0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز پنجشنبه، ۲۶ مه بدانید، آمده است:

خلاصه:

معاملات نزدک دوباره در پیشگشایش بازار ضعیف عمل می کند زیرا تورم همراه با رکود اپل و انویدیا را تحت تاثیر قرار می دهد. ایالات متحده آمار تجدید نظر شده تولید ناخالص داخلی را برای سه ماهه اول و همچنین ادعاهای بیکاری در طی هفته را منتشر خواهد کرد. به ‌روزرسانی‌های Dollar General و Dollar Tree ممکن است روشن کند که مصرف‌کنندگان با چه سرعتی هزینه‌های خود را کاهش می‌دهند. بانک مرکزی روسیه با کاهش خطر بی‌ثباتی مالی، نرخ بهره را به شدت کاهش داد و بریتانیا قصد دارد به تولیدکنندگان انرژی برای کمک به خانوارهای فقیرتر هجوم ببرد .

۱-تورم همراه با رکود به کمپانی های محبوب بازار ضربه می زند.

تورم و رکود به اپل (NASDAQ:AAPL) رسیده است. طبق گزارش بلومبرگ به نقل از تامین کنندگان ناشناس، این شرکت انتظار دارد تولید آیفون های خود را در سال جاری افزایش ندهد. قرنطینه در چین تولید را مختل کرده است، در حالی که تقاضا متوقف شده زیرا درآمد مصرف کنندگان توسط تورم کاهش مییابد.

بلومبرگ گفت اپل انتظار دارد در سال جاری حدود ۲۲۰ میلیون گوشی به جای ۲۴۰ میلیون پیش‌بینی کلی تحلیلگران عرضه کند. سهام اپل در پیش از بازار ۱٫۴ درصد افت کرد، اما همچنان به راحتی بالاتر از پایین ترین سطح ۱۲ ماهه هفته گذشته است.

یکی دیگر از کمپانی های محبوب بازار در بخش تکنولوژی نیز مشکلات بزرگ تری در پیش فروش دارد. تراشه‌ساز NVIDIA (NASDAQ:NVDA) هشدار داد که با کاهش تقاضای بازی‌ها و استخراج ارز دیجیتال و لغو سفارشات برای تراشه‌های مرکز داده، ۵۰۰ میلیون دلار از فروش خود را در چین و روسیه در سه ماهه جاری از دست داده است.سهام انویدیا در واکنش به این موارد ۵٫۳ درصد کاهش یافت.

۲-تجدید نظر در تولید ناخالص داخلی ایالات متحده، میشود و موعد انتشار مطالبات بیکاری سررسیده است.

امریکا داده های تجدید نظر شده برای تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول را در ساعت ۱۷:۰۰به وقت ایران منتشر خواهد کرد. تحلیلگران انتظار دارند که تنها یک افزایش نهایی ۰٫۱ درصدی نسبت به قرائت ابتدایی کاهش ۱٫۴ درصدی در سه ماهه پیش بینی شود.

رقم اولیه تا حد زیادی مدیون کاهش ذخایر است، اما همچنین نشانه هایی از کندی اولیه در هزینه های مصرف کننده را نشان میدهد. داده‌ها از آن زمان نشان می‌دهند که با شروع تورم، کاهش شدیدتر می‌شود.

موعد انتشار داده های مدعیان بیکاری سر رسیده و این روند از اوایل آوریل از سطوح پایین تاریخی در حال افزایش بوده است و به نظر می رسد افزایش بیشتر در هفته های آینده محتمل باشد زیرا شرکت های بیشتری برای بهبود حاشیه سود تحت فشار قرار می گیرند. انتظار می رود ادعاهای اولیه در حدود بالاترین رقم شش هفته گذشته یعنی ۲۱۸۰۰۰ باقی بماند.

۳-سهام به طور عمده بالاتر باز می شود.

با وجود ناامیدی اپل و انویدیا، بازارهای سهام ایالات متحده عمدتاً با افزایشی باز خواهند شد، و سودهایی را که پس از هضم صورتجلسه آخرین جلسه فدرال رزرو در روز چهارشنبه به دست آوردند، مجددا افزایش خواهند داد.

این صورتجلسه تا حد زیادی انتظارات برای افزایش نیم واحدی دیگر در نرخ هدف صندوق های فدرال رزرو در دو نشست بعدی فدرال رزرو را تایید کرد، اما این اطمینان در حال افزایش است که فدرال رزرو ممکن است حداقل پس از آن، به دلیل از دست دادن بازارهای مسکن و کار بیشتر از میزان خود، سیاست انقباضی خود را متوقف کند.

تا ساعت ۱۴:۳۰ به وقت ایران، معاملات داو ۹۰ واحد یا ۰٫۳ درصد افزایش یافت در حالی که معاملات S&P 500 حدود ۰٫۲ درصد افزایش یافت. با این حال، معاملات  Nasdaq 100 نتوانست از اخبار NVIDIA فرار کند و ۰٫۱٪ افت کرد.

سایر سهام که احتمالاً بعداً مورد توجه قرار خواهند گرفت شامل  Dollar General (NYSE:DG) و Dollar Tree (NASDAQ:DLTR) هستند که درآمدهای خود را در کنار Macy’s (NYSE:M) و Build-A-Bear (NYSE:BBW) گزارش می‌کنند. Costco (NASDAQ:COST) پس از بازار گزارش می دهد. Ulta Beauty (NASDAQ:ULTA) و Zscaler (NASDAQ:ZS) و باشگاه فوتبال منچستریونایتد (NYSE:MANU) نیز قرار است گزارش دهند.

۴-روسیه نرخ بهره را به شدت کاهش می دهد

بانک مرکزی روسیه نرخ بهره کلیدی خود را ۳ درصد کاهش داد و وعده تسهیلات بیشتری را در آینده داد تا این که نشان از اطمینان بیشتری دارد که هرگونه خطر سقوط مالی را از بین برده است.

با این حال، CBR تصمیم گرفت دیگر از کنترل سرمایه ای که در آغاز جنگ تحمیل کرده بود کم نکند و هشدار داد که شرایط خارجی همچنان برای اقتصاد دشوار است.

دلار در برابر روبل نزدیک به ۵ درصد افزایش یافت و به بالاترین حد خود در یک هفته گذشته رسید.در بخش دیگر، شبکه‌های خبری گزارش دادند که ترکیه می‌گوید در حال مذاکره با روسیه برای اجازه دادن به اوکراین برای صادرات غلات خود از طریق دریای سیاه، در بحبوحه هشدارهای زیاد درباره بحران جهانی غذا به دلیل کمبود صادرات گندم از منطقه است.

۵-افزایش قیمت نفت در پی هشدار آرامکو.

قیمت نفت خام با حمایت از داده های روز چهارشنبه دولت آمریکا که نشان دهنده کاهش اندکی بیشتر از حد انتظار در ذخایر نفت خام در هفته گذشته بود، افزایش یافت. هشدارهای عربستان سعودی در مورد کمبود ظرفیت اضافی در بازار جهانی نیز به افزایش قیمت ها کمک کرد.

تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران ، نفت خام آمریکا ۰٫۹ درصد افزایش یافت و به ۱۱۱٫۳۱ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام برنت با ۰٫۶ درصد افزایش به ۱۱۱٫۷۳ دلار در هر بشکه رسید.

بریتانیا قرار است به آخرین کشوری تبدیل شود که مالیات سنگینی را بر تولیدکنندگان نفت و گاز وضع می‌کند و رئیس خزانه‌داری  انتظار دارد این پول را به سمت یارانه‌های خانوارهای کم‌درآمد اختصاص دهد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.