0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز پنجشنبه، ۹ ژوئن بدانید، آمده است:

خلاصه:

بانک مرکزی اروپا برای تعیین مسیر خروج از یک دوره نه ساله نرخ های بهره  تشکیل جلسه می دهد. قیمت گاز طبیعی پس از آن که آتش سوزی پایانه صادرات LNG تگزاس را از دسترس خارج کرد، کاهش یافت. ناظران چینی به دنبال اجازه دادن به Ant Group برای عمومی شدن هستند، در حالی که Spirit Airlines رای سهامداران در مورد ادغام پیشنهادی خود با Frontier را به تعویق می‌اندازد. و قیمت نفت پس از اخبار مربوط به قرنطینه جدید در بخشی از شانگهای به بالاترین حد خود میرسد .

۱-بانک مرکزی اروپا مسیری را برای نرخ ها ترسیم می کند.

بانک مرکزی اروپا با وظیفه مهمی روبرو می شود که باید تورم افسارگسیخته را مهار کند، بدون اینکه بهبود اقتصادی را از بین ببرد که از زمان حمله روسیه به اوکراین، ضعیف به نظر می رسد.

رهنمودهای قبلی حاکی از آن است که بانک مرکزی  به طور رسمی خرید خالص دارایی های خود را از پایان ماه جاری متوقف خواهد کرد و راه را برای دو افزایش ۲۵ واحدی در نرخ های کلیدی خود در دو نشست بعدی در ماه های جولای و سپتامبر هموار می کند.

کریستین لاگارد نیز باید در کنفرانس مطبوعاتی خود در مورد گام‌های احتمالی برای حفظ گسترش اوراق قرضه در محدوده‌های قابل قبول صحبت کند، زیرا بانک سیاست‌های خود را سخت‌تر می‌کند. برنامه‌های قبلی آن برای مهار گسترش همگی تأثیر بر افزایش نقدینگی در سیستم مالی داشته است برخلاف آنچه که وضعیت فعلی تورم می‌خواهد.

۲-افزایش سرسام آور قیمت گاز در اروپا، کاهش در ایالات متحده پس از آتش سوزی پایانه LNG

قیمت گاز طبیعی پس از آتش سوزی در پایانه صادرات LNG در تگزاس به شدت در نوسان بود. قیمت‌ها در بریتانیا و اروپا افزایش یافت، زیرا به نظر می‌رسد جایگزینی حیاتی برای خط لوله گاز روسیه برای حداقل سه هفته از حالت آنلاین خارج شده است.

تقاضای LNG اروپا یکی از عوامل اصلی افزایش معاملات  natgas در سه ماه گذشته،  با بی میلی تولیدکنندگان نفت shale برای تولید بیشتر نفت فرآیندی که گاز طبیعی مرتبط را نیز تولید می کند همراه بوده است.

۳-بازار سهام جلوتر از داده های ادعای بیکاری دستخوش تغییر میشود.

بازار سهام ایالات متحده قرار است محتاطانه بالاتر باز شوند و در بحبوحه غیاب جریان اخبار اقتصادی  عمده حرکت کنند.تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران معاملات داوجونز ۸۲ واحد یا ۰٫۳ درصد افزایش یافت، در حالی که معاملات  S&P 500 نیز ۰٫۳ درصد و نزدک ۱۰۰نیز ۰٫۴ درصد افزایش یافتند.

در بازار اوراق قرضه، بازدهی کوتاه مدت  اندکی بالاتر رفت، اما بازده اوراق ۱۰ ساله خزانه داری ثابت بود.

سهام‌هایی که احتمالاً مورد توجه قرار می‌گیرند عبارتند از Spirit Airlines (NYSE:SAVE) که رأی سهامداران کلیدی را به تعویق انداخت و ادعاهای بیکاری هفتگی در ساعت ۱۷:۰۰ به وقت ایران منتشر میشود.

۴٫ Ant Groupعرضه اولیه میشود ؟

نشانه های تغییر در سهام تکنولوژی چین همچنان در حال افزایش است. بلومبرگ گزارش داد که پکن در حال مذاکره با غول خدمات مالی Ant Group برای احیای IPO ناموفق خود است.

‏IPO و عرضه اولیه Ant نشان دهنده تغییر در یک سرکوب نظارتی یک ساله علیه بخش تکنولوژی بود که نفوذ مالی و اقتصادی آن شروع به نگرانی حزب کمونیست کرده بود و احتمالاً بزرگترین محرک در سقوط خیره کننده شرکت پلتفرم اینترنتی وابسته به علی بابا بود.

علی بابا که قبلاً در اوایل هفته به دلیل نشانه های ملایمت ناظران نسبت به سایر شرکت های تکنولوژی ، سودهای قابل توجهی کسب کرده بود، ۲٫۶ درصد دیگر در پیش از بازار افزایش یافت و به بالاترین حد در چهار ماه گذشته رسید.

۵-کاهش قیمت نفت پس از اخبار شانگهای، افزایش موجودی ذخایر در ایالات متحده

پس از اینکه داده‌های دولت ایالات متحده افزایش شگفت‌انگیز موجودی نفت خام و محصولات پالایش شده را در هفته گذشته تأیید کرد، قیمت نفت دستخوش تغییر شد اما نزدیک به بالاترین حد اخیر باقی ماند. یک قرنطینه احتیاطی مجدد در بخش‌هایی از شانگهای به افت آن کمک کرده است.

تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران، قیمت نفت خام آمریکا ۰٫۲ درصد کاهش یافت و به ۱۲۱٫۸۳ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام برنت ۰٫۲ درصد کاهش یافت و به ۱۲۳٫۳۵ دلار در هر بشکه رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.