0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز چهارشنبه، ۴ مه بدانید, آمده است;

خلاصه:

فدرال رزرو بیشترین افزایش نرخ بهره خود را در ۲۰ سال اخیر اعمال میکند، در حالی که هند نیز نرخ بهره را افزایش داد و بانک مرکزی اروپا یک گام به افزایش نرخ بهره در جولای  نزدیک شد. اتحادیه اروپا هدف خود را برای ممنوع کردن نفت روسیه از بازار خود تا پایان سال تایید می‌کند و این امر باعث می‌شود نفت به بالاترین سطح خود برسد . سهام Lyft پس از هشدار این شرکت حمل و نقل در مورد مشکلات رانندگان ، افت کرد و اوبر با توجه به انتشار گزارش درآمدی خود تحت تاثیر قرار گرفت با این حال، Airbnb، AMD و Starbucks همگی برای یک روز مثبت آماده میشوند

۱-فدرال رزرو برای افزایش ۵۰ واحدی آماده میشود و هند به این جریان می پیوندد.

فدرال رزرو قرار است نرخ بهره رسمی ایالات متحده را ۵۰ واحد پایه افزایش دهد که بیشترین افزایش  در ۲۰ سال گذشته است و هدف آن کاهش تورم از بالاترین سطح در ۴۰ سال اخیر است. این تصمیم قرار است در ساعت ۲۲:۳۰ به وقت ایران گرفته شود و کنفرانس مطبوعاتی جروم پاول نیم ساعت بعد برگزار می شود.

مقامات فدرال رزرو در هفته های اخیر به طور مداوم برای این حرکت راهنمایی ارائه کرده اند و جای کمی برای تعجب باقی گذاشته اند.

نمودار نقطه‌ای فدرال رزرو از پیشبینی نرخ‌های آتی ممکن است منعکس کننده همه ترس‌ها از این موضوع باشد که سختگیری بیش از حد امکان آسیب رساندن به اقتصادی را دارد که در حال حاضر نشانه‌هایی از کند شدن در برخی بخش‌ها را نشان می‌دهد.داده های درخواست های هفتگی وام مسکن و داده های ISM بخش غیر تولیدی ممکن است شواهد جدیدی را قبل از تصمیم گیری فدرال رزرو نشان دهد.

در بخش دیگر، چرخه انقباض مالی جهانی ادامه دارد، به طوری که بانک مرکزی هند به دنبال همتای استرالیایی خود، افزایش ناگهانی نرخ بهره را زودتر اعلام کرد. یکی دیگر از مقامات ارشد بانک مرکزی اروپا نیز راه را برای اولین افزایش نرخ بهره در منطقه یورو در ماه جولای باز کرد.

۲-اتحادیه اروپا طرح ممنوعیت واردات نفت روسیه را تایید کرد.

اتحادیه اروپا قصد خود را برای توقف تدریجی خرید نفت خام و محصولات پالایش شده روسیه تا پایان سال تایید کرد و فشار اقتصادی خود بر کرملین را تشدید کرد. آخرین بسته تحریمی اتحادیه اروپا همچنین بزرگترین بانک روسیه، Sberbank (MCX:SBER) و دو بانک بزرگ دولتی دیگر را از سیستم پیام رسانی SWIFT جدا می کند، و آن را با اقدامات امریکا و بریتانیا همسو می کند و همچنین مشاوران و شرکت های روابط عمومی را از ورود به این سیستم منع می کند.این اقدامات باید توسط تمامی ۲۷ کشور عضو تایید شود. هیچ تاییدیه فوری برای گزارش‌های مبنی بر کاهش عرضه نفت برای مجارستان و اسلواکی که بالاترین سطح وابستگی به نفتی را که از طریق خطوط لوله دوران شوروی ارسال می‌شوند، وجود نداشت.

۳-بازار سهام قرار است مثبت بازگشایی شود.

