0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که لازم است برای بازارهای مالی در روز سه شنبه، ۱۵ مارس بدانید آمده است

خلاصه ؛

بازار سهام چین به دلیل ترس از کاهش رشد اقتصادی ناشی از کووید و فشار سیاسی ایالات متحده بر پکن همچنان در حال افت است. چین پس از هفت ساعت گفت‌وگوی فشرده با مقامات آمریکایی روز دوشنبه، بار دیگر از محکوم کردن حمله روسیه به اوکراین خودداری کرد. بمباران های روسیه تشدید شده است  و داده های اروپایی شواهد بیشماری از تورم همراه با رکود اقتصادی را نشان می دهد. نشست سیاست گذاری دو روزه فدرال رزرو آغاز می شود و با آماده شدن اوپک برای ارائه گزارش ماهانه خود، نفت به زیر ۱۰۰ دلار در هر بشکه بازمیگردد

۱-بمباران روسیه پس از مذاکرات بی نتیجه تشدید شده است .

بمباران هوایی و توپی روسیه در شهرهای اوکراین پس از یک روز دیپلماسی سخت که در نهایت نتیجه چندانی نداشت، تشدید شد. مقامات چینی تکرار کردند که می خواهند از تحریم های غرب دوری کنند اما باز هم از محکومیت هجوم روسیه خودداری کردند.در همین حال حملات روسیه به غرب اوکراین گسترش یافته است و دو پهپاد آن حریم هوایی اعضای ناتو یعنی لهستان و رومانی را نقض کرده اند.

اتحادیه اروپا اواخر روز دوشنبه فهرست تحریم های خود را گسترش داد و همچنین صادرات کالاهای لوکس به روسیه را ممنوع کرد. این امر باعث شد که قیمت سهام در آن بخش عملکرد ضعیفی داشته باشد و صبح بدی برای سهام اروپا رقم زد  و افت شاخص کلیدی هیجانات ZEW آلمان و افزایش بیش از حد تورم فرانسه را به همراه داشت.

۲-PPI ایالات متحده همراه با شروع جلسه فدرال رزرو. داده های مشاغل در بریتانیا افزایش نرخ را در مسیر خود نگه می دارد.

با انتشار داده های تورم قیمت تولید کننده در ماه فوریه، تورم پس از آن در ایالات متحده در کانون توجه است. تحلیلگران انتظار دارند که در ماه ۰٫۹ درصد افزایش داشته باشد و نرخ سالانه را به ۱۰٫۰ درصد برسد- که این پس زمینه‌ی تلخی برای آغاز نشست سیاست دو روزه فدرال رزرو است.

به طور گسترده انتظار می رود که فدرال رزرو هدف نرخ سرمایه فدرال رزرو را ۲۵ واحد افزایش دهد که اولین افزایش نرخ بهره از سال ۲۰۱۸ است. در پی اشاره های  پاول، رئیس فدرال رزرو در کنگره چند هفته پیش خود، احتمال افزایش شدید تر ۵۰ واحد پایه کمتر است. کاهش شدید قیمت نفت در دو روز گذشته ممکن است به خطر کمی از چنین احتمالی پایان دهد.

در بریتانیا نیز، داده‌های اقتصادی به حمایت از این موضوع ادامه دادند که سومین افزایش متوالی نرخ بهره در جلسه بانک مرکزی انگلیس در اواخر این هفته خواهد بود. نرخ بیکاری در ماه فوریه به زیر سطح قبل از پاندمی کاهش یافته، در حالی که رشد متوسط ​​درآمد بسیار بالاتر از انتظارات شتاب گرفته است.

۳- بازار سهام نزولی باز می شود

بازارهای سهام ایالات متحده تحت فشار افت در اروپا و چین قرار است با کاهش باز شوند. تا ساعت ۱۴:۴۵ به وقت ایران معاملات داوجونز ۸۱ واحد یا ۰٫۳ درصد کاهش یافت، در حالی که معاملات  S&P 500 حدود ۰٫۲ درصد کاهش یافت و معاملات  نزدک ۱۰۰ نیز عملاً بدون تغییر باقی ماند. سهام دیگری که  در کانون توجه قرار گرفته عبارت است از Nielsen (NYSE:NLSN)، که گزارش هایی مبنی بر اینکه در حال مذاکره برای فروش خود به کنسرسیومی از جمله Elliott Management است.

۴- افت بازار سهام چین گسترده تر می شود. موج کووید علیرغم وجود داده های قوی , تاثیر خودش را میگذارد.

سقوط سهام چین گسترده تر شده است زیرا سرمایه گذاران همچنان از خطرات فزاینده دوری میکنند.در نتیجه‌ی حمایت مداوم چین از حمله روسیه به اوکراین، گفت‌وگوهای روز دوشنبه بین مقامات آمریکایی و چینی نتوانست نگرانی‌ها از درگیر شدن چین در شبکه‌‌ی تحریم‌های غرب را از بین ببرد، در حالی که مقامات اکنون بیش از ۴۵ میلیون نفر را در دو مرکز صنعتی بزرگ در دو طرف کشور برای جلوگیری از گسترش کووید-۱۹ قرنطینه کرده‌اند.سهام‌های تکنولوژی همچنان تحت فشار هستند: شاخص Hang Seng TECH در روز سه‌شنبه ۱۱ درصد دیگر از دست داد و اکنون تمام دستاوردهای دوران پاندمی خود را کاهش داده است. سایر شاخص های مبنا بین ۲ تا ۵ درصد افت کردند.

همه اینها علیرغم داده هایی که نشان می دهد تولید صنعتی و خرده فروشی فراتر از انتظارات در فوریه بوده است، اتفاق افتاده است و. داده ها تا حدودی تحت تأثیر رویدادها قرار گرفته اند. ارزش یوان به پایین ترین حد خود در دو ماه اخیر رسیده است.

۵- بازگشت نفت به زیر ۱۰۰ دلار به دلیل ترس از کاهش رشد اقتصادی چین؛ فهرست اموال API، گزارش ماهانه اوپک

قیمت نفت خام برای اولین بار در این ماه به زیر ۱۰۰ دلار در هر بشکه رسید و جهش در سایر کالاها نیز به دلیل ترس از کندی رشد اقتصادی چین به دلیل مشکلات مربوط به مهار ویروس کرونا ادامه یافت. تا ساعت ۱۴:۵۵به وقت ایران، قیمت نفت خام آمریکا ۵٫۹ درصد کاهش یافت و به ۹۶٫۹۷ دلار رسید، در حالی که برنت همچنان کمی بالاتر از سطح ۱۰۰ دلار در ۱۰۰٫۷۰ دلار بود که ۵٫۸ درصد کاهش داشت.موسسه نفتی آمریکا  ارزیابی هفتگی موجودی خود را منتشر خواهد کرد، در حالی که سازمان کشورهای صادرکننده نفت گزارش ماهانه خود را در مورد بازار جهانی نفت منتشر خواهند کرد. انتظار می رود که این پیام را تکرار کنند که هیچ کمبود فیزیکی در عرضه وجود ندارد (علیرغم ناتوانی در دستیابی به اهداف تولیدی خود در ماه های اخیر).

دیدگاه کاربران
 • Amir 24 اسفند 1400

  بسیار عالی و کاربردی… ممنون

  • زینب مهربان 25 اسفند 1400

   سلام، سپاسگزاریم از همراهی شما با مجموعه مام

 • علی رضا 24 اسفند 1400

  سلام بسیار مطلب خوبی بود

  • زینب مهربان 25 اسفند 1400

   سلام، سپاسگزاریم از همراهی شما با مجموعه مام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.