0

پنج نکته طلایی

 در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در دوشنبه، ۹ مه بدانید, آمده است

خلاصه:

در پی گزارش اشتغال روز جمعه، با افزایش ریسک گریزی در بعد جهانی، دلار به بالاترین حد خود در ۲۰ سال گذشته رسید. فورد و آمازون مقادیر زیادی از سهام Rivian را به صورت بلوکی  میفروشند که باعث تعجب کسانی که تنها چند ماه پیش متقاعد شده‌ بودند در عرضه اولیه سهام شرکت کنند و خرید کنند. نشانه ها حاکی از آن است که بازار سهام برای یک روز سخت دیگر تنظیم شده است. رشد صادرات چین در ماه آوریل به دلیل بسته شدن بندر شانگهای به دلیل کووید، کاهش یافت. با این حال، همه چیز می تواند بدتر از این هم باشد. ولادیمیر پوتین ظاهرا ، در حالی که نیروهای مسلح پس از ۱۰ هفته درگیری، هنوز برای تسخیر اوکراین تلاش نمی‌کنند، رژه پیروزی برگزار میکند.

۱-دلار به بالاترین حد در ۲۰ سال گذشته رسید زیرا گزارش مشاغل نتوانست ترس را از بین ببرد.

دلار در پی گزارش اشتغال روز جمعه در ماه آوریل به افزایش خود ادامه داد، که هیچ چیزی برای کاهش نگرانی‌ها در مورد نرخ‌های بهره بالاتر ایالات متحده یا ترس از اینکه آنها با اقتصاد جهانی چه خواهند کرد، کاهش نداد.شاخص دلار به بالاترین سطح ۱۰۴٫۲۰۵ رسید و در ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران در قیمت ۱۰۳٫۸۸۰ معامله شد، یعنی ۰٫۲ درصد افزایش در روز تجربه کرد.

پس از آنکه داده‌های تجاری چین در ماه مارس نشان داد که رشد سالانه صادرات از بیش از ۱۴ درصد در فوریه به تنها ۳٫۹ درصد کاهش یافته است، دلار نیز ۰٫۸ درصد در برابر یوان افزایش یافت. دلار همچنین در برابر روپیه هند به رکورد بالایی رسید.ارزهای دیجیتال نیز متضرر شدند و بیت کوین ۳٫۳ درصد افت کرد تا پایین ترین سطح خود در سال را تجربه کند، در حالی که اتریوم ۴٫۲ درصد سقوط کرد.

۲-سرمایه گذاران اولیه از Rivian خارج می شوند.

بر اساس گزارش‌های مختلف، دو نفر از حامیان اولیه Rivian Automotive (NASDAQ:RIVN) در حال کاهش سهام خود در شرکت از طریق فروش بلوکی هستند.

روز یکشنبه گزارش داده شد که فورد (NYSE:F) 8 میلیون سهم از کل مالکیت ۱۰۲ میلیونی خود را در این سازنده‌ی خودروی الکتریکی سرمایه‌گذاری میکند .در همین حال، جی پی مورگان (NYSE: JPM)، قرار است بین ۱۲ میلیون تا ۱۳ میلیون سهم Rivianرا به نمایندگی از یک سهامدار بزرگ دیگر بفروشد. نام فروشنده ذکر نشده است، اما به طور زیادی گمان می رود آمازون  (NASDAQ:AMZN) باشد.این بلوک ها قرار است با قیمت ۲۶٫۹۰ دلار به فروش برسند که تا پایان روز جمعه حدود ۶٫۵ درصد تخفیف دارد. بانک‌هایی که فروش را مدیریت می‌کنند، هر دو مدیران ارشد مشترک در عرضه اولیه Rivianدر سال گذشته بودند، زمانی که سهام را به قیمت ۷۸ دلار فروختند.

۳-سهام برای یک روز سخت دیگر آماده شده است. گزارش درآمدی بخش مواد غذایی، املاک و مستغلات در کانون توجه است.

