0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در چهارشنبه، ۱۶ مارس بدانید , ذکر شده است:

خلاصه؛

فدرال رزرو قرار است برای اولین بار در سه سال گذشته نرخ بهره را افزایش دهد . اما بانک مرکزی چند افزایش دیگر را برای امسال ارائه خواهد کرد؟ دولت و بانک مرکزی چین وعده حمایت از اقتصاد کلان و بازارهای مالی را دادند که موجب بیشترین رشد یک روزه سهام چین در طی سال های اخیر شد. بازار سهام امریکا قرار است   افزایشی باشد و  نفت همچنان تحت فشار است و برخی نگرانی‌ها در مورد رکود تورمی را کاهش می‌دهد . انتظار میرود فدراسیون روسیه برای اولین بار پرداخت بدهی بین المللی خود را انجام ندهد.

۱- فدرال رزرو چرخه افزایش نرخ را آغاز می کند. موعد خرده فروشی فوریه است.

فدرال رزرو قرار است نرخ بهره را برای اولین بار از سال ۲۰۱۸ افزایش دهد، زمانی که جلسه سیاست گذاری طبق روال در ساعت ۲۲:۳۰ به وقت ایران به پایان می رساند.انتظارات مورد توافق افزایش ۲۵ واحد پایه در محدوده هدف صندوق های فدرال است، که رساندت آن به ۰٫۲۵٪ – ۰٫۵٪ است. افزایش بیشتر از ۵۰ واحد به طور کامل منتفی نیست، اما برخلاف دستورالعملی است که  پاول، در شهادت اخیر خود در کنگره ارائه کرده است . تحلیلگران وال استریت پیشنهاد می کنند که فدرال رزرو در تمام این سال نرخ ها را بین ۱۵۰ تا ۱۷۵ واحد پایه افزایش خواهد داد و همچنین دور دوم سهام اوراق قرضه عظیمی را که در دو سال گذشته انباشته کرده است، آغاز خواهد کرد.تعداد کمی از افراد استدلال می‌کنند که به دلیل کاهش رشد اقتصادی که ناشی از تأثیر جنگ در اوکراین و قیمت‌های بالاتر انرژی است  چنین سخت‌گیری چشمگیری ضروری نخواهد بود. داده‌های خرده‌فروشی فوریه که در ساعت ۱۷:۰۰ به وقت ایران ارائه می‌شود، ممکن است نشان دهد که مصرف‌کنندگان  آمریکایی تا کنون چقدر تحت تأثیر چنین عواملی قرار گرفته اند.

۲-چین برای نجات تلاش می کند.

پس از بیانیه‌های هماهنگ بانک مرکزی و دولت مبنی بر حمایت از اقتصادکلان و  در حرکتی کم سابقه از بازارهای مالی ، بازار سهام چین  بزرگترین رشد یک روزه خود در طی سال‌ها را تجربه کردند.سهام چین که در روزهای اخیر به دلیل ترکیبی از ترس ناشی از قرنطینه‌های مرتبط با کووید، کمپین‌های نظارتی علیه شرکت‌های تکنولوژی و تهدید حذف از بورس‌ آمریکا ، سقوط کرده بود , این اظهارات دولت چین نوید رویکردی سنجیده در مقررات داخلی را داد  و گفت پیشرفت در مذاکرات با امریکا در حال انجام است.

۳-با کاهش مجدد نفت، بازار سهام در حال افزایش است.

