0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز جمعه، ۲۷ مه بدانید، آمده است

خلاصه:

ایالات متحده داده های ماه آوریل را برای درآمد و هزینه های شخصی منتشر می کند و تحلیلگران انتظار دارند شواهد مبنی بر این باشد که نرخ تورم سالانه در ماه مارس به اوج خود رسیده باشد. قیمت‌ جهانی گندم افزایش می‌یابد زیرا اروپا هیچگونه نمی‌تواند ولادیمیر پوتین را متقاعد کند که صادرات غلات از بنادر اوکراین را آزاد کند. اتریوم با تاخیر در تغییر شبکه بزرگ خود افت می کند. بازار سهام قرار است زیان خود را پشت سر بگذارد، اما اختلاف نشان می دهد که بخش خرده فروشی همچنان قادر به ایجاد حداقل یک روند هیجانی در روز است. و قیمت نفت از اوج خود در آستانه شروع فصل رانندگی تابستانی امریکا کاهش می یابد.

۱-تورم سالانه ممکن است به اوج خود رسیده باشد.

آمریکا داده‌های درآمد و هزینه‌های شخصی را در ساعت ۱۷:۰۰ به وقت ایران ، که معیار ترجیحی فدرال رزرو برای تورم است، منتشر خواهد کرد.

انتظار می‌رود امار PCE به نشانه هایی بیفزایند که نشان می‌دهد نرخ تورم سالانه در ماه مارس به اوج خود رسیده است. به این ترتیب، امار مهم تر، افزایش ماهانه در PCE اصلی است که انتظار می رود بدون تغییر نسبت به مارس، ۰٫۳٪ باشد.

به نظر می رسد داده های دقیق تر در مورد هزینه ها در روز پنجشنبه تصویری از مصرف کنندگان در حال حرکت به سمت پایین بازار برای صرفه جویی در پول ارائه می دهد و‌ Dollar Tree  (NASDAQ: DLTR) یکی از بزرگترین ذینفعان این روند است. نتایج Costco (NASDAQ:COST) نیز مشهود بود، اما احتمالاً توجه بیشتر بر روی Gap (NYSE:GPS) متمرکز شده است، که پس از تکرار مشکلات فراوانی که از جانب سایر خرده فروشان در این هفته شنیده شد، کاهش یافت.

۲-گندم در بحبوحه بن بست صادرات اوکراین بالاتر رفت.

با رد ادعاهای غرب مبنی بر اینکه روسیه مسئول کمبود غلات در بازارهای جهانی است، قیمت جهانی گندم دوباره افزایش یافت.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در تماس تلفنی با نخست‌وزیر ایتالیا، اوکراین را به دلیل محاصره‌ای که نیروی دریایی او برای محموله‌های خروجی از بنادر اوکراین در دریای سیاه اعمال کرده است، مقصر دانست. او گفت که اگر غرب تحریم‌های خود را کنار بگذارد، روسیه مایل است برای آنها عبور امن فراهم کند.معاملات گندم ایالات متحده تا ساعت ۱۴:۳۰ به وقت ایران با ۱ درصد افزایش به ۱۱۵۴٫۳۰ دلار در هر تن رسید.

این تماس در حالی انجام شد که روسیه به یک ورشکستگی در قبال بدهی بین‌المللی خود نزدیک می‌شود و بر اساس به روز رسانی روزانه اطلاعات دفاعی بریتانیا، روسیه در میدان نبرد، به دست آوردهای مداوم و فزاینده در منطقه دونباس در شرق اوکراین ادامه می دهد.

۳-سهام‌ها قرار است دوره‌ی شکست ۷-هفته‌ای را بشکنند، earningهای روز کاری آن را تحت فشار قرار داده است

بازارهای سهام آمریکا قرار است یک دور‌ه ضرر ۷-هفته‌ای را بشکنند، زیرا اعتماد به این که فدرال رزرو با کند شدن اقتصاد در ادامه‌ی سال فشارهای مالی خود را کاهش خواهد داد یا متوقف خواهد کرد، رشد کرده است.

