0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز پنجشنبه ۵ مه بدانید, آمده است:

خلاصه:

بازار ایالات متحده  پس از سخنرانی فدرال رزرو آغاز  به کار میکند، داده های درآمدی قابل توجهی از بخش های مختلف اقتصاد پس از روز چهارشنبه به بازارها کمک می کند تا بیشتر سود خود را حفظ کنند. بازده اوراق قرضه یک روزه افزایش یافته است، زیرا بازارها دستورالعمل جروم پاول را برای افزایش نیم واحدی نرخ بهره پیش می برند. بانک انگلستان نیز به دلیل کاهش رشد اقتصادی بریتانیا، نرخ‌ها را بالا میبرد و موعد انتشار داده های مدعیان بیکاری و همچنین درآمدهای ConocoPhillips (NYSE:COP)، Shopify (NYSE:SHOP) و Datadog (NASDAQ:DDOG) سررسیده است. قیمت نفت در حالی افزایش می‌یابد که اوپک و متحدانش آماده می‌شوند تا افزایش تولید دیگری را اعلام کنند .

۱-پس از اظهارات فدرال رزرو، بازدهی اوراق قرضه بالاتر می رود.

بازار سهام بین الملل از افزایش نرخ  ایالات متحده پیروی کردند، اما اوراق قرضه پس از افزایش شدیدی که پس از کنفرانس مطبوعاتی فدرال رزرو در روز چهارشنبه رخ داد، متشنج شد.پس از اینکه جروم پاول، رئیس فدرال رزرو گفت که افزایش ۷۵ واحدی در آینده  به طور فعالانه مورد بحث قرار نمی گیرد، شاخص های سهام ایالات متحده بهترین روز را در سال های اخیر را تجربه کردند. پاول گفته بود که فدرال رزرو مطمئن است که با یک مجموعه افزایش نیم واحدی نرخ بهره در تابستان، “فرود آهسته” را برای اقتصاد مهندسی می کند.

فرود آهسته در چرخه تجاری فرآیندی است که در آن اقتصاد از رشد به رشد آهسته به احتمالا ثابت تغییر می کند و از رکود اجتناب می کند. بازدهی خزانه داری ایالات متحده  دوباره بالاتر رفته است، با افزایش ۴ واحد پایه بازدهی ۱۰ ساله به ۲٫۹۶ درصد و بازدهی  ۲ ساله با ۷ واحد افزایش به ۲٫۶۹ درصد رسید..

امروز یک ثبات جزئی در داده‌های اقتصادی ایالات متحده وجود دارد و فقط ادعاهای بیکاری هفتگی و نظرسنجی Challenger Job Cuts قبل از  بازار در روز جمعه منتشر می‌شود.

۲- BoE به سمت افزایش ، علارغم ضعف حرکت می کند.

نرخ‌ های بهره در سراسر جهان همچنان به روند صعودی خود ادامه می‌دهند. بانک مرکزی برزیل در نشست روز چهارشنبه خود پس از اقدام فدرال رزرو، نرخ کلیدی خود را یک واحد یعنی درصد دیگر در دومین اقدام  متوالی خود افزایش داد و به استرالیا و هند در میان سایر اقتصادهای G-20 می پیوندد.

و نوبت به بانک انگلستان می‌رسد، که انتظار می‌رود نرخ بازپرداخت خود را ۲۵ واحد پایه دیگر افزایش دهد و به ۱ درصد برساند و در مورد برنامه‌های خود برای پایان ترازنامه صحبت کند. BoE احتمالاً از اقدامات تهاجمی‌تر خودداری می‌کند، زیرا اقتصاد بریتانیا در ماه‌های اخیر به دلیل تورم و افزایش مالیات‌ها قدرت خود را از دست داده است. ‏GBP/USD قبل از انتشار اخبار به ۱٫۱۲۵۵ دلار کاهش یافته است.

در منطقه یورو، Fabio Panetta، عضو هیئت مدیره بانک مرکزی اروپا، اذعان کرد که نرخ های منفی و تسهیل کمی دیگر ضروری نیستند.

۳-سهام در زمان باز شدن اندکی اصلاح می شود. گزارش درآمدی Shopify، Conoco در کانون توجه است.