بازارهای سهام امریکا قرار است صعودی باز شوند و معاملات اولیه تحت آمار خرده فروشی قرار میگیرد و تحولات بعدی بازار کاملاً به فدرال رزرو وابسته است.تا ساعت ۱۴:۴۵ به وقت ایران ، معاملات داوجونز ۳۳۰ واحد یا ۱٫۰ درصد افزایش یافت، در حالی که معاملات S&P 500 حدود ۱٫۲ درصد و معاملات نزدک ۱۰۰ حدود ۱٫۸ درصد افزایش یافتند. هر سه شاخص در روز سه‌شنبه به شدت افزایش یافتند زیرا افت قیمت نفت یکی از  ترس‌های بزرگ  بازار را کاهش داد.سهام‌هایی که احتمالاً مورد توجه قرار می‌گیرند شامل Lennar (NYSE:LEN) است که درآمد را در همان روزی که انجمن ملی سازندگان خانه گزارش ماهانه خود را در مورد بازار مسکن منتشر می‌کند، گزارش می‌کند. در همین حال، سهام های چینی های  برای سردستگی در روند صعودی آماده به نظر میرسند.

۴-مذاکرات صلح اوکراین در حالی ادامه دارد که روسیه آماده است بدهی خارجی پرداخت نکند.

مقامات اوکراین و روسیه همچنان لحن مثبت تری در اظهارات خود در رابطه با احتمال آتش بس و راه حل دیپلماتیک برای جنگ داشتند. لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه ای با شرکت رسانه ای روسی RBC اظهارات مشاور ارشد  زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین مبنی بر وجود زمینه های پیشرفت و فرصت هایی برای سازش را تکرار کرد (زلنسکی در اعتراف خود در روز سه شنبه تکرار کرد که عضویت اوکراین در ناتو در شرایط قابل پیش بینی غیرممکن است). لاوروف گفت مدل بی طرفی مشابه اتریش و سوئد پس از جنگ جهانی دوم روی میز است.با این حال، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در اواخر روز سه‌شنبه گفت که اوکراین در خواست آتش‌بس جدی نیست و مقامات اعلام کردند که یک حمله متقابل در چندین منطقه آغاز شده است. زلنسکی قرار است امروز یک سخنرانی مجازی در کنگره داشته باشد و احتمالاً عزم خود را برای ادامه درگیری ها تکرار خواهد کرد.دولت روسیه احتمالاً بعداً پرداخت  بدهی بین المللی خود را انجام نخواهد داد، زیرا نشان داده است که قصد دارد پرداخت ها را فقط با روبل انجام دهد. که برخلاف پیش‌فرض در سال ۱۹۹۸، این یک پیش‌فرض انتخابی است و نتیجه ناتوانی در پرداخت نیست.

۵- با کاهش چشم انداز تقاضا توسط آژانس بین المللی انرژی، و اینکه ایران از نزدیک شدن به توافق هسته ای خبر داد, قیمت نفت کاهش یافت .

قیمت نفت خام در معاملات پرنوسان کاهش یافت و افت روز سه‌شنبه به دلیل ترس از مسیر تقاضای چین را بیشتر کرد . زیرا ایران آزادی دو شهروند غربی را در اقدامی که به نظر مقدمه‌ای برای لغو تحریم‌های مربوط به برنامه هسته‌ای این کشور است را اعلام کرد.آژانس بین‌المللی انرژی قبل تر پیشبینی خود از تقاضای جهانی نفت در سال جاری را به میزان یک میلیون بشکه در روز به دلیل تأثیر جنگ در اوکراین و تحریم‌های غرب ، کاهش داد. با این حال، این سازمان بیان کرد که ۳ میلیون بشکه عرضه در روز  در روسیه ممکن است از ماه آوریل در نتیجه تحریم ها متوقف شود.دولت امریکا داده های هفتگی ذخایر نفت خود را منتشر خواهد کرد، پس از آن که افزایش ۳٫۷۵ میلیونی در ذخایر نفت خام گزارش شده توسط موسسه پترولیوم آمریکا نشان داد که قیمت های بی سابقه بنزین در نتیجه بر تقاضای امریکا تأثیر گذاشته است.تا ساعت ۱۴:۵۵ به وقت ایران ، معاملات نفت خام آمریکا با ۱٫۵ درصد کاهش به ۹۵٫۳۹ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات  نفت برنت ۰٫۹ درصد کاهش یافت و به ۹۹٫۰۰ دلار در هر بشکه رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.