بازارهای سهام ایالات متحده در آستانه نشست فدرال رزرو عمدتاً  افزایشی باز می شوند، و با حمایت برخی گزارش های درآمدی قوی از سوی شرکت هایی مانند AMD و Airbnb و حتی استارباکس همراه میشود که توانایی مقابله با افزایش هزینه‌ها و بسته شدن فروشگاه‌های چینی‌اش باعث نگرانی‌هایی شده است.

تا ساعت ۱۴:۵۰ به وقت ایران, معاملات  داوجونز ۱۰۶ واحد یا ۰٫۳ درصد افزایش یافت، در حالی که معاملات S&P 500، و  نزدک ۱۰۰ به طور کلی افزایش یافتند. موارد برجسته گزارش چهارشنبه شامل Marriott، Regeneron (NASDAQ:REGN)، KFC و  Yum! Brands  (NYSE:YUM) و BorgWarner (NYSE:BWA) ، و Booking(NASDAQ:BKNG)، و

‏MetLife (NYSE:MET)، eBay (NASDAQ:EBAY) و Pioneer Natural Resources (NYSE:PXD) است.

۴- Lyft در پیشگشایش بازار پس از هشدار در مورد هزینه های راننده افت می کند.

به گزارش بلومبرگ، یکی از گزارش‌های قابل توجه Uber (NYSE:UBER) است که در ابتدا قرار بود پس از بسته شدن بازار گزارش ارائه شود، اما طبق گزارش بلومبرگ، انتشار آن تا ساعت ۱۵:۳۰ به وقت ایران طول کشیده است.

این گزارش به دنبال به‌روزرسانی هشداردهنده‌ای از رقیبش Lyft (NASDAQ: LYFT) در روز سه‌شنبه است که باعث شد سهام شرکت این سواری ۲۷ درصد کاهش یابد. Lyft گفت که باید برای جذب رانندگان هزینه های سنگین تری بپردازد، و این باعث می شود تا بازه زمانی برای تولید پول نقد پایدار بیشتر شود.Uber  از نگرانی های مشابه به میزان کمتری رنج می برد و سه ماهه اخیر آن با رشد قابل توجهی در تجارت تحویل غذا تقویت شده است. با این حال، همچنان زیان ده است. سهام اوبر در معاملات قبل از بازار ۴ درصد کاهش یافت.

۵-افزایش قیمت نفت به دنبال اقدام اتحادیه اروپا، موعد انتشار موجودی های EIA سر رسیده است.

قیمت نفت خام در واکنش به بسته تحریمی اتحادیه اروپا دوباره افزایش یافت، اگرچه جزئیات آن پس از اعلام مقامات در اوایل هفته تعجب آور نبود.با این حال، آنها راه را برای تشدید بیشتر درگیری که پتانسیل تشدید اختلال موجود در اقتصاد جهانی را دارد، هموار می کنند.ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه فرمانی را امضا کرد که به روسیه اجازه می‌دهد صادرات طیفی از محصولات از جمله فلزات و غلات را به کشورهای غیردوست متوقف کند. گزارش ها همچنین حاکی از آن است که پوتین در حال بررسی اعلان رسمی جنگ در حدود سالگرد پایان جنگ جهانی دوم در هفته آینده است که به او اجازه می دهد خدمت اجباری را گسترش دهد و کل اقتصاد را در شرایط جنگ قرار دهد.

تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران قیمت نفت خام آمریکا ۳٫۷ درصد افزایش یافت و به ۱۰۶٫۲۵ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که برنت با ۳٫۹ درصد افزایش به ۱۰۹٫۰۶ دلار در هر بشکه رسید. داده‌های موجودی هفتگی دولت ایالات متحده طبق معمول ساعت ۱۹:۰۰ اعلام می‌شود، یک روز پس از آن که موسسه امریکن پترولیوم از کاهش بیش از حد انتظار در ذخایر نفت خام خبر داد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.