0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز جمعه، ۱۳ مه بدانید،آمده است:

خلاصه:

ایلان ماسک پیشنهاد خود را در توییتر ظاهراً به دلایل بررسی دقیق متوقف کرده است و مشکلات مالی نیز ممکن است پشت این اطلاعیه باشد. تتر در برابر تقاضای شدید برای بازخریدها مقاومت می‌کند، و بازار کریپتو رشد می‌کند. سهام و دارایی های پر ریسک به طور کلی نیز قرار است بالاتر باز شوند، اما هنوز در مسیر زیان دهی  قرار دارند. داده‌های جدید  کاهش رشد اقتصادی چین در ماه آوریل را نشان می‌دهد و سران G7 برای بحث در مورد افزایش فشار بر روسیه گرد هم می‌آیند.

۱-جهش مجدد ارزهای دیجیتال

با از بین رفتن وحشت ناشی از افت استیبل کوین الگوریتمی TerraUSD و توکن LUNA ارزهای دیجیتال به شدت افزایش یافتند.

با موفقیت تتر، مهم‌ترین استیبل کوین جهان، در مذاکره برای یک دوره تقاضای شدید برای بازخرید، اعتماد بازگشت. زیرا دارندگان کریپتو به سمت تبدیل دارایی‌هایشان به دلار یا دیگر ارزهای قانونی هجوم بردند.برخلاف TerraUSD، تتر توسط دارایی‌های واقعی پشتیبانی می‌شود که بیش از ۴۰ درصد آن اسناد خزانه‌داری بسیار نقدشونده و بدون ریسک است.

تتر در معاملات اولیه در اروپا به معاملات در حدود ۱:۱ خود با دلار بازگشت. بیت کوین تا ساعت ۱۴:۴۵  به وقت ایران به ۳۰,۴۰۹ دلار رسید و ۱۳ درصد رشد کرد و قبل از کاهش سود خود، ۸٫۶ درصد افزایش یافت و به ۳۰,۴۰۹ دلار رسید. با این حال، پس از گذشت چند روز سخت برای دارایی های پر ریسک به طور کلی، هنوز حدود ۱۶ درصد در هفته کاهش یافته است.شبکه TerraUSD سعی کرد یک شبه معاملات را از سر بگیرد اما به سرعت دوباره متوقف شد.

۲-ایلان ماسک قرارداد توییتر را به حالت تعلیق در می آورد.

ایلان ماسک گفت پیشنهاد او برای توییتر به طور موقت متوقف شده است و گفت که این اقدام پاسخی به پرونده‌ای از سوی توییتر در روز پنجشنبه است .با این حال، محاسبات پشت پیشنهاد خرید ماسک پیچیده‌تر شده و  ارزش سهام تسلا در هفته گذشته حدود ۱۶ درصد کاهش یافته است و ماسک قرار بود حدود ۱۲ میلیارد دلار  از طریق وام حاشیه ای تحت شرایط اولیه قرارداد وام بگیرد.

در واکنش به این خبر، سهام توییتر بیش از ۲۰ درصد افت کرد، در حالی که سهام تسلا ۴٫۸ درصد افزایش یافت .

۳-سهام قرار است بالاتر باز شود . شرکت های تراشه ساز در کانون توجه هستند.

بازار سهام ایالات متحده قرار است  با افزایش بازگشایی شوند . در پایان روز پنج‌شنبه، زمانی که جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، مجدداً با ایده افزایش نرخ‌های بهره  به میزان ۷۵ واحد پایه در جلسه سیاست‌گذاری بعدی بانک مرکزی مخالفت کرد، هیجانات منفی بهبود یافت.

تا ساعت ۱۴:۵۰ به وقت ایران ، معاملات داوجونز ۲۱۶ واحد یا ۰٫۷ درصد افزایش یافت، در حالی که معاملات  S&P 500 حدود ۱٫۰ درصد و معاملات نزدک ۱۰۰ نیز ۱٫۶ درصد افزایش یافتند. این امر همچنان آنها را در مسیر زیان بین ۲٫۸ تا ۴٫۲ درصد در این هفته قرار می دهد.

پس از گزارش بلومبرگ مبنی بر اینکه سامسونگ به دنبال افزایش ۲۰ درصدی قیمت نیمه رسانا های خود استافزایش یافت  در حالی که سهام Duolingo پس از آن ۱۷ درصد در پیش از بازار جهش کرد، سهام هایی که احتمالاً بعداً مورد توجه قرار خواهند گرفت شامل شرکت های تراشه ساز می شوند.

همچنین شرکت Honest جسیکا آلبا (NASDAQ:HNST) قرار است روز جمعه گزارش خود را اعلام کند ، هوندا (NYSE:HMC) نیز ۳٫۹ درصد افزایش یافته است، پس از اینکه غول خودروسازی ژاپنی درآمدهای بهتر از حد انتظار را به دست آورد حتی اگر راهنمایی های خود را کاهش دهد.

۴-رشد وام چین به شدت کاهش می یابد

رشد اعتباری چین در ماه آوریل تحت تأثیر گسترش قرنطینه برای جلوگیری از گسترش COVID-19 به شدت کاهش یافت. بر اساس برخی برآوردها، از جمله قطب کلیدی اقتصادی شانگهای، که بسیاری از آنها تحت محدودیت های شدید باقی مانده اند، این موارد در طول ماه نزدیک به ۴۰۰ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده است.

وام‌های جدید از بیش از ۳٫۱ میلیارد یوان در ماه مارس به ۶۴۵ میلیارد یوان کاهش یافت، در حالی که مجموع اعتبار گسترده‌تر که به عنوان تامین مالی کل شناخته می‌شود نیز به پایین‌ترین رشد خود از زمان شروع پاندمی افت کرد. داده ها بر  کاهش سرعت در چین تأکید می کند، جایی که بررسی ها نشان می دهد که فعالیت های تولیدی و خدماتی در ماه آوریل کاهش یافته است.

قرنطینه ها هیچ کمکی به ترازنامه توسعه دهندگان املاک و مستغلات تحت محاصره نگرده و Shimao Property یکی از بزرگترین شرکت ها، گفت که فروش قراردادی آن در آوریل ۷۶ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است، که این یک نمونه واضح از چگونه توانایی این بخش برای ساماندهی به بدهی خود است.

۵-نفت در بحبوحه ترس از ضربه تولید روسیه افزایش یافت.

قیمت نفت خام افزایش روز پنجشنبه را ادامه داد زیرا وزرای خارجه گروه ۷ برای هماهنگی برای افزایش فشار دیپلماتیک و اقتصادی بر روسیه برای کنار گذاشتن هجوم به اوکراین گرد هم آمدند.

تا ساعت ۱۵:۰۰به وقت ایران ، قیمت نفت خام آمریکا ۱٫۷ درصد افزایش یافت و به ۰۱۷٫۹۹ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات برنت با ۱٫۸ درصد افزایش به ۱۰۹٫۳۶ دلار در هر بشکه رسید.

آژانس بین‌المللی انرژی روز پنج‌شنبه برآورد کرد که تولید نفت روسیه ممکن است تا ژوئن به حدود ۱٫۶ میلیون بشکه در روز کمتر از سطح قبل از جنگ برسد که دلیل آن دشواری‌های تنظیم مجدد بخش عمده تجارت صادرات نفت این کشور به دلیل تحریم‌های غرب است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.