0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز سه شنبه، ۳۱ مه بدانید، آمده است:

خلاصه:

در حالی که اتحادیه اروپا در نهایت برنامه های خود برای ممنوعیت واردات از روسیه را قطعی می کند، قیمت نفت دوباره افزایش میابد. در همین حال، تورم منطقه یورو در ماه مه شتاب گرفته و به رکورد جدید ۸٫۱ درصد رسیده است. جو بایدن قرار است با جروم پاول، رئیس فدرال رزرو دیدار کند و به نظر می‌رسد که با برداشته شدن قرنطینه در شانگهای، اقتصاد چین از رکود ناشی از کووید خارج می‌شود.

۱-اتحادیه اروپا در نهایت با تحریم نفت روسیه موافقت کرد.

قیمت نفت خام افزایش یافت پس از اینکه اتحادیه اروپا سرانجام با بسته ششم تحریمی موافقت کرد که به جز پایان واردات نفت خام به محصولات پالایش شده روسیه از پایان سال جاری میلادی نیز  پایان دهد.

سران دولتها از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا رای کلیدی دادند مبنی بر اینکه واردات از طریق خطوط به دلیل تحریم متوقف خواهد شد و نگرانی مجارستان، چک و اسلواکی را نیز برطرف کردند. مقامات اتحادیه اروپا تخمین زدند که این ممنوعیت در شکل اصلاح شده، واردات نفت روسیه را بیش از ۹۰ درصد نسبت به قبل از جنگ کاهش می دهد.

نفت خام برنت با ۱٫۶ درصد افزایش به ۱۱۹٫۴۸ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که قیمت نفت خام آمریکا با ۱٫۵ درصد افزایش به ۱۱۸٫۸۸ دلار در هر بشکه رسید.

۲-بایدن در مورد تورم با پاول گفتگو میکند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، قرار است اواخر روز سه‌شنبه با جروم پاول، رئیس فدرال رزرو دیدار کند تا درباره چگونگی کاهش تورم که در ماه مارس به بالاترین حد خود در ۴۰ سال اخیر رسیده و در آوریل به میزان ناچیزی کاهش یافته، گفتگو کند.

بایدن نوشته ای را برای وال استریت ژورنال نوشته بود که روز دوشنبه منتشر شد و در آن تکرار کرد که مبارزه با تورم بزرگترین چالش اقتصادی ما در حال حاضر و مسئولیت اصلی فدرال رزرو است. او متعهد شد که در تصمیمات آن دخالت نکند.دموکرات ها به شدت نیاز به کاهش تورم در شش ماه آینده دارند تا تأثیر آن بر انتخابات میان دوره ای را خنثی کنند، جایی که آنها در معرض خطر از دست دادن کنترل خود بر هر دو مجلس قانونگذاری هستند.

۳-با توجه به اخبار ممنوعیت نفت اتحادیه اروپا، بازار سهام در حال کاهش است.

بازار سهام ایالات متحده نزولی بازگشایی می شود، زیرا تحریم نفت روسیه اتحادیه اروپا تهدید می کند که قیمت انرژی و تورم را برای مدت طولانی تری تحت فشار قرار دهد و روزی را که فدرال رزرو می تواند با انقباض مالی راحت تر از پس آن بربیاید، را به عقب می اندازد.کریس والر، رئیس بانک فدرال رزرو، روز دوشنبه تکرار کرد که افزایش ۵۰ واحدی را برای چندین جلسات پیش بینی می کند تا زمانی که تورم کاهش قابل توجهی را تجربه کند.

تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران ،معاملات داوجونز ۱۴۰ واحد یا ۰٫۴ درصد کاهش یافت، در حالی که معاملات S&P 500 نیز ۰٫۴ درصد و  نزدک ۱۰۰ حدود ۰٫۱ درصد کاهش یافتند. بازدهی اوراق قرضه خزانه داری بین ۵ تا ۸ واحد پایه افزایش یافت.

سهام‌هایی که احتمالاً  مورد توجه قرار می‌گیرند شامل Unilever مستقر در بریتانیا می‌شود که سهام آن در لندن بیش از ۷ درصد افزایش یافته است. همچنین باید مراقب AMC Entertainment (NYSE:AMC) بود که کسب‌وکار آن در سینما از افتتاحیه‌ی قدرتمند آخر هفته‌ی Top Gun: Maverick رونق گرفت .در تقویم داده‌ها، داده‌هایی درباره قیمت مسکن و همچنین PMI شیکاگو برای ماه مه و شاخص اعتماد مصرف‌کننده وجود دارد.

۴-اقتصاد چین از رکود ناشی از کووید خارج می شود.

بازار سهام چین افزایش یافت و یوان افزایش یافت زیرا تعداد رسمی مبتلایان به کووید-۱۹ در این کشور برای اولین بار در چند ماه گذشته به زیر ۱۰۰ نفر رسید و امیدها برای بازگشایی سریع مراکز اقتصادی کلیدی مانند شانگهای و پکن را تقویت کرد.

بر اساس تخمین بخش خصوصی شاخص‌های رسمی مدیران تولید و خرید خدماتی این  کشور نیز پس از سقوط در ماه‌های مارس و آوریل به دلیل قرنطینه‌هایی که بیش از ۴۰۰ میلیون نفر را در یک برهه تحت تاثیر قرار دادند، در ماه مه بازگشت آشکاری را نشان داد.

‏PMI ترکیبی از ۴۲٫۷ در آوریل به ۴۸٫۴ افزایش یافت. اما هنوز کمتر از سطح ۵۰ است که معمولاً نشان دهنده رشد است، در حالی که یوان با ۰٫۱٪ افزایش به ۶٫۶۶۹۵ در برابر دلار رسید.

۵-تورم منطقه یورو در ماه مه به بالاترین حد خود رسید.

تورم در منطقه یورو به ۸٫۱ درصد رسید، که بالاترین نرخ جدید است.قیمت‌ها در ماه ۰٫۸ درصد افزایش یافت که بسیار بالاتر از تخمین‌ها بود، که با افزایش شدید قیمت انرژی و مواد غذایی همراه بود.

داده‌های منتشر شده پیش از این تصویر متفاوتی را نشان می‌داد ، به طوری که تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول فرانسه کاهش ۰٫۲ درصدی نسبت به سه ماه قبل نشان داد و داده‌های ایتالیا به صورت جزئی بازنگری شد. هزینه‌های مصرف‌کنندگان فرانسوی در ماه آوریل به صورت حقیقی کاهش یافت، در حالی که آمار بیکاری فصلی آلمان کمتر از حد انتظار کاهش یافت.

یورو در روز دوشنبه به بالاترین میزان خود در بیش از یک ماه گذشته رسید، زیرا داده های تورم آلمان برای مدت کوتاهی گمانه زنی ها درباره افزایش ۵۰ واحدی نرخ بانک مرکزی اروپا در ماه جولای را احیا کرد. با این حال، رئیس بانک مرکزی فرانسه و ایتالیا روز سه‌شنبه بار دیگر با این ایده مخالفت کردند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.