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است حداقل بخشی از سودهای خود را در روز چهارشنبه پس از بازگشایی کاهش دهند. تا ساعت ۱۴:۵۰ به وقت ایران , معاملات داوجونز ۱۲۶ واحد یا ۰٫۴ درصد کاهش یافت، در حالی که معاملات S&P 500 حدود ۰٫۵ درصد و معاملات نزدک ۱۰۰ نیز ۰٫۷ درصد کاهش یافتند.

برخی از حمایت ها از جانب دسته دیگری از درآمدهای قوی پس از روز چهارشنبه ، از جمله آژانس مسافرتی رزرو آنلاین  Booking (NASDAQ:BKNG) تقویت میشود . Pioneer Natural Resources  (NYSE:PXD) نیز مانند MetLife (NYSE:MET) و Albemarle (NYSE:ALB) از تخمین های برای سود پیشی گرفت. با این حال، سهام Etsy (NASDAQ:ETSY) پس از ناکامی در رفع نگرانی‌ها در مورد خروج فروشندگان از پلتفرم به دلیل کارمزدهای فروش بالا، در حال افت  است.

گزارش درآمدی شرکت ها در روز پنجشنبه با ConocoPhillips، Shopify، Datadog، Kellogg (NYSE:K) و Becton Dickinson (NYSE:BDX) شروع می‌شو د در حالی که EOG Resources (NYSE:EOG)، Vertex (NASDAQ:VRTX)، McKesson (NYSE:MCK)، Illumina (NASDAQ:ILMN) و Monster Beverages در راس خبرها هستند.

۴- SECحدود  ۸۰ شرکت را به لیست شرکت های چینی متخلف اضافه می کند. Caixin Services PMI افت کرد.

پس از اینکه کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده شرکت هایی را به کمپانی هایی که ممکن است از لیست بازار آمریکا خارج شوند اضافه کرد ، سه سهمی که احتمالا مورد توجه قرار خواهند گرفت عبارت‌اند از:  JD (NASDAQ:JD.com)، Bilibili (NASDAQ:BILI) و Pinduoduo (NASDAQ:PDD). که با خطر حذف از فهرست به دلیل عدم ارائه حساب های مطابق با مقررات ایالات متحده  روبه رو شده اند . JD.com حدود ۱٫۲% و Pinduoduo نیز ۳٫۴% کاهش یافتند.

اخبار اقتصادی چین همچنان در حال بهبود نیست. Caixin Services PMI، که بازتاب دقیق‌تری از فعالیت‌های غیرتولیدی  است، از ۴۲ در یک ماه قبل به ۳۶٫۲ سقوط کرد و اکنون بسیار کمتر از سطح خود است.شیوع کووید-۱۹ در چین نیز نشانه کمی از بهبود را نشان می دهد، به طوری که پکن به محدودیت های موجود افزوده است و بازگشایی شانگهای همچنان ادامه دارد.

۵-در حالی که اوپک برای جلسه آماده می شود، قیمت نفت در بالاترین سطح ۲ هفته اخیر قرار دارد.

قیمت نفت خام به بالاترین حد دو هفته اخیر رسید زیرا بازار پیامدهای برنامه های اتحادیه اروپا برای کنار گذاشتن نفت روسیه تا پایان سال را هضم کرد. این طرح ها که هنوز باید قبل از اجرایی شدن باید بر مخالفت مجارستان غلبه کند، با اقدامات جدیدی که مجموعه ای از خدمات جانبی مانند پوشش بیمه برای کشتی های حامل نفت روسیه را ممنوع می کند، تقویت می شود.تمرکز به نشست اوپک و متحدانش معطوف شده است، که احتمالاً با وجود شواهدی مبنی بر کاهش شدید تولید روسیه در حال حاضر، صحبت از وعده افزایش تولید دیگر از ژوئن میشود.تا ساعت ۱۴:۵۰ به وقت ایران، قیمت نفت خام آمریکا ۰٫۶ درصد افزایش یافت و به ۱۰۸٫۴۱ دلار در هر بشکه رسید .بهای معاملات برنت با ۰٫۹ درصد افزایش به ۱۱۱٫۰۸ دلار در هر بشکه رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.