0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز جمعه، ۶ مه بدانید, آمده است:

خلاصه:

بازار اوراق قرضه همچنان نشانه هشداردهنده‌ای درباره تورم را نشان میدهد و بازدهی ۱۰ ساله خزانه‌داری یک روزه به بالاترین حد خود از اواخر سال ۲۰۱۸ رسیده است. اشتغال در ایالات متحده روشن می کند که آیا تورم روند رشد شغل را تضعیف می کند یا اینکه افراد بیشتری را به بازار کار بازمیگرداند. ایلان ماسک یک قدم به تکمیل خرید توییتر خود نزدیک‌تر شده است و با تلاش اتحادیه اروپا برای رفع موانع تحریم نفتی روسیه، قیمت نفت دوباره افزایش می‌یابد.

۱-اوراق قرضه علائم هشدار دهنده را نشان میدهد.

بازار اوراق قرضه پس از یک روز پر نوسان دیگر که بازارها را میان ترس تورم و رکود درگیر کرد، همچنان علائم هشدار دهنده ای را نشان میدهد . بازدهی ۱۰ ساله ایالات متحده، که می تواند به عنوان یک نماینده تقریبی برای نرخ های کوتاه مدت در دهه آینده در نظر گرفته شود،  به بالاترین سطح ۳ و نیم ساله جدید یعنی ۳٫۱۰% رسید که شاید منعکس کننده این واقعیت باشد که شرایط نقدینگی چقدر تغییر خواهد کرد. سالی که کاهش ترازنامه فدرال رزرو سرعت می گیرد.با این حال، بازدهی ۲ ساله خزانه داری نوسانات کمتری داشت و این نشان می دهد که انتظارات بازار برای نرخ های فدرال رزرو در دو سال آینده تغییر چندانی نکرده است .

ترس در روز پنجشنبه در واکنش به افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی انگلیس و کاهش نرخ رشد نشان داده شد و سفارشات صنعتی و تولیدی آلمان هر دو در ماه مارس به شدت کاهش یافتند، در حالی که رئیس بانک فرانسه هشدار داد که ضعیف بودن یورو خطر بدتر شدن شکل تورم را بیشتر می کند.

۲-رشد حقوق و دستمزد اندکی کند می شود.

انتظار می رود که اقتصاد ایالات متحده در ماه تا اواسط آوریل ۳۹۱,۰۰۰ شغل دیگر اضافه کند که کاهشی جزئی نسبت به ۴۳۱,۰۰۰ شغل در ماه قبل دارد . گزارش  بازار کار که در ساعت ۱۷:۰۰ به وقت ایران ارائه می شود، همچنین قرار است نشان دهد که نرخ بیکاری به حدود ۳٫۵ درصد از نیروی کار کاهش یافته است. با این حال، شاید مهمترین آمار در گزارش، نرخ مشارکت و میانگین درآمد ساعتی باشد.

فرصت شغلی اشغال نشده بی سابقه و کمبود کارگران باعث می شود دستمزدها با نرخ هایی بسیار بالاتر از نرخی که با تورم پایین سازگار است افزایش یابد. به این ترتیب، هر گونه شتاب بیشتر در رشد دستمزدها احتمالاً ترس از افزایش نرخ بهره را که بازارها را در این هفته تحت تأثیر قرار داده است، زنده کند. هر نشانه ای از بازگشت افراد غیرفعال به نیروی کار، متقابلا این ترس را کاهش می دهد. نرخ مشارکت در پنج ماه گذشته نزدیک به ۱ درصد افزایش یافته است، زیرا پس‌اندازهای دوران پاندمی به‌ویژه در گروه‌های کم درآمد, کاهش یافته است.جان ویلیامز رئیس فدرال رزرو نیویورک در ساعت ۱۷:۳۰ به وقت ایران سخنرانی خواهد کرد .

۳-بازار سهام ایالات متحده قرار است زیان را افزایش دهد.

بازارهای سهام ایالات متحده پس از پشت سر گذاشتن بدترین روز خود از زمان موج اول پاندمی در روز پنجشنبه، در نظر دارند زیان خود را در بازار افزایش دهند.

