0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در چهارشنبه، ۲۷ آوریل بدانید, آمده است:

خلاصه:

مایکروسافت و آلفابت در سه ماهه اول درآمد متفاوتی داشتند،  TikTok سهم بیشتری از درآمد تبلیغات YouTube را از آن خود کرده است. مجموعه ای از گزارش درآمدی از جمله Meta, T-Mobile, Qualcomm, Ford اعلام میشود و با نزدیک‌تر شدن تحریم‌های اتحادیه اروپا بر نفت روسیه، روسیه گاز لهستان و بلغارستان را قطع می‌کند. موعد انتشار داده های فروش خانه و وام مسکن سر رسیده است.

۱-گزارش درآمدی متفاوت Big Tech ممکن است برای متا دردسر ایجاد کند.

غول‌های تکنولوژی از جمله , مایکروسافت (NASDAQ:MSFT) و آلفابت (NASDAQ:GOOGL) گزارش کردند که در سه ماهه اول سال جاری میلادی اختلاف شدیدی در میزان درآمد خود داشتند که مایکروسافت انتظارات را به‌علت کسب‌وکار پررونق  ابری و عملکرد قوی LinkedIn پشت سر گذاشت و در مقابل، آلفابت به خوبی از انتظارات عقب ماند زیرا درآمد تبلیغاتی هم به دلیل افزایش رقابت از سوی شرکت‌هایی مانند TikTok و هم از افزایش تمایل مصرف‌کنندگان برای خروج از YouTube، متضرر شد.سهام مایکروسافت در معاملات پیش از بازار ۵٫۳ درصد افزایش یافت، در حالی که آلفابت با ۳ درصد کاهش به پایین‌ترین حد خود در ۱۱ ماه گذشته رسید. به نظر می‌رسد عملکرد نسبتا ضعیف کسب‌وکار تبلیغاتی آلفابت، متا پلتفرم‌ مالک فیسبوک (NASDAQ:FB) را در آستانه گزارش درآمدهای آن تحت تأثیر قرار دهد.

۲-روسیه با نزدیک شدن به تحریم نفت، جنگ منابع انرژی را آغاز میکند.

روسیه پس از اینکه کشورهای دست نشانده شوروی سابق از پرداخت هزینه گاز خود به روبل به جای یورو یا دلار خودداری کردند، گاز لهستان و بلغارستان را قطع کرد و قیمت گاز اروپا برای دومین روز به شدت افزایش یافت .این اقدام باید به عنوان یک  هشدار برای بزرگترین مشتریان روسیه، آلمان و ایتالیا در نظر گرفته شود که یک روز پس از امضای قرارداد آلمان با لهستان انجام می شود که وابستگی این کشور به نفت روسیه را تا حد زیادی کاهش می دهد .تشدید ابعاد اقتصادی درگیری اوکراین به شدت بر یورو که در برابر دلار به پایین‌ترین حد در پنج سال اخیر سقوط کرده و سهام اروپا تأثیر گذاشت.

۳-سهام اندکی جهش می کند.

انتظار می‌رود بازار سهام ایالات متحده پس از افت روز سه‌شنبه , مجددا افزایش یابد ، اگرچه به نظر نمی‌رسد که تمام زیان‌های خود را جبران کند و تسلا (NASDAQ:TSLA)، پس از افت ۱۲٫۸ درصدی در روز قبل، کمتر از ۳ درصد در پیش از بازار جهش کرد.تا ساعت ۱۴:۴۵ به وقت ایران , معاملات داوجونز ۴۰۰ واحد یا ۱٫۲ درصد افزایش یافت، در حالی که معاملات S&P 500 حدود ۱ درصد و معاملات نزدک ۱۰۰ نیز ۱٫۱ درصد افزایش یافتند.

