0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز جمعه، ۲۰ مه بدانید، امده است:

خلاصه:

کمی تسهیل در سیاست های مالی در چین باعث جهش کوتاه مدت در ایالات متحده می شود، اما سهام همچنان در مسیر کاهشی هفتگی خود از مارس ۲۰۲۱ قرار گرفته است. انتظار می رود جو بایدن لایحه کمک ۴۰ میلیارد دلاری به اوکراین را پس از مجلس سنا امضا کند و روبل به بالاترین حد در چهار سال گذشته رسید. آمارهای اقتصادی اروپا همچنان بدتر می شود و تورم قیمت تولیدکننده آلمان به ۳۳ درصد رسیده است و چون بازارها بین ترس از کمبود عرضه و ترس از تضعیف تقاضا گیر کرده‌اند، نفت دستخوش پیشامد ها میشود.

۱-کاهش نرخ بهره چین

بانک مرکزی چین نرخ وام اصلی یک ساله خود را بدون تغییر نگه داشت، اما نرخ وام مسکن پنج ساله آن، که از گروهی از وام دهندگان مشارکت کننده گرفته شده بود، ۰٫۱۵ درصد کاهش یافت.این خبر به عنوان نشانه‌ای از کاهش سیاست مالی توسط بازارهایی که مشتاق دریافت اخبار خوب پس از یک هفته که تحت سلطه نگرانی‌های زیاد ناشی از رکود اقتصادی ایالات متحده بودند، تلقی شد. شاخص های سهام چین تا ۲٫۵ درصد افزایش یافت و یوان ۰٫۸ درصد افزایش یافت. در سطح شرکتی پس از اینکه رئیس Richemont هشدار داد که مشکلات اقتصادی چین بیش‌تر از آنچه  مردم فکر می‌کنند دوام خواهند آورد، سهام های گران قیمت در اروپا عملکرد ضعیفی داشتند. در حال حاضر حدود ۴۰ درصد از بوتیک‌های  Richemont در این کشور بسته هستند.

۲- لایحه کمک به اوکراین تصویب شد. روبل به بالاترین حد در چهار سال اخیر رسید

انتظار می رود که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، لایحه کمک ۴۰ میلیارد دلاری به اوکراین را پس از اینکه سناتورهای جمهوری خواه مخالفت خود را با آن کنار گذاشتند، تصویب کند.این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که وزرای دارایی و روسای بانک‌های مرکزی G7 برای بحث در مورد هزینه‌های حمایت از اوکراین  که به نظر می‌رسد ماه‌ها به طول انجامد، گفتگو کنند. گزارش شده است که نیروهای مسلح روسیه عملیات را برای دفاع از مناطق تصرف شده در جنوب و شرق این کشور آغاز کرده اند. نیازهای مالی اوکراین حدود ۷ میلیارد دلار در ماه برآورد شده است.در همین حال، در روسیه، نرخ رسمی روبل به بالاترین حد خود از سال ۲۰۱۸ رسیده است. طیف وسیعی از کالاهای مصرفی و صنعتی بانک مرکزی روز پنجشنبه محدودیت‌های مربوط به تبدیل آن به ارزهای دیگر را کاهش داد، اما محدودیت‌های مربوط به تبدیل به دلار و یورو را همچنان پابرجا گذاشت.

۳-بازار سهام قرار است بالاتر باز شود .

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است روز جمعه با افزایش قیمت باز شوند، اما با توجه به عدم تغییر عمده در عوامل فاندامنتال، این حرکت دوباره مانند یک جهش کوتاه مدت به نظر می رسد.

تا ساعت ۱۴:۵۰ به وقت ایران معاملات  Dow حدود ۲۹۲ واحد یا ۰٫۹٪ افزایش یافت، در حالی که معاملات  S&P 500 نیز ۱٫۱٪ و معاملات Nasdaq 100 هم ۱٫۵٪ افزایش یافت.

احتمالا Palo Alto Networks سهام قابل توجه خواهد بود پس از اینکه درآمد Alto Networks این شرکت امنیت سایبری به گزارش‌های غم‌انگیز بخش خرده‌فروشی روز پنج‌شنبه، تسکین بخشید.

‏Foot Locker (NYSE:FL) وBooz Allen Hamilton (NYSE: BAH) گزارش درآمدی را اعلام میکنند.

۴-شوک در داده های اروپا

داده های اقتصادی اروپا همچنان هر روز نگران کننده تر به نظر می رسند.بر اساس شاخص GfK که قبلا منتشر شد، اعتماد مصرف‌کننده در بریتانیا به پایین‌ترین حد خود رسیده و از سطوحی که در اوج بحران مالی و رکود اقتصادی ۲۰۰۸/۹ و شروع پاندمی در سال ۲۰۲۰ مشاهده شد، فراتر رفته است . نرخ بیکاری به پایین ترین حد خود در ۵۰ سال اخیر رسیده است، در همین حال، خرده‌فروشی در بریتانیا در ماه آوریل به طرز شگفت‌آوری افزایش یافته، اما روند نزولی بلندمدت خود را کاهش نداده است.

چیزی که کمتر جای سوال دارد این است که فشارهای تورمی در بزرگترین اقتصاد منطقه یورو هیچ نشانه ای از کاهش نشان نمی دهد. تورم قیمت تولیدکننده آلمان در آوریل به بالاترین حد خود یعنی ۳۳٫۵ درصد افزایش یافت و رشد ماهانه تنها به ۲٫۸ درصد کاهش یافت و دو برابر آنچه انتظار می رفت بود.

‏Philip Lane اقتصاددان ارشد بانک مرکزی اروپا ممکن است در ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران در مورد این تحولات اظهار نظر کند.

۵-نفت دستخوش پیشامد ها میشود.

قیمت نفت خام روز جمعه دستخوش پیشامد ها شد و در مسیری قرار دارد که هفته را تقریبا ثابت به پایان برساند، زیرا هیجانات برای پایان قرنطینه ناشی از کووید-۱۹ در شانگهای و آگاهی از اینکه ذخایر بنزین ایالات متحده در کمترین میزان خود در ماه مه در ۱۴ سال گذشته است، ثابت مانده است. نگرانی از چشم انداز تقاضا، با قیمت بنزین در بالاترین حد خود و نشانه هایی از خستگی مصرف کنندگان تقریباً در گزارش خرده فروشی این هفته قابل مشاهده است.تا ساعت ۱۵:۰۰  به وقت ایران ، قیمت نفت خام آمریکا ۰٫۱ درصد افزایش یافت و به ۱۰۹٫۹۴ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام برنت با ۰٫۳ درصد افزایش به ۱۱۲٫۳۲ دلار رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.