0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز پنجشنبه، ۱۷ مارس بدانید , آمده است ;

خلاصه؛

همراه با تردید تحلیلگران نسبت به مفروضات تحت رهنمود فدرال رزرو، افزایش جهانی بازار سهام کمرنگ تر شد. انتظار می رود بانک انگلستان  از فدرال رزرو در افزایش پیروی کند. جنگ در اوکراین تشدید شده زیرا روسیه نیروهای کمکی را از مسیرهای دورتر برای جبران  خسارات جنگی خود می فرستد. انتشار اطلاعات مربوط به مدعیان بیکاری و  مسکن فرا رسیده است و نفت به ۱۰۰ دلار بازگشته است.

۱-تاثیر افزایش فدرال رزرو کم رنگ شد. موعد داده های مدعیان بیکاری، و مسکن سر رسید.

بازارهای جهانی در پی تصمیم فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره آمریکا برای اولین بار در سه سال گذشته، در بحبوحه شک و تردید نسبت به مفروضات تحت رهنمودهای بانک مرکزی، تلاش کردند تا سود  خود را افزایش دهند.

نقاط تعیین شده برای نرخ‌های مورد انتظار فدرال رزرو طی سه سال آینده، حداقل ۶ افزایش برای سه ماهه دیگر را پیش‌بینی می‌کند، اما تحلیل اقتصادی آن افزایش واقعی نرخ بیکاری را پیش‌بینی نمی‌کند و با چرخه‌های انقباضی قبلی مغایرت دارد.در بازارهای اوراق قرضه، منحنی بازدهی ایالات متحده به طور قابل توجهی مسطح شد، که حرکتی است که معمولاً از رکود اقتصادی پیش رو خبر میدهد. با این حال، بعید است که در داده های امروز تاثیر داشته باشد .علاوه بر داده های  هفتگی مدعیان بیکاری، مسکن، و داده‌های مجوزهای ساختمانی برای ماه فوریه در ساعت ۱۶:۰۰ به وقت ایران , تولید صنعتی در ساعت ۱۶:۴۵ به وقت ایران و همچنین داده های تجاری ماهانه فدرال رزرو فیلادلفیا وجود خواهد داشت.

۲-جنگ تشدید می شود. روسیه می گوید که بدهی خود را پرداخت کرده است

جنگ در اوکراین، علیرغم ادامه مذاکرات آتش‌بس، تشدید شد، زیرا ایالات متحده با ارسال یک میلیارد دلار کمک نظامی مازاد برای مقاومت در برابر هجوم. روسیه موافقت کرد. جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه را جنایتکار جنگی خواند، چیزی که بنا به تعریف  مذاکره با دولت او را سخت تر می کند.

پوتین با حمله تلویزیونی به مقاومت داخلی در برابر جنگ خود پاسخ داد و مخالفان خود را خائن خواند و گفت که مشتاقانه منتظر پاکسازی سالم و ضروری جامعه روسیه است. روزنامه Vedomosti گزارش داد که تقاضا برای پروازهای خارج از روسیه در سه هفته پس از شروع جنگ ۶۵۰ درصد سال به سال افزایش یافته است و ۶۵ درصد از پروازهای رزرو شده یک طرفه بوده است.تصاویر ویدئویی نشان می دهد که روسیه اکنون در حال انتقال نیروهای کمکی در مقیاس کلان از شرق و قفقاز به اوکراین است.

امیدهای غرب برای متقاعد کردن چین و هند برای پیوستن به محکومیت حمله روسیه بار دیگر خنثی شد و چین با عصبانیت پیشنهادات Anthony Blinken ، وزیر امور خارجه، مبنی بر نادیده گرفتن منشور سازمان ملل متحد از روسیه را رد کرد. بانک مرکزی روسیه اعلام کرد که برای بدهی های خارجی این کشور سهم خود را پرداخت کرده است، اما هنوز هیچ تاییدی از سوی دارندگان اوراق مبنی بر اینکه به دلار پرداخت شده است، وجود ندارد.

۳-با مسطح شدن منحنی بازدهی ، بازار سهام نزولی باز میشود

سهام ایالات متحده قرار است با کاهش قیمتی باز شود، و وضعیت صعودی روز چهارشنبه به سرعت  در حال اتمام است.تا ساعت ۱۳:۴۵ به وقت ایران معاملات داوجونز ۱۴۶ واحد یا ۰٫۴ درصد کاهش یافت، در حالی که معاملات S&P 500 حدود ۰٫۵ درصد و معاملات نزدک ۱۰۰ حدود ۰٫۶ درصد کاهش یافتند.

‏Dow روز چهارشنبه در واکنش به تصمیم و راهنمایی های فدرال رزرو ۱٫۶ درصد رشد کرد، در حالی که S&P حدود ۲٫۲ درصد و نزدک کامپوزیت ۳٫۸ درصد رشد کردند.در بازار اوراق قرضه، بازدهی  ۱۰ ساله به ۲٫۱۲ درصد کاهش یافت , در حالی که روز چهارشنبه تا ۲٫۲۴ درصد افزایش یافت.سهام‌هایی که احتمالاً مورد توجه قرار می‌گیرند عبارتند از Accenture (NYSE:ACN) و Dollar General (NYSE:DG) هستند که درآمد را زودتر گزارش می‌کنند، در حالی که FedEx (NYSE:FDX) پس از بسته شدن بازار گزارش خود را ارائه می‌دهد.

۴-بانک مرکزی انگلستان قرار است افزایش داشته باشد.

انتظار می رود بانک مرکزی انگلیس بعداً نرخ اصلی خود را ۰٫۲۵ درصد افزایش دهد. این سومین افزایش متوالی خواهد بود که مانند فدرال رزرو با تورم بیش از حد و بازار کار آشفته مواجه است.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، در یک سخنرانی کلیدی هشدار داد که جنگ در اوکراین می‌تواند روندهای تورمی خطرناکی را آغاز کند، اما دوباره تاکید کرد که هرگونه افزایش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی اروپا تدریجی خواهد بود.اقتصاد اروپا در مقایسه با امریکا تحت فشار بسیار بیشتری از جنگ قرار دارد، زیرا قیمت انرژی افزایش یافته و اختلال در بنیان های صنعتی حیاتی روسیه و اوکراین باعث تعلیق کارخانه ها در بخش هایی مانند تراشه سازی و خودروسازی شده است.حتی پیش از شروع جنگ  فروش خودرو در اتحادیه اروپا در ماه فوریه ۶٫۷ درصد کاهش یافته بود.

۵- بازگشت نفت به ۱۰۰ دلار. آشفتگی در بازار نیکل ادامه دارد

با از بین رفتن چشم انداز صلح سریع در اوکراین، قیمت نفت خام دوباره افزایش یافت. تا ساعت ۱۳:۵۵ به وقت ایرام ، نفت خام ایالات متحده به ۹۹٫۴۲ دلار در هر بشکه بازگشت که ۴٫۶ درصد در روز افزایش داشت، در حالی که معاملات نفت برنت با ۴٫۷ درصد افزایش به ۱۰۲٫۵۱ دلار در هر بشکه رسید.روز چهارشنبه، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، دست خالی از سفر به عربستان سعودی و امارات متحده عربی، جایی که امیدوار بود دو دولت آنها را برای افزایش تولید نفت متقاعد کند، بازگشت.سایر بازارهای کالا نیز به نوسانات خود ادامه دادند و بورس فلزات لندن مجدداً مجبور شد تقریباً بلافاصله پس از بازگشایی,  معاملات نیکل را متوقف کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.