0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز دوشنبه، ۱۳ ژوئن بدانید، آمده است:

خلاصه:

ترس از افزایش ۷۵ واحدی نرخ بهره توسط فدرال رزرو باعث افزایش بازدهی اوراق و کاهش سهام می شود. ترس از رکود تورمی اروپا را تحت تاثیر قرار داده، زیرا اقتصاد بریتانیا در آوریل ضعیف شده و ترس از هیجانات بازار اوراق قرضه در منطقه یورو افزایش یافته است. پس از اینکه یک وام دهنده بزرگ ارز دیجیتال در بحبوحه بحران نقدینگی برداشت های خود را به حالت تعلیق درآورد، بیت کوین به پایین ترین سطح ۱۸ ماهه خود سقوط کرد. و شانگهای و پکن هر دو برای رهایی از کووید-۱۹ تلاش می کنند و به قیمت جهانی نفت ضربه وارد میشود .

۱-ترس فدرال رزرو بازارها را به وحشت می اندازد، و بازدهی را افزایش می دهد.

افزایش بیش از حد تورم در ماه مه، که با افزایش شدید قیمت‌ها برای مواد غذایی و انرژی و همچنین کرایه‌ها و دوباره کرایه‌های هواپیما و خودرو همراه بود، به گمانه‌زنی‌های تازه‌ای منجر شده که فدرال رزرو ممکن است محدوده هدف خود را برای صندوق‌های فدرال تا ۷۵ واحد پایه افزایش دهد. به جای ۵۰ واحد مبنایی که از آخرین جلسه فدرال رزرو تا به حال دیدگاه همگانی بوده است.

تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران ، بازدهی معیار برای اوراق خزانه امریکا بالاتر بود، بازدهی دو ساله ۱۶ واحد پایه، بازده ۵ ساله ۱۴ واحد پایه و بازده ۱۰ ساله افزایش ۱۰ واحد پایه را به خود دید.

معاملات  Dow حدود ۵۴۷ واحد یا ۱٫۷ درصد کاهش یافت، در حالی که معاملات S&P 500 حدود ۲٫۲ درصد و معاملات  نزدک ۱۰۰ نیز ۲٫۹ درصد کاهش یافتند. سهامی که احتمالاً مورد توجه قرار می گیرد شامل Smith & Wesson (NASDAQ:SWBI) می شود، پس از اینکه سناتورهای امریکا در مورد یک معامله در مورد بررسی های پیشینه دقیق تر برای خریداران برخی از سلاح های گرم در آخر هفته توافق کردند.

۲-شبکه Celsius

پس از آن که شبکه Celsius، یکی از بزرگترین کسب و کارهای وام دهی کریپتو کارنسی جهان، برداشت مشتریان را در آخر هفته متوقف کرد، ارزهای دیجیتال به شدت و به طور گسترده ریزش کرد. هیچ تخمینی از مدت زمان توقف در عملیات ارائه نکرد.

بیت کوین بیش از ۱۲ درصد افت کرد و به پایین ترین سطح خود از دسامبر ۲۰۲۰ رسید، در حالی که اتریوم، سولانا، کاردانو و دوج کوین همگی بین ۱۱ تا ۱۹ درصد سقوط کردند.این بخش تنها چند هفته پس از فروپاشی شبکه Terra-Luna می‌آید که مانند Celsius، علی‌رغم نگرانی‌های ناظران در مورد مدل کسب‌وکارش، با وعده پاداش‌های مبتنی بر توکن به سرعت رشد کرده بود. این همچنین بازتابی از فشار روی همه ارزهای دیجیتال ناشی از روند افزایشی نرخ بهره در سراسر جهان است که استفاده از ارزهای سنتی رایج برای تامین مالی سرمایه گذاری در کریپتو را گران تر می کند.

۳-شانگهای

مقامات در آخر هفته دستور آزمایش دسته جمعی کووید-۱۹ را برای همه ساکنان ۱۵ منطقه از ۱۶ منطقه آن دادند، در حالی که پنج منطقه ساکنان را از خروج از خانه منع کردند، و این شکی جدید در مورد توانایی این مرکز کلیدی اقتصادی برای بازگشت به حالت عادی پس از اولین شیوع گسترده آن در دو سال گذشته ایجاد کرد. پکن، پایتخت چین نیز با برنامه‌های بازگشایی خود دچار شکست شده است و شیوع موارد مرتبط را گزارش کرده است.هنگ کنگ نیز در آخر هفته بیشترین تعداد موارد کووید را در دو ماه گذشته گزارش کرد، اما مقامات هیچ محدودیت جدیدی را اعلام نکرده اند.شاخص‌های سهام چین که هفته گذشته به دلیل نشانه‌هایی از بهبود روابط بین دولت و بخش تکنولوژی افزایش شدیدی داشتند، تا ۲٫۱ درصد افت کردند در حالی که شاخص هنگ سنگ ۳٫۴ درصد سقوط کرد. USD/CNH با ۰٫۳% افزایش به ۶٫۷۵۵۱ رسید.

۴- تولید ناخالص داخلی بریتانیا دوباره افت کرد.

اقتصاد بریتانیا برای دومین ماه متوالی فشرده شد، زیرا افزایش شدید قیمت‌های انرژی در آوریل، همراه با برخی عوامل کوتاه‌مدت که احتمالاً کمتر تهدیدکننده است بر همه چیز از تولید تا خدمات و ساخت‌وساز تأثیر گذاشت.

پوند در برابر دلار ضعیف شد، زیرا تصور می‌شد که داده‌ها افزایش نرخ‌های بهره را برای بانک مرکزی انگلیس دشوارتر می‌کند تا تورم را مهار کند، تورمی که مانند امریکا و جاهای دیگر در بالاترین حد خود در چند دهه گذشته رسیده است. BoE روز پنجشنبه یک روز پس از تصمیم فدرال رزرو تشکیل جلسه می دهد.

نگرانی‌ها برای اقتصاد محدود به گسترش اوراق قرضه منطقه یورو بریتانیا نیست، در حالی تحلیلگران شروع ابراز نگرانی کرده‌اند که به صورت مطلق نرخ‌های بهره بلندمدت در حال حاضر به سطوحی رسیده که ممکن است برای کشورها بسیار ناپایدار باشد.

۵- کاهش قیمت به دلیل ترس از رشد.

قیمت نفت خام تحت فشار اخبار تورم امریکا و اخبار خارج از چین که چشم انداز تقاضا از سوی بزرگترین واردکننده جهان را با تردید مواجه می کند، به پایین ترین حد خود در نزدیک به یک هفته گذشته رسید. این امر مشکلات جاری در لیبی را تحت الشعاع قرار داد، جایی که جنگ داخلی جاری بیش از ۱ میلیون بشکه در روز نفت را در چند هفته گذشته از دسترس خارج کرده است.تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران، قیمت نفت خام آمریکا با ۱٫۵ درصد کاهش به ۱۱۸٫۸۱ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام برنت با افت ۱٫۴ درصدی به ۱۲۰٫۳ دلار در هر بشکه رسید.

در آخر هفته، قیمت بنزین در امریکا برای اولین بار به طور متوسط ​​به بالای ۵ دلار در هر گالن  رسید. این در حالی است که نفت خام هنوز بیش از ۲۰ دلار در هر بشکه کمتر از اوج خود در سال ۲۰۰۸ است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.