایران به ۳٫۴۵ درصد بازگشت.با ضعیف بودن اعتماد در بازار اوراق قرضه، بازار در بهترین موقعیت در حین انتشار داده‌های  امریکا در ساعت ۱۷:۰۰ به وقت ایران نیست، که شامل گزارش هفتگی مدعیان بیکاری، نظرسنجی تجاری ماهانه فدرال رزرو فیلادلفیا است .

۲-بانک ملی سوئیس و بانک مرکزی انگلستان

بانک ملی سوئیس نرخ کلیدی خود را ۵۰ واحد افزایش داد و گفت که در جدیدترین اقدام از سوی بانک های مرکزی در سراسر جهان، برخی از خریدهای گسترده ارز خود در دهه گذشته را وارونه خواهد کرد. اقدام آن با امتناع بانک مرکزی اروپا از سرعت بخشیدن به سرعت انقباض مالی در هفته گذشته در تضاد است.این تصمیم تنها چند ساعت قبل از افزایش ۲۵ واحدی مورد انتظار بانک انگلستان اتخاذ شده است.این پنجمین افزایش متوالی نسبت به بانک مرکزی اروپا خواهد بود، و حرکت شگفت‌انگیز فدرال رزرو در روز چهارشنبه ممکن است نشانه وقفه‌ای را که بسیاری در واکنش به کندی آشکار در اقتصاد بریتانیا انتظار داشتند را برای بانک سخت‌تر کند.

۳-سهام قرار است از سود خود چشم پوشی کند.

سهام امریکا قرار است تمام سودهای روز چهارشنبه  را در ابتدا وارونه کند، زیرا چشم انداز هزینه های تامین مالی بالاتر و رکود امریکا باعث تجدید نظر مجدد در ارزش گذاری ها می شود.تا ساعت ۱۵:۳۰  به وقت ایران، معاملات داوجونز ۵۹۱ واحد یا ۱٫۹ درصد کاهش یافت، در حالی که معاملات  S&P 500 حدود ۲٫۴ درصد و معاملات نزدک ۱۰۰ نیز ۲٫۸ درصد کاهش یافتند. سهام‌هایی که احتمالاً مورد توجه قرار می‌گیرند شامل  Abbott (NYSE:ABT) می‌شود که پس از جاری شدن سیل مجبور به توقف تولید شیر خشک در یکی از کارخانه‌های خود شده و به مشکلات مداوم خود در ارائه محصول کافی به بازار افزوده است. همچنین مک‌دونالد موافقت کرد ۱٫۳ میلیارد دلار برای تسویه ادعای مالیاتی در فرانسه بپردازد، و بخش لوازم آرایشی Revlon (NYSE:REV) برای درخواست برای حفاظت دربرابر ورشکستگی مورد توجه قرار گیرد.

۴-روسیه عرضه گاز به آلمان و ایتالیا را متوقف می کند.

قیمت گاز طبیعی اروپا دوباره افزایش یافت، زیرا روسیه عرضه به بزرگترین مشتریان خود، آلمان و ایتالیا را کاهش داد، که آخرین تصمیمات در جنگ اقتصادی بین غرب و روسیه بر سر هجوم روسیه به اوکراین است.گازپروم این هفته عرضه به آلمان از طریق خط لوله نورد استریم ۱ را ۶۰ درصد کاهش داده است، در حالی که همچنین اعلام کرده است که عرضه ایتالیا را ۱۵ درصد کاهش خواهد داد.

این حرکت همچنین همزمان با سفر اولاف شولتس صدراعظم آلمان، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و دراگی نخست وزیر ایتالیا، به کی یف است. هر سه نفر از زمان حمله به روسیه سعی کرده اند با  پوتین، رئیس جمهور روسیه ارتباط برقرار کنند که این امر باعث خشم رئیس جمهور اوکراین  زلنسکی شده است.

۵-نفت به دلیل دلار قوی و ترس از رکود به پایین ترین حد دو هفته اخیر رسید.

در مقابل، قیمت نفت خام با کاهش بیشتر تقاضا در ایالات متحده در اواخر سال، در بازار کاهش یافت. دلار آمریکا که در واکنش به اقدام تهاجمی فدرال رزرو احیا شده است، نفت را در بازارهای نوظهور گرانتر می کند.علاوه بر این، اندکی اخبار خوش‌بینانه برای عرضه وجود دارد، چراکه نخست‌وزیر روسیه، گفت که تولید نفت روسیه در این ماه از ماه مه حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت و چشم‌انداز مناسبی برای افزایش بیشتر در جولای وجود دارد.

تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران، قیمت نفت خام آمریکا ۰٫۴ درصد به ۱۱۴٫۸۶ دلار در هر بشکه رسید که قبل از آن به ۱۱۴٫۳۶ دلار به کمترین میزان در دو هفته گذشته رسیده بود. برنت با ۰٫۷ درصد کاهش به ۱۱۷٫۶۸ دلار در هر بشکه رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.