0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز دوشنبه، ۱۱ آوریل بدانید, آمده است:

خلاصه:

بازدهی اوراق قرضه به بالاترین حد در سه سال اخیر پیش از امار احتمالی چشمگیر تورم امریکا در روز سه شنبه افزایش یافت. سخنرانان فدرال رزرو آماده اظهار نظر هستند. ایلان ماسک نظر خود را در مورد پیوستن به هیئت مدیره توییتر (NYSE:TWTR) تغییر می‌دهد و همچنان در مورد این شرکت رسانه‌ اجتماعی در پلتفرم خود به انتقاد ادامه می‌دهد. Emmanuel Macron برای دور دوم در برابر Marine Le Pen رهبر جناح راست در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه قرار میگیرد و روسیه کنترل سرمایه را کاهش می دهد.

۱-بازدهی اوراق قرضه قبل از انتشار داده های مربوط به CPI مارس به بالاترین حد رسیده است

بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله ایالات متحده برای اولین بار از مارس ۲۰۱۹ به ۲٫۷۵ درصد رسید، در ابتدای این هفته که احتمالاً بازار تحت تسلط داده های تورم مصرف کننده در ماه مارس قرار است به بالاترین حد خود در طی ۴۰ سال گذشته نیز برسد.

تا ساعت ۱۴:۴۵ به وقت ایران , بازدهی اوراق ۱۰ ساله خزانه داری ۲٫۷۵ درصد بود که ۳ واحد پایه نسبت به بالاترین سطح  یک روزه خود کاهش یافت. بازدهی ۲ ساله که نسبت به انتظارات برای نرخ های بهره کوتاه مدت حساس تر است، ۶ واحد پایه نسبت به روز جمعه یعنی ۲٫۵۸ درصد افزایش یافت.

‏Raphael Bostic، John Williams  و  Charles Evans، روسای منطقه، و فرماندار Michelle Bowman همگی در طول روز سخنرانی خواهند کرد.

پدیده تورم جهانی یک روزه بدیهی شد چرا که قیمت‌های تولیدکننده و مصرف‌کننده چین هر دو بالاتر از انتظارات قرار گرفتند، اگرچه از اوج خود فاصله داشتند . مجموع اعتبارات و عرضه پول چین نیز در ماه مارس بیشتر از حد انتظار رشد کرد. با این حال انتظار می رود بانک مرکزی همچنان در طول این هفته سیاست های مالی را کاهش دهد.

۲-ماسک هیئت مدیره توییتر را رها میکند.

ایلان ماسک به هیئت مدیره توییتر نخواهد پیوست.  Parag Agrawal روز شنبه گفت که ماسک پیشنهاد هیئت مدیره را رد کرده است و به این اشاره کرد که تضاد زیادی بین اهداف هیئت مدیره و مدیرعامل تسلا (NASDAQ:TSLA) وجود دارد.

سهام توییتر در معاملات پیش از بازار بیش از ۴ درصد سقوط کرد و هفته گذشته در واکنش به این خبر که ماسک سهام ۹٫۲ درصدی ایجاد کرده است، تا ۲۵ درصد افزایش یافت.

مشخص نیست که ایلان ماسک اکنون قصد دارد چه کاری انجام دهد. او هولدینگ خود را غیر فعال خطاب کرده و بخش زیادی از هفته گذشته را صرف توئیت در مورد اینکه چگونه شرکت می تواند خدمات و وضعیت مالی خود را بهبود بخشد، گذراند.

۳-بازار سهام قرار است پایینتر باز شود و Nio (NYSE:NIO) تولید خود را به حالت تعلیق درآورد.

بازارهای سهام ایالات متحده در بحبوحه نگرانی های مداوم از افزایش بازدهی اوراق قرضه و توانایی آنها برای ایجاد حرکات ناخوشایند در فصل سود دهی  سه ماهه اول ، قرار است , با کاهش باز شوند.تا ساعت ۱۴:۴۵ به وقت ایران ، معاملات داوجونز ۱۵ واحد یا کمتر از ۰٫۱ درصد کاهش یافت، اما معاملات S&P 500 حدود ۰٫۳ درصد و نزدک ۱۰۰ نیز ۰٫۷ درصد کاهش یافتند.

سهام‌هایی که احتمالاً  مورد توجه قرار می‌گیرند شامل سهام های چینی لیست شده از جمله سازنده خودروهای الکتریکی چینی Nio است که در آخر هفته اعلام کرد به دلیل اختلالات مربوط به قرنطینه Covid-19 تولید را متوقف می‌کند. همچنین قیمت سه مدل SUV خود را افزایش می دهد. همچنین JetBlue مورد توجه قرار خواهد گرفت و برنامه تابستانی خود را در تلاش برای کاهش خطر اختلالات کاهش داد.

۴-مکرون برای دور دوم انتخابات با Le Pen آماده شد

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فعلی فرانسه، از دور اول رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، کمی کمتر  از Marine Le Pen رهبر جناح راست پوپولیست، در صدر قرار گرفت.

این دو در دور دوم رای گیری دو هفته دیگر به مصاف یکدیگر خواهند رفت. مکرون  در سال ۲۰۱۷ با یک رویارویی مشابه اینچنینی برنده شده بود، اما این بار با رقابت بسیار سخت تری روبرو است، پس از اینکه Le Pen با برنامه برای رفع بحران هزینه زندگی امتیازات بسیار زیادی به دست آورده است.بازارهای اوراق قرضه منطقه یورو ، افزایش اندک را تجربه کردند. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که Le Pen فاصله با ماکرون را از بیش از ۳۰ درصد در ماه گذشته به کمتر از ۴ درصد در حال حاضر کاهش داده است.

در سایر نقاط اروپا، آلمان از طریق ایجاد اقدامات حمایتی مالی برای شرکت‌های انرژی خود دست به کار شده است و داده‌ها نشان می‌دهد که اقتصاد بریتانیا در ماه فوریه به سرعت افت کرده است.

۵-روسیه کنترل بر سرمایه را کاهش می دهد.

بانک مرکزی روسیه برخی از طاقت‌فرساترین کنترل‌های سرمایه خود را کاهش داد تا نشانه‌ای از انطباق اقتصاد این کشور با تحریم‌های اعمال‌شده توسط ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بریتانیا، ژاپن و استرالیا باشد.

بانک مرکزی برای جلوگیری از خرید هراس‌انگیز دلار و یورو توسط مردم، هزینه ۱۲ درصدی مازاد مبادلات ارزی را که وضع کرده بود، متوقف می‌کند.

نرخ رسمی روبل در واکنش به آن حدود ۲٫۶ درصد کاهش یافت، و ارزش آن به دلیل تحریم ها تضعیف شده است، زیرا همچنان خرید و فروش آزاد ارز محدود شده است. در بخش دیگر، بانک فرانسوی Societe Generale (OTC:SCGLY) واحد روسی خود Rosbank را به مالک اصلی آن، Vladimir Potanin روسی ، واگذار کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.