0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز چهارشنبه، اول ژوئن بدانید، آمده است؛

خلاصه:

در اروپا، با ادامه جنگ اوکراین، تولید به کندترین حالت خود در یک سال و نیم گذشته کاهش یافته است. جو بایدن قرار است تسلیحات دوربرد را به کی یف بفرستد تا به این کشور کمک کند تا پیشروی روسیه در شرق این کشور را متوقف کند. همبستگی اوپک با روسیه در حال فروپاشی است، و‌پیش از انتشار داده های تولید ISM، بازار سهام در حال تغییر مسیر است. Salesforce و HP با گزارش های فصلی درآمدی خود هیجانات را مثبت نگه می دارند.

۱- یلن به پیش داوری نادرست از تورم اعتراف می کند.

سیاست کاهش ترازنامه فدرال رزرو امروز اجرایی  می شود، اگرچه بعید است که تأثیرات آن تا ۱۵ ژوئن، زمانی که اولین اوراق قرضه نگهداری شده توسط فدرال رزرو اجازه سررسید پیدا کنند، احساس شود.

این روند ماهانه ۴۷٫۵ میلیارد دلار را از سیستم مالی خارج می کند و در ماه سپتامبر دو برابر می شود و به ۹۵ میلیارد دلار در ماه می رسد و با افزایش نرخ بهره ، شرایط مالی را سخت تر می کند.

جان ویلیامز رئیس فدرال رزرو نیویورک و جیمز بولارد  از St. Louis قرار است صحبت کنند، جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا، در اذعان به CNN گفت که قدرت پویایی تورم ایجاد شده توسط برنامه های محرک پاندمی را دست کم گرفته است .انتظار می رود در خارج از ایالات متحده، بانک کانادا نرخ اصلی خود را ۵۰ واحد افزایش دهد و به ۲ درصد برساند.

۲-همبستگی اوپک پلاس شروع به فروپاشی کرده است.

همبستگی اوپک پلاس در پی اتخاذ تدابیری از سوی اتحادیه اروپا که پایبندی روسیه به توافقات تولید این گروه را غیرممکن می‌کند، رو به زوال است.

وال استریت ژورنال روز سه‌شنبه گزارش داد که برخی از اعضای اوپک در حال بررسی مستثنی کردن روسیه از توافق هستند که احتمالاً مقدمه‌ای برای افزایش بیشتر تولید اوپک خواهد بود. صادرکنندگان بلندمدت نفت مانند عربستان سعودی و امارات که هر دو ظرفیت اضافی دارند از سطح قیمت‌هایی که باعث تخریب تقاضا می‌شود، ناراحت هستند.

در چند روز گذشته شاهد برخی دیپلماسی های برجسته بودیم، به طوری که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه از عربستان سعودی بازدید کرد تا برای ادامه همبستگی لابی کند. در همین حال، Xi Jinping از چین با همتای خود در امارات تماس گرفت و دولت فرانسه با عراق در مورد امکان افزایش تولید صحبت کرد.داده های مؤسسه نفت آمریکا در مورد ذخایر ایالات متحده نیز ارائه می شود.

قیمت‌ نفت خام آمریکا تا ۵ دلار در هر بشکه کاهش یافت تا اینکه تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران نزدیک به نیمی از ضررهای خود را جبران کنند.

۳-بازار سهام قرار است تغییر مسیر دهد.

بازارهای سهام آمریکا قرار است  در قیمت بالاتر اما در محدوده‌ اخیر خود باز شوند، زیرا پس‌رفت فصل earningهای سه ماهه اول بازار را بیشتر در معرض داده‌های اقتصادی معاملات قرار می‌دهند.

مؤسسه مدیریت عرضه مهمترین داده را در ساعت ۱۸:۳۰ به وقت ایران با شاخص مدیران خرید خود همراه با نظرسنجی ماهانه فرصت های شغلی وزارت کار ارائه می دهد.سهام‌هایی که احتمالاً  مورد توجه قرار می‌گیرند شامل Salesforce (NYSE:CRM) و HP (NYSE:HPQ) می‌شوند که هر دو سود و راهنمایی‌های مثبتی را پس از بازار در  روز سه‌شنبه منتشر کردند. Hewlett Packard Enterprise (NYSE:HPE) نیز گزارش خود را ارائه می دهد.

۴-تولید در اروپا صدمه دیده است. بحث افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا بالا گرفته است.

تولیدات اروپا با کمترین سرعت خود در حدود یک سال و نیم در ماه مه رشد کرد که تحت تأثیر عوامل افزایش قیمت انرژی، مشکلات زنجیره تامین منشأ چین و ضربه ناشی از اعتماد از جنگ در اوکراین قرار گرفت.

‏PMI تولیدی منطقه یورو که توسط S&P Global جمع‌آوری شده بود به پایین‌ترین میزان خود از دسامبر ۲۰۲۰ رسید، در حالی که مشکلات بریتانیا با مشکلات برگزیت تشدید شد و‌سفارشات صادراتی برای هشتمین ماه متوالی در ۹ ماه گذشته کاهش یافت.

این داده ها به دنبال افزایش تورم ماه مه برای منطقه یورو است که دو مقام بانک مرکزی اروپا را بر آن داشته تا از راهنمایی های مدیریت ارشد بانک مرکزی اروپا در مورد سرعت افزایش نرخ بهره خارج شوند. اتریش و اسلواکی هر دو از آمادگی خود برای افزایش نیم واحدی نرخ سپرده در ماه جولای خبر دادند.

۵-بایدن به اوکراین تسلیحات میفرستد.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده تایید کرد که ایالات متحده توپخانه موشکی را به اوکراین ارسال خواهد کرد، با این امید که پس از اینکه نیروهای روسی در روزهای اخیر دستاوردهای میدان جنگ را در منطقه دونباس متوقف کردند، تعادل در جنگ را به نفع کی یف برگرداند.

ایالات متحده سیستم راکت توپخانه ای با تحرک بالا خود را با برد ۴۸ مایل ارسال خواهد کرد. با این حال، به دلیل ترس از اینکه اوکراین از آنها برای حمله به اهدافی در روسیه استفاده کند، از ارسال سامانه‌های دوربرد خودداری کرد. این چیزی است که کرملین گفته است به عنوان تشدید بزرگ درگیری که در فوریه آغاز شد، تلقی خواهد کرد.

زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در مصاحبه‌ای که روز دوشنبه پخش شد، پیشنهادات مبنی بر اینکه این کشور باید زمین را در ازای صلح با روسیه مبادله کند، رد کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.