0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز دوشنبه، ۲۱ مارس بدانید، آمده است؛

خلاصه:

قیمت نفت در حالی افزایش می یابد که اتحادیه اروپا به دنبال گسترش تحریم های خود علیه روسیه به ویژه در بخش انرژی است. با رد دیدار روسای جمهور روسیه و اوکراین یعنی پوتین و زلنسکی توسط کرملین، امیدها برای صلح کمرنگ می شود. یک هواپیمای بوئینگ ۷۳۷در چین سقوط کرد اما ۷۳۷ MAX نیست. قیمت آلومینیوم و فولادافزایش میابد و نایک (NYSE:NKE) گزارش درآمدی را اعلام میکند که مشکلات اقتصادی جهان شروع به افزایش میکند.

۱-با توجه به گسترش تحریم‌های اتحادیه اروپا، قیمت نفت افزایش می‌یابد.

پس از آن که Josep Borrell ، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا، گفت که این اتحادیه آماده بحث در مورد گنجاندن بخش انرژی در دور جدید تحریم‌ها علیه روسیه است، قیمت نفت خام دوباره افزایش یافت.خرید انرژی از روسیه به دلیل فقدان جایگزین های کوتاه مدت از دور قبلی تحریم های اتحادیه اروپا مستثنی شده بود، اما وحشت از اقدامات روسیه در اوکراین زیاد شده و  Borrell روسیه را به جنایات جنگی گسترده متهم کرده است و به نظر می رسد که ورشکستگی در هفته گذشته اروپا را تحت فشار قرار دهد تا فشار بر کرملین را افزایش دهد، حتی اگر آسیب کوتاه مدت به اقتصاد آن افزایش یابد. رهبران اتحادیه اروپا قرار است در نشست دو روزه ای که از روز پنجشنبه آغاز می شود، درباره سایر اقدامات برای جلوگیری از بحران انرژی بحث کنند.

در آخر هفته، معاون صدراعظم آلمان، Robert Habeck قراردادی را با قطر برای تسریع در ارسال گاز امضا کرد .تا ساعت ۱۳:۴۵ به وقت ایران , معاملات نفت خام آمریکا ۴٫۳ درصد افزایش یافت و به ۱۰۷٫۵۶ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات  برنت با ۴٫۱ درصد افزایش به ۱۱۲٫۳۱ دلار در هر بشکه رسید.

۲- کرملین می گوید پیشرفت کافی برای مذاکرات حول صلح وجود ندارد. چین هنوز دوجانبه رفتار میکند.

پس از اینکه سخنگوی کرملین گفت که مذاکرات صلح به اندازه کافی برای برگزاری دیدار بین روسای جمهور روسیه و اوکراین پیشرفت نکرده است، هیجانات  پیرامون دارایی های پرخطر در سطح جهان تشدید شد. این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که روسیه مدعی است برای اولین بار موشک‌های مافوق صوت جدید را در نبرد به کار گرفته است. گزارش ها حاکی از آن است که روسیه پس از دو هفته بمباران سنگین، کنترل کامل شهر بندری  Mariupol را به دست آورده است.کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل اکنون تخمین می زند که بیش از ۱۳ میلیون نفر در اوکراین به کمک های بشردوستانه نیاز دارند و بیش از ۳ میلیون نفر به کشورهای دیگر فرار کرده اند.

پس از اینکه چین گفت که هر کاری که ممکن است برای کاهش تنش انجام خواهد داد، امیدواری به اینکه چین ممکن است میانجی گری برای صلح کند، یا حداقل به روسیه حمایت لازم برای تداوم حملات خود را ندهد، همچنان ادامه دارد. با این حال، پکن همچنان از پیوستن به محکومیت بین‌المللی این هجوم سر باز می‌زند.

۳- بازار سهام امریکا نزولی باز می شود. بوئینگ پس از سقوط ۷۳۷ در کانون توجه است.

بازار سهام ایالات متحده قرار است با کاهش باز شوند، زیرا جریانات اخبار آخر هفته دلیل کافی برای پیشرفت بیشتر برای دارایی‌های ریسک پذیر نداشت. سه شاخص اصلی نقدینگی در هفته گذشته بین ۵٫۵ تا ۱۰٫۵ درصد افزایش یافته بودند.تا ساعت ۱۳:۴۵ به وقت ایران، معاملات داوجونز ۱۴۲ واحد یا ۰٫۴ درصد کاهش یافت، در حالی که معاملات  S&P 500 حدود ۰٫۲ درصد و نزدک ۱۰۰ ۰٫۴ درصد کاهش یافتند.

پس از اینکه یک هواپیمای مسافربری بوئینگ۷۳۷ که توسط خطوط هوایی چین اداره می شد،  سقوط کرد و ۱۳۲ نفر کشته شدند، سهام بوئینگ در پیش از بازار ۶ درصد کاهش یافت.پس از زنگ پایان بازار ، نایک گزارش درآمدی را گزارش میکند.پاول، رئیس فدرال رزرو، ساعت ۱۹:۳۰ به وقت ایران در یک کنفرانس سخنرانی خواهد کرد، در حالی که Raphael Bostic رئیس فدرال رزرو آتلانتا، در ساعت ۱۵:۳۰ به وقت ایران  سخنرانی می کند.

۴– نوسانات فلزات ادامه دارد.

پس از اینکه استرالیا اعلام کرد صادرات alumina به کارخانه های ذوب آهن روسیه را ممنوع می کند، قیمت آلومینیوم ۳٫۶ درصد دیگر افزایش یافت. این اقدام باعث کاهش تولید فلزی می شود که به طور گسترده در بسته بندی و سایر صنایع استفاده می شود. با این حال، قیمت‌های سایر فلزات در حالت ریسکی قرار گرفتند و نیکل مجدداً توجه را به خود جلب کرد و بورس فلزات لندن بار دیگر مجبور شد معاملات خود را به حالت تعلیق درآورد.

فلزات گروه پلاتین نیز به دلیل نگرانی های تازه از عرضه روسیه در بازارهای جهانی افزایش یافت و قیمت فولاد  در اروپا به رکورد ۱۴۰۰ یورو (۱۵۵۰ دلار) در هر تن رسید، اما قیمت مس کاهش یافت که نشان دهنده نگرانی در مورد رشد جهانی است.

۵-مشکلات بازارهای نوظهور با کاهش ارزش پول مصر افزایش می یابد، سریلانکا به دنبال کمک مالی است.

تنش های جنگ و چرخه انقباض مالی جهانی ضرر زیادی را بر بازارهای در حال ظهور وارد می کند. بانک مرکزی مصر اجازه داد ارزش پول این کشور در برابر دلار ۱۳ درصد کاهش یابد و در عین حال نرخ بهره را یک درصد کامل افزایش داد. این کشور ۱۰۵ میلیون نفری به دلیل وابستگی به نفت و گندم برای واردات (۸۰ درصد گندم را از روسیه و اوکراین تامین می کند) با وخامت شدید تجارت خود مواجه شده است.هفته گذشته گزارش شد که مصر به دنبال بسته حمایتی جدید از سوی صندوق بین المللی پول است.همچنین سریلانکا با مشکل مواجه است که به گفته مقامات چینی علاوه بر جستجوی کمک های مالی از هند و صندوق بین المللی پول، از دولت چین ۲٫۵ میلیارد دلار حمایت اعتباری درخواست کرده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.