0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز جمعه، ۲۲ آوریل بدانید, آمده است :

خلاصه:

در حالی که جروم پاول در ماه مه حدود ۵۰ واحد نرخ بهره را افزایش می‌دهد، هیجانات بازارهای جهانی را فرا گرفته است. دلار در برابر پوند و یوان به ویژه با تشدید موضوع افزایش نرخ افزایش می‌یابد. قیمت نفت به دلیل نگرانی های زیاد در مورد تأثیر سیاست چین در خصوص کووید بر تقاضای ملی کاهش می یابد. روسیه نشان می دهد که قصد دارد اوکراین را به طور کامل تجزیه کند. سهام Gap پس از هشدار در خصوص سوددهی سقوط می کند و AB InBev نیز پس از تایید ضرر ۱ میلیارد دلاری از خروج تجارت خود در روسیه با مشکل مواجه است. موعد انتشار گزارش های فصلی Verizon و Amex و Schlumberger  فرا رسیده است .

۱-بازدهی دلار و اوراق قرضه پس از اظهار نظر پاول افزایش یافت.

پس از اینکه جروم پاول، رئیس فدرال رزرو تایید کرد که بانک مرکزی در نشست ماه مه خود، نرخ کلیدی خود را ۵۰ واحد افزایش خواهد داد، دلار دوباره یک شبه افزایش یافت و بازده اوراق ۱۰ ساله ۳ درصد افزایش یافت.

پاول در اظهاراتی در حاشیه نشست بهاره صندوق بین المللی پول در روز پنجشنبه، بازار کار ایالات متحده را به طور ناپایدار سخت خواند و ارزیابی بسیاری دیگر از مقامات ارشد فدرال رزرو در دو هفته گذشته را تایید کرد.تا ساعت ۱۴:۴۵ به وقت ایران، بازدهی ۱۰ ساله خزانه داری ایالات متحده کاهش یافت و به ۲٫۹۴% رسید و بازدهی ۲ ساله که نسبت به انتظارات نرخ بهره کوتاه مدت حساس تر است، تا ۲٫۷۷ درصد افزایش یافته بود و تنها با کاهش اندکی به ۲٫۷۶ درصد رسید.در بازارهای ارز، شاخص دلار ۰٫۴ درصد افزایش یافت، در حالی که دلار آمریکا در برابر یوان چین نیز افزایش یافت، که بدترین هفته خود از سال ۲۰۱۵ را پشت سر می گذارد، زیرا این کشور با رکود ناشی از بیماری کووید دست و پنجه نرم می کند.

۲-هدف روسیه فتح جنوب اوکراین است.

بر اساس یک جلسه توجیهی مقامات ارشد نظامی، نیروهای مسلح روسیه قصد دارند تمام جنوب اوکراین را فتح کنند و یک منطقه کنترل پیوسته را ایجاد کنند.

این طرح ها کنترل اوکراین بر هر یک از بنادر خود را قطع می کند و دسترسی به بازارهای جهانی را برای صادرات کلیدی کشاورزی و صنعتی آن قطع می کند. و این ها به شدت با اظهارات رئیس جمهور روسیه , ولادیمیر پوتین قبل از هجوم خود مبنی بر اینکه وی هیچ گونه برنامه ای برای اشغال اوکراین نداشته در تضاد است.

۳-سهام قرار است پایین تر باز شود و Gap کاهش میابد؛ موعد انتشار گزارش درآمدی Verizon و Amex سر رسیده است .

بازار سهام ایالات متحده قرار است با حالت نزولی باز شود و ضررهای سنگین روز پنج شنبه را با توجه به چشم انداز سیاست مالی  ایالات متحده را حتی با شروع نشانه هایی از کند شدن اقتصاد را افزایش دهند.

تا ساعت ۱۴:۵۰ به وقت ایران، معاملات داوجونز ۱۴۰ واحد یا ۰٫۴ درصد کاهش یافت، در حالی که معاملات  S&P 500 حدود ۰٫۳ درصد و نزدک ۱۰۰ نیز کاهش یافتند. سهام‌هایی که احتمالاً بعداً مورد توجه قرار می‌گیرند عبارتند از Gap (NYSE:GPS) که پس از کاهش پیش‌بینی‌های خود برای سه‌ماهه جاری، ۱۳٫۵ درصد در پیش گشایش‌بازار افت کرد و AB InBev (EBR:ABI) نیز اعلام کرد به ۱٫۱ میلیارد دلار ضرر به دلیل خروج از روسیه خواهد رسید.همچنین پس از رای قانونگذاران فلوریدا به پایان وضعیت مالیاتی ویژه در ایالت، والت دیزنی (NYSE:DIS) نیز در کانون توجه قرار خواهد گرفت.

شرکت هایی که قرار است درآمد خود را گزارش کنند عبارتند از Verizon (NYSE:VZ)، American Express (NYSE:AXP)، Newmont Goldcorp (NYSE:NEM) و Schlumberger (NYSE:SLB)، و  SAP (NYSE:SAP) یک شبه با افت  مواجه شد. داده های سه ماهه آن، که شامل ضربه ناشی از خروج  از روسیه می شود.

۴-خدمات نجات اقتصاد منطقه یورو در آوریل و افت خرده فروشی در بریتانیا

اقتصاد منطقه یورو در ماه آوریل بهتر از آنچه انتظار می‌رفت دوام آورد، زیرا بهبود بخش خدمات بخش تولیدی را جبران کرد که تحت فشار اختلالات زنجیره تامین، هزینه‌های بالای انرژی و سایر اثرات مخرب جنگ در اوکراین بیش از پیش قرار گرفته بود.شاخص مدیران خرید ترکیبی منطقه یورو S&P Global در ماه آوریل به ۵۵٫۸ افزایش یافت که نشان می دهد توسعه پس از کووید در کوتاه مدت همچنان پایدار است.

در همین حال، در بریتانیا، خرده‌فروشی در ماه مارس کاهش یافت و اعتماد مصرف‌کننده در آوریل به پایین‌ترین حد خود از زمان بحران مالی ۲۰۰۸-۲۰۰۹ کاهش یافت، در حالی که قیمت‌های سوخت بالاتر و تورم بالای ۳۰ سال گذشته بود. پوند بیش از ۱ درصد کاهش یافت و به ۱٫۲۸۸۷ دلار رسید.

۵-نفت کاهش می یابد زیرا کووید به تقاضای چین ضربه می زند.

قیمت نفت یک شبه حدود ۲ درصد کاهش یافت ، زیرا شواهد جدیدی از کاهش شدید تقاضای چین به دلیل قرنطینه‌های COVID-19 که همچنان به این کشور را آسیب میرساند، پدیدار شد.

بلومبرگ گزارش داد که تقاضای نفت این کشور در ماه آوریل حدود ۱٫۲ میلیون بشکه در روز کاهش یافته است و تقاضا برای گازوئیل، سوخت جت و بنزین حدود ۲۰ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است. این آژانس به نقل از مقامات صنعتی اعلام کرد، تقاضای بنزین در شرق چین، قلب اقتصادی این کشور، در این ماه حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است.تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران ، قیمت نفت خام آمریکا با ۲ درصد کاهش به ۱۰۱٫۷۲ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که برنت با ۱٫۶ درصد کاهش به ۱۰۶٫۵۸ دلار در هر بشکه رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.