بازار سهام ایالات متحده برای دور دیگری از فروش سنگین با اخبار فروش بلوکی Rivian و یادآوری ناخوشایند از اینکه سرمایه گذاران چگونه چشم انداز رشد، نرخ های بهره و در نتیجه ارزش سهام را دوباره ارزیابی می کنند , آماده میشود .

تا ساعت ۱۴:۴۵ به وقت ایران ، معاملات داوجونز ۴۳۵ واحد یا ۱٫۹ درصد کاهش یافت که پایین‌ترین رقم از اواخر فوریه بود. معاملات S&P 500 و Nasdaq 100 به ترتیب به کمترین میزان خود در یک سال گذشته رسیدند و به ترتیب ۱٫۶% و ۲٫۰% افت کردند.

فصل درآمدی شروع به پایان می کند، اما تعدادی به روز رسانی مهم همچنان مجددا ارائه می شود. Coty  (NYSE:COTY) چشم انداز خود را پس از سه ماهه اول قوی افزایش داد. Tyson Foods (NYSE:TSN) در مورد چشم انداز قیمت گوشت حرفی برای گفتن خواهد داشت، در حالی که Duke Energy  (NYSE:DUK) و Exelon  (NASDAQ:EXC) ممکن است در تابستان امسال تصویر بیشتری را در مورد خطر زیادی خاموشی برق ارائه دهند. Simon Property (NYSE:SPG) و Flavors and Fragrances (NYSE:IFF) نیز گزارش خود را ارائه می‌دهند.

۴-جشن روز پیروزی بدون حصول پیروزی

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، رژه معمول خود را در روز پیروزی به مناسبت پایان جنگ جهانی دوم برگزار کرد، اما بدون اینکه بتواند هیچ پیروزی جدیدی را در اوکراین اعلام کند.

سخنان مشتاقانه پوتین به خاطر کمبودهایش قابل توجه خواهد بود هیچ اشاره ای به بسیج کامل که فرماندهان دفاعی برای آن فشار آورده اند، یا به هیچ کدام از هدف استراتژیک جدید، و نه به تهدیدات هسته ای علیه غرب که گفته می شود وجود نداشت.

گزارش ها حاکی از آن است که در آخر هفته، نیروهای اوکراینی کشتی جنگی دیگر روسیه به نام ناو Admiral Makarov  را با موشک مورد اصابت قرار دادند. در همین حال، صدها سرباز اوکراینی همچنان به دفاع از کارخانه فولاد Azovstalآخرین محل زندگی آنها در شهر محاصره شده ماریوپل، ادامه می دهند. در بخش دیگر، Josep Borrell ، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا پیشنهاد کرد که ذخایر ارز خارجی روسیه را برای کمک به بازسازی اوکراین مصادره کند.

۵-نفت به دلیل داده های تجاری چین افت میکند و مجارستان تحریم اتحادیه اروپا را متوقف می کند.

تلاش‌ها برای تحریم‌های اروپایی بر واردات نفت روسیه همچنان توسط مجارستان به تاخیر میفتد اما این کشور همچنان برای یک دوره مهلت پنج ساله تحت فشار است. این باعث می‌شود دیگر کشورها از جمله اسلواکی و بلغارستان جرأت پیدا کنند تا برای سهم خود تلاش کنند.وزیر نفت روسیه قبلا  به نقل از شبکه های خبری روسیه گفته بود که انتظار دارد تولید نفت این کشور در این ماه پس از تحریم ها که در ماه آوریل به شدت مختل شد، افزایش یابد.

در بحبوحه خطرات گسترده بازارهای جهانی که ناشی از داده های تجاری چین است، قیمت نفت خام آمریکا تا ساعت ۱۴:۴۵به وقت ایران با ۲٫۲ درصد کاهش به ۱۰۷٫۳۳ دلار در هر بشکه رسید. بهای معاملات  برنت با ۲٫۱ درصد کاهش به ۱۱۰٫۱۰ دلار در هر بشکه رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.