داده‌های ضعیف از بازار مسکن و کاهش درآمد از بخش خرده‌فروشی، هر دو حاکی از این است که در این هفته برخی از بخش‌های اقتصاد در حال رشد هستند (اگرچه امار ادعاهای بیکاری در هفته نشان می‌دهد که هنوز هیچ افزایش معنی‌داری در اخراج‌ها وجود ندارد).

تا ساعت ۱۴:۵۰ به وقت ایران، معاملات Dow حدود ۳۰ واحد یا ۰٫۱ درصد افزایش یافت، در حالی که معاملات S&P 500 حدود ۰٫۲ درصد و معاملات Nasdaq 100  نیز ۰٫۴ درصد افزایش یافتند. هر سه شاخص اصلی در مسیر افزایش بیش از ۴ درصد در هفته قرار گرفتند.

علاوه بر خرده‌فروش‌های ذکر شده، سهام اپل ممکن است پس از گزارش‌های اخبار منتشر شده از فیلم‌های ویدئویی شورش توسط کارگران یک کارخانه چینی یکی از تامین‌کنندگان آن در اوایل ماه، مورد توجه قرار گیرد. کارگران Quanta Computer (TW:2382) در شانگهای، که مک بوک را برای اپل مونتاژ می کنند، به مدت نزدیک به دو ماه به زندانی شدن در محل کار خود اعتراض کرده بودند.Workday  (NASDAQ:WDAY)نیز پس از از دست دادن پیش‌بینی درآمد در اواخر پنجشنبه و ارائه راهنمایی‌های ناامیدکننده، در کانون توجه قرار خواهد گرفت.

۴- اتریوم افت می کند.

ممکن است سهام در حال بهبود باشد، اما ارزهای دیجیتال به کشمکش ادامه می‌دهند. اتریوم در بحبوحه نگرانی از تاخیر در تغییر شبکه به روش جدیدی که مصرف انرژی آن را کاهش می دهد و کارمزد تراکنش ها را کاهش می دهد، به پایین ترین سطح خود در بیش از یک سال گذشته رسید.

اتریوم در روز پنجشنبه ۱۰ درصد ارزش خود را از دست داد و در روز جمعه تا ۸ درصد افت کرد و قبل از ساعت ۱۴:۵۰ به وقت ایران که به قیمت ۱۷۸۶٫۶۸ دلار معامله میشد ، کاهش یافت. این خبر همچنین بر سایر آلت کوین‌ها تأثیر گذاشت و کاردانو ۱۳ درصد و سولانا ۲۲ درصد از دست دادند. در همین حال بیت کوین برای حفظ سطح ۲۹۰۰۰ دلار تلاش کرد.

۵- نفت نزدیک به بالاترین حد (قله)خود رسیده است

قیمت نفت خام اندکی در آستانه تعطیلات آخر هفته ،  از آنجایی که تقاضا برای سفر در اقتصاد بهبود یافته ایالات متحده احتمالاً بر قیمت‌های بی سابقه بنزین غلبه خواهد کرد، کاهش یافت.نشانه‌ها حاکی از آن است که دولت بایدن در حال بازنگری در سیاست حوزه انرژی خود است زیرا بلومبرگ گزارش داد که از صنعت نفت در مورد امکان بازگشایی پالایشگاه‌های تعطیل شده برای افزایش عرضه داخلی و پایین آوردن قیمت‌ها قبل از اینکه خیلی دیر شده باشد درخواست میکند که تاثیر قاطعانه‌ای بر آنها بگذارد.

تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران، قیمت نفت خام آمریکا ۰٫۵ درصد کاهش یافت و به ۱۱۳٫۵۸ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام برنت با ۰٫۳ درصد کاهش به ۱۱۳٫۷۸ دلار در هر بشکه رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.