0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز پنجشنبه، ۲۸ آوریل بدانید, آمده است:

خلاصه:

موعد انتشار رشد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول ایالات متحده رسیده است و انتظار می رود که کاهش شدید رشد ناشی از کووید را نشان دهد. فصل گزارش درآمدها همچنان ادامه دارد و گزارش شب گذشته متا مالک فیسبوک (NASDAQ:FB) شروع مثبت امروز را تضمین می‌کند. شرکت Caterpillar  (NYSE:CAT) نیز نتایج قدرتمندی را گزارش کرد، اما رویداد اصلی در اواخر روز مربوط به اپل (NASDAQ:AAPL) و آمازون (NASDAQ:AMZN) است. بانک مرکزی ژاپن ارزش ین را به پایین ترین حد در ۲۰ سال اخیر رساند و بار دیگر در مواجهه با تورم رو به رشد مقابله کرد. با این حال، بانک مرکزی سوئد یک چرخه طولانی افزایش نرخ بهره را آغاز کرد. بن‌بست بین اروپا و روسیه بر سر تحویل گاز عمیق‌تر شده است و  Eni ایتالیا به فشار کرملین برای پرداخت به روبل تسلیم شد.

۱-Omicron قرار است بر تولید ناخالص داخلی ایالات متحده تاثیر بگذارد.

انتظار می‌رود که ایالات متحده کاهش شدید رشد اقتصادی را در سه ماهه اول گزارش کند که نتیجه تجدید حیات کووید-۱۹ در نوع جدید Omicron است که بخش‌های بیشتری از اقتصاد را برای مدت طولانی‌تری نسبت به آنچه که در آغاز انتظار می‌رفت در خالت رکود نگه داشت. انتظار می‌رود این امار که در ساعت ۱۷:۰۰ به وقت ایران ارائه می‌شوند، کاهش رشد را به نرخ سالانه ۱٫۱ درصد از ۶٫۹ درصد در سه ماهه چهارم نشان دهند و در همین حین ، وزارت کار آمار ادعاهای بیکاری هفتگی را منتشر خواهد کرد. در میان شواهد گسترده مبنی بر اینکه شرکت‌ها برای استخدام کارگران جدید با مشکل مواجه هستند، نشانه‌های کمی از کاهش بازار کار در هفته‌های اخیر دیده شده است.

۲-BoJ ( بانک مرکزی ژاپن) ین را به پایین ترین حد در ۲۰ سال اخیر رساند.

بانک مرکزی ژاپن ارزش ین را به پایین ترین حد در ۲۰ سال اخیر رساند و تلاش های خود را برای حفظ بازده اوراق قرضه بلندمدت دولتی بسیار کمتر از نرخ تورم دو برابر کرد.

‏BoJ پس از نشست معمول خود متعهد شد که به خرید مقادیر نامحدود اوراق قرضه ۱۰ ساله دولتی ادامه دهد تا از سقف بازده  ۰٫۲۵% خود دفاع کند و این نشان دهنده عزم آن برای تمرکز بر حمایت از اقتصاد ضعیف است. دلار ۱٫۳ درصد افزایش یافت و برای اولین بار از آوریل ۲۰۰۲ از سطح ۱۳۰ ین عبور کرد.این همچنین باعث شد که شاخص دلار، به نیم درصد از بالاترین حد خود در ۲۰ سال گذشته برسد. دلار همچنین در برابر ارزهای نوظهور به افزایش خود ادامه می دهد ۰٫۸ درصد در برابر یوان چینی افزایش یافت و به بالاترین حد خود در ۱۸ ماه گذشته رسید.

کرون سوئد نیز در سراسر جهان افزایش یافت زیرا Riksbank نرخ بازپرداخت خود را ۰٫۲۵٪ افزایش داد و یک سری افزایش ها را در دو سال آینده اعلام کرد. پس از آن که داده ها حاکی از قوی ماندن تورم  در ماه آوریل بود، و یورو همچنان تحت فشار باقی ماند.

۳-متا سبب میشود بازار سهام در ابتدای بازار صعودی باشد و درآمدهای اپل و آمازون برجسته ترین گزارش روز هستند.

