0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز جمعه، ۱۸ مارس بدانید آمده است:

خلاصه؛

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا به Xi Jinping چین هشدار داد که در صورت حمایت فعال از هجوم  روسیه به اوکراین، ایالات متحده علیه چین تلافی خواهد کرد. در همین حال، Xi یک تغییر جزئي در سیاست کووید-۱۹ چین برای کاهش نگرانی و هیجانات منفی بر اقتصاد چین ارائه کرد و نفت به دلیل ترس از اینکه روسیه قصد دارد جنگ را تشدید کند، بیشتر افزایش یافت و سهام GameStop (NYSE:GME) پس از ضرر غافلگیرکننده در سه ماهه افت کرد.

۱-مذاکرات بایدن و Xi

به گفته Anthony Blinken  وزیر امور خارجه، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا با همتای چینی خود Xi Jinping گفتگو خواهد کرد و به او هشدار خواهد داد که اگر حمایت کلامی این کشور از روسیه در مورد اوکراین به کمک اساسی‌تر تبدیل شود، چین با هزینه‌هایی روبرو خواهد شد.بر اساس گزارش‌های مختلف، امریکا مصمم است از تضعیف تحریم‌های غرب توسط چین جلوگیری کند و این کشور را از ارسال کمک‌های نظامی که به گفته کرملین درخواست کمک کرده است، باز دارد. چین مانند هند دو هفته پیش از طرح سازمان ملل در محکومیت هجوم روسیه خودداری کرد و رسانه‌های رسمی عمدتاً از روسیه در مقصر دانستن گسترش ناتو به رهبری ایالات متحده برای آغاز درگیری حمایت کردند. مقامات چینی از زمان هجوم تاکنون بارها نسبت به آسیب های ناشی از تحریم های اعمال شده توسط ایالات متحده، اتحادیه اروپا و متحدان به اقتصاد جهانی ابراز نگرانی کرده اند.مقامات فدرال رزرو از جمله Bowman ، ایوانز و  بارکین همگی قرار است صحبت کنند و نظر خود را در مورد رویدادهای اوایل هفته ارائه دهند.

۲-روسیه در حال حاضر از ورشکستگی دوری می کند.

تحریم های روسیه ممکن است در واقع به آن اندازه که تبلیغ می شود سخت نباشد. گزارش‌ها حاکی از آن است که روسیه پرداخت‌های بدهی بین‌المللی خود را با استفاده از ذخایر بانک مرکزی که قرار بود بر اساس اقدامات اعلام شده دو هفته پیش مسدود شود، انجام داده است. گزارش‌ها حاکی از آن است که دارندگان اوراق قرضه شروع به دریافت پرداخت‌ بابت سودی بالغ بر ۱۱۷ میلیون دلار کرده‌اند تا از آنچه می‌توانست یک ورشکستگی مهم را که می‌توانست موج‌های شوک آوری  را در بازارهای نوظهور ایجاد کند، اجتناب کنند.

بلومبرگ گزارش داد که شرکت‌های مختلف روسی، مانند Norilsk Nickel (OTC:NILSY) و Severstal (LON:0SJQ) نیز به تعهدات بدهی بین المللی خود پرداخته‌اند. بانک مرکزی روسیه یک جلسه سیاست گذاری منظم برگزار خواهد کرد و احتمالاً از Elvira Nabiullina ، که قبلاً برای یک دوره دیگر توسط رئیس جمهور ولادیمیر پوتین نامزد شده بود، در مورد پرداخت های این هفته و پرداخت های آینده سؤال خواهد کرد

۳- سهام با کاهش باز می شود. معامله بوئینگ و دلتا در کانون توجه است.

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است با کاهش بازگشایی شوند، اما پس از دو روز افزایش شدید از زمانی که فدرال رزرو برای اولین بار در بیش از سه سال گذشته نرخ بهره ایالات متحده را افزایش داد، همچنان در محدوده سبز برای این هفته باقی خواهد ماند.