تا ساعت ۱۴:۳۰ به وقت ایران معاملات Dow حدود ۴۰ واحد یا ۰٫۱٪ کاهش یافت، در حالی که معاملات S&P 500 نیز ۰٫۳٪ و معاملات Nasdaq 100حدود  ۰٫۶٪ کاهش یافتند.

سهام‌هایی که احتمالاً بعداً مورد توجه قرار می‌گیرند شامل گروه خودروهای الکتریکی Lucid (NASDAQ:LCID) است که پس از بسته شدن در روز پنج‌شنبه زیان کمتری نسبت به انتظار را گزارش کرد  و همچنین Live Nation Entertainment (NYSE: LYV) که سود قابل توجهی را با توجه به این که کسب و کار ورزشی و کنسرت رونق گرفت, اعلام نمود .EOG Resources (NYSE:EOG) نیز به شرکت‌های نفت و گاز پیوست که از افزایش قیمت نفت خام بهره برده  بودند.

‏Under Armor (NYSE:UAA) نیز امروز صبح آمار  بهتر از حد انتظار گزارش کرد، و Cigna (NYSE:CI) قبل از گشایش بازار گزارش خود را ارائه میکند.

۴-ماسک حامیانی برای خرید توییتر پیدا می کند

پیشنهاد ایلان ماسک برای توییتر (NYSE:TWTR) پس از اینکه مدیرعامل تسلا (NASDAQ:TSLA) اعلام کرد که ۷٫۱ میلیارد دلار دیگر از سرمایه‌گذاران ثروتمند دریافت کرده است، به واقعیت نزدیک‌تر شده است. برخی مانند شاهزاده آل ولید بن طلال از عربستان سعودی، سهامداران فعلی هستند که سهام خود را حفظ می کنند، در حالی که برخی دیگر مانند Larry Ellison مدیر عامل Oracle (NYSE:ORCL) و صرافی بایننس، برای اولین بار خرید ( سرمایه گذاری) خواهند کرد.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری ریسکی Sequoia و Andreessen Horowitz نیز به همراه Fidelity و Brookfield Asset Management باید پول نقد تزریق کنند.تاثیر خالص این کار به این صورت است که مبلغی را که ماسک باید از سهام تسلا خود وام بگیرد به نصف کاهش می دهد و به طور قابل توجهی خطر لیکوئید ( نقدینگی) اجباری را کاهش می دهد. علیرغم این خبر، سهام تسلا در پیش از بازار کاهش یافت، در حالی که سهام توییتر رشد روز پنجشنبه را حفظ کرد و تا ساعت ۱۴:۳۰به وقت ایران به ۵۰٫۰۹ دلار رسید که کمتر از ۱۰ درصد کمتر از قیمت پیشنهادی ماسک است.گزارش‌های دیگر حاکی از آن است که ایلان ماسک موافقت کرده است در صورت موفقیت‌آمیز بودن پیشنهادش، به‌طور موقت به عنوان مدیرعامل باشد.

۵-نفت ثابت میماند از آنجایی که اتحادیه اروپا برای رفع موانع تحریم اقدام می کند.

در حالی که اتحادیه اروپا تلاش کرد بزرگترین مانع تحریم نفت و محصولات پالایش شده روسیه را از بین ببرد، قیمت نفت در قیمت مناسب باقی ماند. بلومبرگ گزارش داد که مقامات می گویند اتحادیه اروپا به مجارستان، اسلواکی و چک به دلیل وابستگی  بالای آنها به خطوط لوله شوروی سابق، تا دو سال دیگر مهلت می دهد تا از این ممنوعیت معاف شوند و بسته تحریم ها تنها با حمایت یکپارچه می تواند اجرایی شود. بر اساس گزارش‌های مختلف، نخست‌وزیر مجارستان برای معافیت پنج ساله فشار می‌آورد.تا ساعت ۱۴:۳۰به وقت ایران قیمت نفت خام آمریکا با ۲٫۳ درصد افزایش به ۱۱۰٫۶۹ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام برنت با ۲٫۲ درصد افزایش به ۱۱۳٫۳۹ دلار رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.