ویزا (NYSE:V) و Mondelez (NASDAQ:MDLZ) هر دو پس از انتشار نتایج بهتر از حد انتظار در سه ماهه اول، در حال بهبود در پیش‌ گشایش بازار هستند، در حالی که جنرال موتورز (NYSE:GM) و Chipotle (NYSE:CMG)  علیرغم شکست انتظارات کاملاً به سود دهی بازنگشته اند و Texas Instruments (NASDAQ:TXN) پس از هشدار درباره محدودیت‌های زنجیره تامین اواخر روز سه‌شنبه، ضررهای خود را افزایش می‌دهد. (NASDAQ:MAT) Mattel پس از گزارش WSJ اعلام کرد که در حال مذاکره برای فروش خود به سهام خصوصی است، و لذا افزایش یافته است.

‏T-Mobile (NASDAQ:TMUS)، General Dynamics (NYSE:GD)، American Tower (NYSE:AMT) و CME Group (NASDAQ:CME)،، Kraft Heinz (NASDAQ:KHC) و Humana (NYSE:HUM) از جمله شرکت هایی هستند که گزارش درآمدی را ارائه می دهند، در حالی که کوالکام (NASDAQ:QCOM)، Amgen (NASDAQ:AMGN)،  (NASDAQ:PYPL) PayPal و فورد (NYSE:F) در راس خبرها هستند.

۴-دلار به اوج قیمتی جدیدی می رسد. موعد انتشار داده های موجودی خرده فروشی و عمده فروشی، خانه های در معرض فروش خانه سر رسیده است .

زمانی که داده‌های فروش مسکن در ماه مارس در ساعت ۱۸:۳۰ به وقت ایران منتشر می‌شود ، دیدگاه جدیدی در مورد سرعت ضعیف شدن بازار مسکن وجود خواهد داشت.

داده‌های هفتگی انجمن بانکداری وام مسکن در مورد درخواست‌ها و نرخ‌های وام مسکن در ساعت ۱۵:۳۰ به وقت ایران منتشر می‌شود. نرخ وام مسکن ۳۰ ساله هفته گذشته به بالاترین حد در ۱۳ سال گذشته یعنی ۵٫۲۰ درصد رسید، در حالی که درخواست ها در شش هفته گذشته کاهش یافته است.داده‌های موجودی خرده‌فروشی و عمده‌فروشی در ساعت ۱۷:۰۰ به وقت ایران منتشر میشود.انتظارات انقباض مالی و رکود در اروپا، شاخص دلار را یک شبه به بالاترین حد خود در دو سال اخیر رساند.

۵-نفت به بالای ۱۰۰ دلار بازمیگردد.

قیمت نفت خام دوباره به بالای ۱۰۰ دلار در هر بشکه تثبیت شد، زیرا چشم انداز  تحریم اتحادیه اروپا بر نفت روسیه واقع بینانه تر شد. هرگونه اقدامی از این دست نه تنها خریداران اروپایی را مجبور به تامین منابع جایگزین از جای دیگر می‌کند، بلکه به توانایی تولید روسیه نیز ضربه می‌زند، با توجه به اینکه مخازن ذخیره‌سازی و خطوط لوله آن احتمالاً بلافاصله ظرفیتش تکمیل می‌شود و بازار جهانی را بیشتر بی رونق و سخت می‌کند.

بر اساس گزارش های تایید نشده، چنین مشکلاتی قبلاً منجر به کاهش قابل توجه تولید نفت روسیه در این ماه شده است. در همین حال، Rosneft بزرگترین تولیدکننده روسیه، نتوانست خریدار واحدی برای صادرات خود در این هفته پیدا کند.

تا ساعت ۱۴:۵۰ به وقت ایران ، قیمت نفت خام آمریکا ۰٫۵ درصد افزایش یافت و به ۱۰۲٫۱۹ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات برنت با ۰٫۵ درصد افزایش به ۱۰۵٫۱۶ دلار در هر بشکه رسید.به گفته مؤسسه امریکن پترولیوم، این علیرغم افزایش قابل توجه موجودی انبارهای ایالات متحده در هفته گذشته است. داده های  دولت ایالات متحده طبق معمول در ساعت ۱۹:۰۰ به وقت ایران ارائه می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.