تا ساعت ۱۳:۴۵به وقت ایران معاملات داوجونز ۱۸۷ واحد یا ۰٫۵ درصد کاهش یافت، در حالی که معاملات S&P 500 حدود ۰٫۶ درصد و معاملات نزدک ۱۰۰ حدود ۰٫۷ درصد کاهش یافتند. این سه شاخص پس از افزایش زیاد  پس از تصمیم فدرال رزرو در روز چهارشنبه، همگی بیش از ۱ درصد در روز پنجشنبه افزایش یافتند.

سهام‌هایی که احتمالاً مورد توجه قرار می‌گیرند شامل بوئینگ (NYSE:BA) می‌شود که توسط رویترز گزارش شده است که در حال مذاکره پیشرفته با خطوط هوایی دلتا (NYSE:DAL) بر سر سفارش حدود ۱۰۰ فروند از MAX737 است. FedEx (NYSE:FDX) نیز پس از اینکه در گزارش درآمدی از افزایش فشار هزینه ها صحبت کرد، در کانون توجه قرار خواهد گرفت، در حالی که GameStop پس از زیان غافلگیرکننده در طول سه ماهه تعطیلات دوباره مورد تردید واقع شده است.

۴- Xi به دنبال تغییر در سیاست کووید است

‏Xi Jinping رئیس جمهور چین، تغییری در سیاست این کشور نسبت به کووید را نشان داد و این امید را تقویت کرد که این کشور با ویروسی کنار بیاید که کنترل کامل آن بسیار سخت شده است.بلومبرگ روز پنجشنبه در نشست کمیته سیاسی چین گزارش کرد که چین برای دستیابی به حداکثر اثر پیشگیری و کنترل با کمترین هزینه و به حداقل رساندن تأثیر پاندمی بر توسعه اقتصادی و اجتماعی تلاش خواهد کرد. قرنطینه ها در Shenzhen و  Jilin در دو هفته گذشته به اندازه آنچه در سال ۲۰۲۰ مشاهده شد شدید نبوده اند، اگرچه کافی برای تعطیلی گسترده کارخانه ها بوده اند.

در همین حال، هنگ کنگ همچنان یکی از بالاترین نرخ های مرگ و میر را در سراسر جهان مشاهده می کند، زیرا ترکیبی از نرخ پایین واکسیناسیون و تراکم جمعیت بالا تاثیر خود را می گذارد.

در اروپا، آلمان نیز قرار است از روز دوشنبه بیشتر محدودیت‌های مربوط به کووید را ، علیرغم ادامه روند ابتلای زیاد , لغو کند

۵- نفت به دلیل ترس از تشدید جنگ اوکراین , افزایش میابد.

به دلیل ترس از تشدید بیشتر جنگ در اوکراین، قیمت نفت خام روز جمعه دوباره افزایش یافت. مقامات آمریکایی هشدار داده‌اند که پس از تحمل شکست‌های مکرر در میدان نبرد، روسیه ممکن است در حال آماده شدن برای استفاده از سلاح‌های شیمیایی برای افزایش فشار بر  زلنسکی،رئیس‌جمهور اوکراین برای پذیرش خواسته‌هایش باشد.

تا ساعت ۱۴:۰۰ به وقت ایران قیمت نفت خام آمریکا ۱٫۳ درصد افزایش یافت و به ۱۰۴٫۳۵ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات برنت با ۱٫۳ درصد افزایش به ۱۰۷٫۹۷ دلار در هر بشکه رسید.با این حال، به نظر می رسد ترس از اینکه تحریم های غرب می تواند به توقف ناگهانی صادرات روسیه منجر شود، نابجا باشد. بر اساس داده‌ها هند واردات نفت روسیه خود را در این ماه چهار برابر کرده و به حدود ۳۶۰ هزار بشکه در روز رسانده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.