0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که لازم است در بازارهای مالی در روز پنجشنبه، ۱۲ مه بدانید، آمده است:

خلاصه:

مهم‌ترین استیبل‌کوین جهان، تتر، با افت شدید در بازار کریپتو، متزلزل می‌شود. یک روز پس از گزارش نگران کننده دیگر برای تورم مصرف کننده، شاخص قیمت تولیدکننده ایالات متحده برای ماه آوریل قرار است اعلام شود و بازارهای سهام قرار است زیان خود را افزایش دهند، و حتی سودهای پایدار در درآمد نمی تواند به والت دیزنی (NYSE:DIS) کمک کند. SEC در حال بررسی افشای دیرهنگام ایلان ماسک در پیشنهاد وی برای توییتر (NYSE:TWTR) است و در بحبوحه کاهش عمومی دارایی های ریسک پذیر ، نفت کاهش یافته است.

۱-با افت بیشتر بازار کریپتو، تتر متزلزل میشود.

با افزایش فروش جهانی ارزهای دیجیتال، مهم‌ترین  استیبل کوین جهان در روز پنجشنبه در برابر دلار سقوط کرد.تتر در معاملات اولیه در اروپا تا ۹۳٫۳۵ سنت کاهش یافت و بیش از ۶٫۵٪ کمتر از حد خود شد اما پس از اینکه مدیر ارشد فناوری تتر در مصاحبه ای که در توییتر پخش شد گفت که اکثر ذخایر تتر در حال حاضر در امریکا نگهداری می شود، بیشتر ضررهای خود را جبران کرد. اوراق خزانه داری ایالات متحده بدون ریسک او گفت که شبکه Tether در حال پاسخگویی به تقاضای بازخرید است.

تقاضا برای بازخرید افزایش یافته است زیرا سرمایه گذاران ارز دیجیتال به سمت خروج پس از فروپاشی دارایی های مرتبط با TerraUSD، یک استیبل کوین که عمدتاً توسط بیت کوین و معاملات الگوریتمی حمایت می شد، پیش میروند و بیت کوین بیش از ۱۲ درصد افت  کرد و به پایین ترین حد خود از دسامبر ۲۰۲۰ رسید، در حالی که اتریوم بیش از ۲۲ درصد سقوط کرد. تنها ذینفع این حرکت USD Coin بود، یک استیبل کوین که مانند Tether توسط ذخایر دلاری پشتیبانی می شود.

۲-موعد انتشار PPI، مطالبات بیکاری سررسیده است

آخرین امار تورم ایالات متحده در ساعت ۱۷:۰۰ به وقت ایران  با انتشار داده تورم قیمت تولید کننده برای آوریل اعلام میشود.

این امار یک روز پس از آن اعلام شده است که گزارش تورم ماهانه قیمت مصرف کننده تصویری متفاوت را نشان داد، با افزایش شدید تقاضا برای سفر و افزایش شدید بیشتر قیمت غذا و سرپناه، اما با کاهش قیمت انواع کالاها به ویژه خودروهای دست دوم  که یک سال پیش بسیار پر تقاضا بودند.وزارت کار نیز آمار ادعاهای بیکاری هفته را منتشر خواهد کرد. انتظار می‌رود ادعاهای اولیه درست زیر سطح ۲۰۰۰۰۰ باشد، علیرغم افزایش شگفت‌آور قوی در هفته گذشته.

۳-سهام قرار است زیان خود را افزایش دهد.

در حالی که بانک‌های مرکزی در سرتاسر جهان برای مقابله با تورم سرسام‌آور اقدام می‌کنند (به جز در چین، که در آن کاهش رشد نتیجه بحران املاک و مستغلات  است، سهام ایالات متحده در حال افزایش زیان خود است، زیرا نمی‌توانند ترس از کاهش رشد را از بین ببرند.

تا ساعت ۱۴:۴۵ به وقت ایران ، معاملات داوجونز ۲۰۷ واحد یا ۰٫۷ درصد کاهش یافت، در حالی که معاملات S&P 500 حدود ۰٫۸ درصد و معاملات  نزدک ۱۰۰ نیز ۱٫۲ درصد کاهش یافتند.

سهام‌هایی که احتمالاً در کانون توجه قرار دارند شامل والت دیزنی است که قرار است در واکنش به درآمد ضعیف‌تر از حد انتظار پس از روز چهارشنبه، نزدیک به ۵ درصد در پایین‌ترین حد دو سال گذشته باز شود. این در حالی است که شبکه  دیزنی + آن  که تحت بررسی شدید در پی کاهش شوک مشترکان نتفلیکس در سه ماهه اول بود نزدیک به ۸ میلیون مشترک جدید اضافه کرد که بسیار فراتر از انتظارات بود.سهام سافت بانک  نیز یک روزه ۸ درصد در توکیو افت کرد.

‏۴- SEC پیشنهاد ایلان ماسک برای توییتر را بررسی می کند

به گزارش وال استریت ژورنال که اواخر روز چهارشنبه به نقل از افراد آشنا با این موضوع، کمیسیون بورس و اوراق بهادار در حال بررسی افشای دیرهنگام سهام داری ایلان ماسک در توییتر است. ایلان ماسک میزان خرید خود را ۱۰ روز دیرتر از زمانی که قوانین SEC اجازه می دهد، افشا کرد.

بعید به نظر می‌رسد که این خبر بتواند به خرید برنامه‌ریزی شده ماسک از پلتفرم رسانه‌های اجتماعی کمک کند، با توجه به ابعاد سیاسی جنجالی آن. کاهش بیشتر در ارزش سهام تسلا (NASDAQ:TSLA) که ماسک قصد داشت به عنوان وثیقه برای بخشی از وام خرید خود تعهد کند، نیز این روند را پیچیده می کند. سهام توییتر قرار است به ۴۵٫۲۶ دلار باز شود که کمترین میزان از زمانی است که ماسک پیشنهاد خود را برای خصوصی کردن شرکت با قیمت ۵۴٫۲۰ دلار برای هر سهم ارائه کرده است.

۵-نفت کاهش می یابد اما آژانس بین المللی انرژی نسبت به ادامه مشکلات در بازارهای سوخت هشدار می دهد

قیمت نفت خام روز چهارشنبه کاهش یافت، زیرا نتوانست از ترس رشد جهانی که بر دارایی های ریسک پذیر در سراسر جهان تأثیر میگذارد، فرار کند.

تا ساعت ۱۵:۰۰به وقت ایران ، قیمت نفت خام آمریکا ۱٫۶ درصد کاهش یافت و به ۱۰۴٫۰۲ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام برنت با ۱٫۵ درصد کاهش به ۱۰۵٫۸۷ دلار در هر بشکه رسید.آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه‌ای درباره وضعیت بازار نفت که قبلا منتشر شد، پیش‌بینی‌های خود را برای عرضه و تقاضای جهانی تقریباً ثابت نگه داشت، اما هشدار داد که بازارهای جهانی سوخت ممکن است در ماه‌های آینده با فشارهای بیشتری مواجه شوند، زیرا تقاضای چین پس از موجی از افزایش‌ها ابتلا ها ، افزایش یافته است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.