0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که شما باید در بازارهای مالی در روز دوشنبه، ۲۳ مه بدانید ، آمده است:

خلاصه:

رئیس جمهور آمریکا ، جو بایدن با تعهد به دفاع از تایوان با نیروی نظامی، چین را اذیت میکند. یورو افزایش می‌یابد و دلار بیشتر عقب‌نشینی و افت می‌کند، زیرا کریستین لاگارد تا سپتامبر ۵۰ واحد افزایش نرخ بانک مرکزی اروپا را ثابت می‌کند. بازار سهام قرار است بالاتر باز شود و پیشنهاد Broadcom برای VMware در کانون توجه قرار گرفته است. Zoom Video گزارش درامدی خود را اعلام میکند و رئیس جمهور اوکراین از گردهمایی Davos  خواست تا بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار از دارایی های خارجی روسیه را برای پرداخت هزینه بازسازی کشورش مصادره کند.

۱-گاف بایدن در مورد تایوان، پکن را خشمگین کرد.

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده گفت، ارتش ایالات متحده برای دفاع از تایوان در صورت حمله از  چین مداخله خواهد کرد.بایدن در جریان سفر به ژاپن در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت این تعهدی است که ما پذیرفته ایم. مقامات کاخ سفید متعاقباً گفتند سیاست ایالات متحده در قبال تایوان تغییر نکرده است اما این کشور به سیاست فعلی چین پایبند است. با این حال، این برای مقامات چینی کافی نبود و گفتند بایدن با آتش بازی می‌کند و وزیر امور خارجه چین هشدار داد هیچکس نباید عزم قوی، اراده محکم و توانایی های قدرتمند مردم چین را دست کم بگیرد.

۲-لاگارد به افزایش نرخ اشاره میکند، کریپتو را به باد انتقاد می‌گیرد

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، از افزایش نیم واحدی در نرخ های کلیدی بانک مرکزی اروپا خبر داد و گفت که بسیار محتمل است. او همچنین اشاره کرد که بانک مرکزی اروپا در نشست ژوئن خود پایان خرید خالص دارایی ها را از آغاز جولای اعلام خواهد کرد.با اعلام این خبر، یورو به بالاترین میزان خود در سه هفته اخیر رسید.

لاگارد احتیاط بانک مرکزی اروپا را در مورد از بین بردن بهبودی که از قبل تحت فشار قیمت های بالای انرژی و بی ثباتی گسترده تر ناشی از جنگ روسیه در اوکراین بود، تکرار کرد. او از چشم انداز اقتصادی خاطر را آسوده کرد زیرا اعتماد تجاری در بزرگترین اقتصاد منطقه یورو یعنی آلمان، در ماه می ( مه) به طرز شگفت انگیزی بهبود یافت.

لاگارد همچنین روز یکشنبه با مصاحبه‌ای که انجام داد، اظهار داشت که فکر می‌کند ارزهای دیجیتال بی ارزش هستند، بر اساس هیچ چیزی نیستند و به مقررات سخت‌گیرانه‌تری نیاز دارند.

۳-بازار سهام قرار است بالاتر باز شود.

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است بعداً با رشد بیشتری باز شوند. تا ساعت ۱۴:۵۰ به وقت ایران، معاملات داوجونز ۱۸۹ واحد یا ۰٫۶ درصد افزایش یافت، در حالی که معاملات S&P 500 حدود ۰٫۷ درصد و نزدک ۱۰۰ نیز ۰٫۵ درصد افزایش یافتند. سه شاخص عمده همگی بین ۲٫۵ تا ۳ درصد در هفته گذشته از دست داده بودند .سهام‌هایی که احتمالاً مورد توجه قرار می‌گیرند عبارتند از تراشه ساز Broadcom (NASDAQ:AVGO) و ارائه‌دهنده خدمات ابری VMware (NYSE:VMW) که طبق گزارش‌ها ممکن است تا صبح امروز یک توافق ادغامی را اعلام کنند. Zoom Video گزارش درامدی خود را اعلام میکند.

۴-زلنسکی از Davos خواست تا دارایی های روسیه را برای پرداخت هزینه بازسازی اوکراین توقیف کند.

مجمع جهانی اقتصادی پس از دو سال وقفه بازگشته اند و این مجمع در حالی آغاز شد که رئیس جمهور اوکراین زلنسکی (از طریق لینک ویدیویی صحبت می کرد) از حضار خواست تا ۵۰۰ میلیارد دلار از دارایی های روسیه را که در خارج از کشور نگهداری می شود برای پرداخت هزینه بازسازی اوکراین در نظر بگیرند. او خاطرنشان کرد که تنها دیپلماسی می‌تواند به جنگ کنونی پایان دهد.

۵-نفت افزایش می یابد.

پس از اینکه شاهزاده عبدالعزیز وزیر نفت عربستان سعودی قاطعانه بر توافق موسوم به تولید اوپک پلاس ایستاد و در مقابل فشار متحدان دیرینه خود در غرب برای منزوی کردن روسیه مقاومت کرد، قیمت نفت خام افزایش یافت.

علیرغم شواهد زیاد مبنی بر ناتوانی روسیه در افزایش تولید به دلیل تحریم های غرب، اوپک به رویه خود در تعیین سهمیه تولید ماهانه پایبند است. این موضوع و مشکلات سایر کشورهای صادرکننده منجر به کاهش بیش از ۲ میلیون بشکه اوپک در روز در آوریل شده است.تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران، قیمت نفت خام آمریکا با ۱٫۱ درصد افزایش به ۱۱۱٫۴۴ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام برنت با ۱٫۱ درصد افزایش به ۱۱۱٫۱۷ دلار در هر بشکه رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.