0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که لازم است که  در بازارهای مالی در روز دوشنبه، ۱۶ مه بدانید، امده است:

خلاصه:

قیمت گندم پس از ممنوعیت صادرات هند به بالاترین حد در دو ماه گذشته رسید و به نگرانی از کمبود مواد غذایی در جهان دامن زد. JetBlue در تلاش خود برای Spirit تلاش می کند. با تداوم ترس از رشد پایین و تورم بالا، بازار سهام در حال کاهش است. تلاش های ولادیمیر پوتین برای جلوگیری از گسترش ناتو نتیجه معکوس داشته و اقتصاد چین به دلیل قرنطینه ها بیشتر کند می شود.

۱-با ممنوعیت صادرات هند، قیمت گندم افزایش یافت

قیمت گندم در روز دوشنبه به بالاترین حد خود در بیش از دو ماه گذشته رسید، زیرا تصمیم هند در آخر هفته برای اعمال ممنوعیت صادرات، نگرانی‌ها از بحران جهانی غذا را برانگیخت.

تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران، معامله یک ماهه اولیه برای گندم ایالات متحده ۱۲۳۱٫۹۰ دلار اعلام شد که ۴٫۷ درصد رشد داشت که قبلاً درست زیر سطح ۱۲۵۰ دلار متوقف شده بود.پس از هجوم روسیه به اوکراین، صادرات هند به منبع مهمی برای عرضه به بازارهای جهانی تبدیل شده بود. موج گرما طولانی چشم انداز برداشت امسال را از بین برده است و تهدید ناگهانی برای عرضه مواد غذایی داخلی دولت را بر آن داشته است تا در رویکرد اولیه برای صادرات تجدید نظر کند.

۲-JetBlue و Spirit

‏JetBlue پیشنهاد مزایده را برای Spirit Airlines اعلام کرد، JetBlue حدود ۳۰ دلار برای هر سهم به صورت نقدی پیشنهاد داد که تقریباً دو برابر قیمت پایانی شرکت هواپیمایی در روز جمعه است، اما گفت که در صورتی که اسپیریت داده‌های درخواستی خود را ارائه دهد، آماده پرداخت قیمت اولیه ۳۳ دلاری هر سهم خواهد بود.اما هیئت مدیره اسپیریت همچنان به پیشنهاد مبنی بر پذیرش پیشنهاد ادغام از طرف Frontier Group توسط سهامداران ادامه می دهد، که احتمالاً با موانع ضدانحصاری کمتری روبرو خواهد شد.

۳-بازار سهام قرار است پایین تر باز شود. Ford/Rivian در کانون توجه هستند

افت چند هفته اخیر همچنان بازارهای سهام را آزار می دهد، و بازارهای ایالات متحده قرار است دوباره با افت باز شوند. این وضعیت در آخر هفته پس از اظهارات مدیرعامل سابق گلدمن ساکس، مبنی بر اینکه خطرات رکود در ایالات متحده افزایش یافته همچنان تغییر نکرد. شنیدن خبرهایی مبنی بر افزایش میانگین دستمزد مدیرعامل به ۱۴٫۷ میلیون دلار در سال گذشته برای برخی از سرمایه گذارانی که اکنون متحمل ضررهای سنگین شده اند، سخت خواهد بود.

تا ساعت ۱۴:۵۰معاملات داوجونز ۴۹ واحد یا ۰٫۲ درصد کاهش یافت، در حالی که معاملات S&P 500 حدود ۰٫۳ درصد و  نزدک ۱۰۰ نیز ۰٫۶ درصد کاهش یافتند.سخنرانی جان ویلیامز رئیس فدرال رزرو نیویورک در ساعت ۱۷:۳۰ به وقت ایران در یک تقویم اقتصادی تا حد زیادی خالی به چشم می‌خورد، و Tower Semiconductor (NASDAQ:TSEM) و Weber (NYSE:WEBR) گزارش درامدی را اعلام میکنند و سهامی که احتمالاً بعداً مورد توجه قرار خواهند گرفت شامل فورد و Rivian است، پس از اینکه سهام اولی اعلام کرد که ۷ میلیون دیگر از سهام دومی را پس از بسته شدن بازار در روز جمعه به فروش رسانده است.به طور جداگانه، مک دونالد (NYSE:MCD) پس از اعلام خروج از تجارت روسیه خود در کانون توجه قرار خواهد گرفت.

۴-اقتصاد چین دوباره از قرنطینه رها می شود

سه بخش کلیدی از داده‌های اقتصادی چین همگی در ماه آوریل کمتر از انتظارات بودند و بر آسیب‌های ناشی از قرنطینه‌های طولانی که شانگهای و دیگر مراکز بزرگ جمعیتی را برای از بین بردن کووید-۱۹ آزار می‌دهند، تأکید می‌کنند.

خرده فروشی در ماه آوریل ۱۱٫۱ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت که بسیار کمتر از افت ۶٫۱ درصدی مورد انتظار بود و اکنون ۰٫۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل در چهار ماه اول سال کاهش یافته است. کارخانجات این کشور کمی بهتر عمل کردند و تولید صنعتی در سال ۲٫۹ درصد کاهش یافت، در حالی که انتظار می رفت رشد تنها به ۰٫۴ درصد کاهش یابد. رشد سرمایه گذاری دارایی های ثابت حداقل مثبت بود، اما از ۹٫۳ درصد به ۶٫۸ درصد کاهش یافت.دارایی های چین این خبر را بد دانستند به طوری که شاخص  شنژن شانگهای CSI 300 حدود ۰٫۸ سقوط کرد و یوان  با ۰٫۲ درصد کاهش به ۶٫۸۰۷۲ رسید. از زمانی که گونه Omicron کووید-۱۹ چین را مجبور کرد اولین قرنطینه بزرگ خود را از مراحل اولیه پاندمی در سال ۲۰۲۰ اعمال کند، دلار در برابر یوان حدود ۸ درصد افزایش یافته است.این خبر تنها چند هفته پس از عنوانبخشی به شرکت های چینی غیر قابل سرمایه‌گذاری در گزارشی، تحلیلگران جی‌پی مورگان را از ارتقای دسته‌ای از شرکت‌های تکنولوژی چینی منصرف نکرد.

۵-رکورد سود Aramco

آرامکو عربستان سعودی (TADAWUL:2222) نشان داد که چرا اپل (NASDAQ:AAPL) را به عنوان با ارزش ترین شرکت جهان کنار زده  است و رکورد سود خود را در سه ماهه اول ثبت کرده است. سود خالص ۸۲ درصد افزایش یافت و به ۳۹٫۵ میلیارد دلار رسید که به طور کلی مطابق با پیش بینی تحلیلگران بود، زیرا قیمت نفت خام در پی هجوم روسیه به اوکراین افزایش یافت.

این عوامل همچنان به حمایت از قیمت ها ادامه می دهند از جمله اینکه آلمان روز دوشنبه اعلام کرد که مایل است تحریم واردات نفت روسیه را حتی بدون حمایت متفق القول سایر کشورهای اتحادیه اروپا ادامه دهد. ششمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا که واردات نفت خام و محصولات پالایش شده روسیه را تا پایان سال پایان می دهد، با مخالفت مجارستان و سایر کشورهای عضو در اروپای مرکزی و شرقی متوقف شده است.

تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران، قیمت نفت خام آمریکا با ۰٫۵ درصد کاهش به ۱۰۸٫۲۰ دلار در هر بشکه رسید که عمدتاً در پاسخ به داده های چین بود، در حالی که نفت خام برنت ۰٫۵ درصد کاهش یافت و به ۱۱۰٫۹۷ دلار رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.