متا مالک فیسبوک (NASDAQ:FB) با گزارش سه ماهه‌ای که افزایش شگفت‌آوری شدید کاربران را نشان داد ، سوددهی را به سهام ایالات متحده بازگرداند، و این نشانه‌ای بود که ویژگی Reels اینستاگرام آن به طور منطقی قادر به رقابت با شرکت‌هایی مانند TikTok است. با این حال، رشد درآمد سالانه ۶٫۶ درصدی همچنان کندترین رشد در تاریخ آن بود. سهام متا در پیش از بازار ۱۶٫۷ درصد افزایش یافت.

همچنین سهام کوالکام (NASDAQ:QCOM) عملکرد خوبی در پیش از بازار داشت که پس از گزارش سه ماهه قوی ، ۷٫۶ درصد افزایش داشت، در حالی که  Ford Motor (NYSE:F) حدود ۲٫۲ درصد رشد داشت.

تا ساعت ۱۴:۴۵ به وقت ایران، معاملات داوجونز ۲۸۳ واحد یا ۰٫۸ درصد افزایش یافت، در حالی که معاملات S&P 500نیز ۱٫۴ درصد و نزدک ۱۰۰ حدود ۲ درصد رشد کردند.

اپل و آمازون گزارش درآمدهای خود را اعلام میکنند، و اپل باید به بازار اطمینان دهد که تولید آیفون‌هایش در چین تحت تأثیر سیلی از قرنطینه‌های Covid-19 قرار نخواهد گرفت. برای آمازون، تمرکز بر این خواهد بود که آیا کسب‌وکار Cloud آن می‌تواند از برتری خود نسبت به مایکروسافت (NASDAQ:MSFT)ثابت کند و اینکه آیا تجارت خرده‌فروشی‌اش می‌تواند با افزایش هزینه‌های تحویل مقابله کند.

۴-Caterpillar انتظارات را شکست داد.

گزارش سوددهی بی وقفه ادامه دارد و بخش گسترده ای از شرکت ها آن را گزارش می دهند.Caterpillar درآمد سه ماهه خود را حدود ۱۰ درصد بالاتر از انتظارات به ۲٫۸۸ میلیارد دلار رساند، در حالی که غول داروسازی Merck  (NYSE: MRK) پیش بینی کل سال خود را پس از شروع قدرتمند در سال ۲۰۲۲ ارتقا داد.غول‌های مصرف‌کننده Altria (NYSE:MO) و McDonald’s (NYSE:MCD) چشم‌اندازهای مهمی را ارائه می‌دهند، در حالی که Unilever (NYSE:UL) و  Carlsberg (OTC:CABGY) هر دو هشدار دادند که تورم هزینه‌های وارد شده در نظر گرفته شده است. Miner Glencore (OTC:GLNCY) پس از کاهش پیش‌بینی‌های خود برای فلزات مهم باتری مس و کبالت افزایش یافت.سامسونگ نیز (KS:005930) در عین حال قوی ترین سه ماهه مارس خود را از سال ۲۰۱۸ گزارش کرد.

۵-شرکت‌های گاز اتحادیه اروپا تحت فشار روسیه تسلیم می‌شوند.

رویارویی اروپا و روسیه بر سر تحویل انرژی تشدید شد، زیرا کمیسیون اروپا به شرکت های اتحادیه اروپا هشدار داد که از خواسته های روسیه برای پرداخت بهای گاز خود به روبل پیروی نکنند.

غول نفت و گاز ایتالیایی Eni یکی از حدود ۱۰ خریدار اروپایی گاز گازپروم است که درخواست افتتاح حساب روبلی در Gazprombank  برای برآوردن تقاضای روسیه مبنی بر پرداخت به ارز روسیه به جای یورو یا دلار داده است. کمیسیون اتحادیه اروپا هشدار داد که این اقدام تحریم‌های موجود علیه روسیه را نقض می‌کند.

شاخص اروپایی گاز طبیعی  با ۴٫۶ درصد کاهش به ۱۰۲٫۵ یورو در مگاوات ساعت رسید. تحلیلگران اختلاف بر سر تحویل گاز را به عنوان یک هشدار برای مشتریان بزرگ اروپایی خود، ایتالیا و آلمان، تفسیر کرده‌اند، چیزی که کرملین به طور زیادی به عنوان یک جنگ علیه ناتو، به جای یک عملیات محدود برای آزادسازی روسی زبان‌ها در شرق اوکراین تفسیر می‌کند.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.