0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در خصوص بازارهای مالی جهان در روز جمعه، ۸ آوریل بدانید, آمده است :

خلاصه:

حمله روسیه باعث کشته شدن تعداد زیادی غیرنظامی فراری در ایستگاه راه آهن اوکراین شد. بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را به شدت کاهش می دهد تا از بحران اقتصادی و مالی در آینده جلوگیری کند. با وجود اینکه بازده اوراق قرضه همچنان رو به افزایش است، بازار سهام رو به افزایش است، Marine Le Pen  پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را احساس می کند و قیمت جهانی مواد غذایی با سریع ترین سرعت خود در حال افزایش است.

۱-روسیه به غیرنظامیان فراری حمله می کند.

موشک روسیه به ایستگاه قطار در شرق اوکراین اصابت کرد و بیش از ۳۰ نفر را کشت و بیش از ۱۰۰ نفر را مجروح کرد، یکی از تکان دهنده ترین حوادثی است که تاکنون در این جنگ شش هفته ای به طول انجامیده است.

قربانیان در این ایستگاه به عنوان بخشی از اقدامات برای تخلیه گسترده غیرنظامیان پیش از حمله  روسیه به شرق اوکراین جمع شده بودند. وزارت دفاع روسیه ابتدا اعلام کرد که از موشک های با دقت بالا علیه سه ایستگاه در منطقه استفاده کرده است، سپس اوکراین را به صحنه سازی این حادثه متهم کرد.

این حمله در حالی صورت می گیرد که اتحادیه اروپا آخرین بسته تحریمی خود را که واردات زغال سنگ روسیه را ممنوع می کند، تایید کرد. ژاپن همچنین واردات زغال سنگ روسیه را در روز جمعه ممنوع کرد. با این حال، قطعاً این حمله فشار را بر دولت‌های اروپایی، به‌ویژه آلمان، افزایش می‌دهد تا رفتار مشابهی را با نفت روسیه داشته باشند.

۲-روسیه برای جلوگیری از بحران مالی نرخ ها را کاهش می دهد.

بانک مرکزی روسیه به طور عجیبی نرخ بهره  خود را ۳ درصد کاهش داد و به ۱۷ درصد رساند و گفت که خنثی سازی خطرات و رسیک در اقتصاد از تورم به رکود اقتصادی و بی ثباتی مالی تغییر کرده است.

این اقدام نشان دهنده بخشی از موفقیت در کاهش تأثیر فوری تحریم های غرب بر اقتصاد روسیه است، اما تحلیلگران همچنان انتظار دارند که تولید ناخالص داخلی در سال جاری حدود ۱۰ درصد کاهش یابد. بسیاری از کسب‌وکارها، از جمله بسیاری از بخش‌های تولیدی، مجبور شده‌اند ظرفیت خود را از دست بدهند زیرا تحریم‌ها واردات قطعات حیاتی را تحت تأثیر قرار داده است. روسیه امار تولید ناخالص داخلی سه ماهه چهارم را برای سال ۲۰۲۱ همراه با داده های CPI مارس در ساعت ۲۰:۳۰ عصر به وقت ایران منتشر می کند.

هرچند نرخ‌ رسمی مبادلات روبل قبل از این اقدام به سطح قبل از جنگ بهبود یافته بود، اما اقتصاددانان اهمیت آن را نادیده گرفتند , زیرا بانک مرکزی نظارتهایی‌ بر سرمایه‌ را اعمال کرده است که اجازه نمی‌دهد ارز آزادانه خرید و فروش شود، و برداشت از حساب‌های دلاری که به صورت شخصی توسط مشاغل و افراد نگهداری می‌شوند همچنان  مشمول محدودیت‌های شدید هستند.

۳-بازار سهام قرار است بالاتر باز شود.

بازارهای سهام امریکا قرار است بعداً با رشد بیشتری باز شوند و تا ساعت ۱۴:۵۰ به وقت ایران , معاملات داوجونز ۷۴ واحد یا ۰.۲ درصد افزایش یافت، در حالی که S&P 500 نیز ۰.۲ درصد و نزدک ۱۰۰ حدود ۰.۱درصد رشد کردند.این علیرغم رشد زیاد  در بازدهی اوراق قرضه است که در نشان دادن هزینه های سرمایه بالاتر برای اقتصاد کلان باید بر سهام تاثیر بگذارد. بازدهی اوراق بهادار ۱۰ ساله خزانه داری ۲ واحد دیگر افزایش یافت و به ۲.۶۹ درصد رسید.

سهام‌هایی که احتمالا  مورد توجه قرار می‌گیرند عبارتند از تسلا (NASDAQ:TSLA)، که کارخانه آن در  Austin، تگزاس، با هیاهوی زیادی توسط مدیرعامل ایلان ماسک در روز پنجشنبه افتتاح شد، و همچنین سهام Robinhood  (NASDAQ:HOOD)، پس از اینکه گلدمن ساکس،ارزش سهام آن را به موقعیت فروش کاهش داد. لازم به ذکر است که سهام آن تقریباً دو سوم ارزش خود را از زمان لیست  شدن از دست داده است.

۴-انتخابات فرانسه در حالی که Le Pen اختلاف خود را با Macron کم می کند، پریشان می شود.

فرانسه آخر هفته برای دور اول انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی رای گیری را برگزار میکند.بر اساس نظرسنجی های اخیر، برتری Emmanuel Macron ، رئیس جمهور کنونی فرانسه نسبت به مMarine Le Pen حدود ۳۰ درصد از زمان آغاز جنگ روسیه در اوکراین به میانگین ۳٫۵ درصد کاهش یافته است. حتی پیشبینی میشود که Le Pen در دور دوم دو هفته دیگر مکرون را شکست خواهد داد (با فرض اینکه هر دو موفق شوند).با افزایش احتمال پیروزی Le Pen , بازار اوراق قرضه و سهام فرانسه در این هفته به شدت ضعیف عمل کردند.

۵-قیمت جهانی مواد غذایی افزایش میابد .گزارش WASDE در کانون توجه قرار گرفته است.

به گفته سازمان ملل، قیمت‌های جهانی مواد غذایی با سریع‌ترین سرعت از زمان شروع رکوردها در حال افزایش است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در روز جمعه، شاخص جهانی قیمت مواد غذایی سازمان غذا و کشاورزی در ماه مارس ۱۲٫۶ درصد افزایش یافت و رشد سالانه آن را به ۳۴ درصد رساند که سومین رکورد متوالی است و FAO این اقدام را یک جهش بزرگ توصیف کرد.

این افزایش عمدتاً به دلیل اختلال در تولید گندم و سایر محصولات مرتبط با غلات از زمان حمله روسیه به اوکراین است. افزایش بیشتر احتمالاً به دلیل شوک عظیم نسبت به قیمت کودهای شیمیایی ناشی از افزایش شدید گاز طبیعی در سال گذشته است.دولت امریکا  آخرین پیش بینی های خود را برای عرضه و تقاضای جهانی برای غلات و سایر کالاهای کشاورزی منتخب در ساعت ۲۰:۳۰ به وقت ایران منتشر می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.