0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که شما باید در بازارهای مالی در روز پنجشنبه، ۷ آوریل بدانید, آمده است:

خلاصه:

بازارهای اوراق قرضه آرام می شوند و بازارهای سهام پس از دو روز سخت با آخرین بیانیات فدرال رزرو در مورد تشدید سیاست های پولی، کنار می آید. با این حال، چین تصمیم دارد سیاست های مالی خود را کاهش دهد، زیرا اقتصاد این کشور به دلیل گسترش COVID-19 دچار رکود می شود. سامسونگ و مرسدس بنز , کمبود مداوم تراشه‌های سیلیکونی در سراسر جهان را اعلام میکنند ، در حالی که قیمت نفت پس از داده‌های کاهشی موجودی ذخایر ایالات متحده به زیر ۱۰۰ دلار تثبیت می‌شود و Shell می‌گوید خروج از روسیه ۵ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.

۱-اوراق قرضه پس از سخنرانی تند فدرال‌رزرو , آرام می‌شود. موعد انتشار داده های مدعیان بیکاری فرا رسیده است.

با مطابقت بازار با احتمال افزایش نیم واحدی  نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ماه های آینده،  آرامش به اوراق قرضه بازگشت. صورتجلسه آخرین نشست فدرال رزرو در ماه مارس، که روز چهارشنبه منتشر شد، نشان داد که تنها عدم اطمینان ایجاد شده توسط حمله روسیه به اوکراین، آن را از افزایش ۵۰ واحدی نرخ  فدرال رزرو باز داشته است. بازدهی اوراق بهادار ۱۰ ساله در ساعت ۱۴:۴۰ به وقت ایران با ۳ واحد کاهش به ۲٫۵۸ درصد رسید، در حالی که بازدهی ۲ ساله ۶ واحد به میزان ۲٫۴۳ درصد , کاهش یافت.

مجموعه ای از سخنرانانی اعضای فدرال رزرو در روز پنجشنبه با صحبت های John Williams  از نیویورک،  Charles Evans از شیکاگو و Raphael Bostic از آتلانتا ادامه دارد. جانت یلن، وزیر خزانه داری و رئیس سابق فدرال رزرو نیز در ساعت ۱۹:۰۰ به وقت ایران سخنرانی خواهند کرد. انتظار می‌رود داده‌های اولیه مدعیان بیکاری در هفته نشان دهد که بیکارشدن همچنان در سطوح پایین تاریخی حدود ۲۰۰۰۰۰نفر باشد.

۲-چین تسهیل قریب الوقوع سیاست های مالی را نشان میدهد.

هرچند ممکن است بقیه نقاط جهان در حال تشدید سیاست های مالی باشند، اما چین در شرف کاهش آن است. بر اساس سه نظرسنجی تجاری که در اوایل این هفته منتشر شد، شورای ایالتی در بیانیه ای اعلام کرد که از سیاست مالی در زمان مناسب برای حمایت از اقتصاد استفاده خواهد کرد که در ماه مارس به حالت رکود پیش رفت.

مجلس گفت که خطرات برای اقتصاد در برخی زمینه ها شدید و فراتر از انتظارات بوده است.بر اساس گزارش‌های دریافتی از مردم این شهر، این اعلامیه در حالی منتشر می‌شود که ساکنان شانگهای که از هفته گذشته برای آزمایش‌های گسترده کووید-۱۹ تعطیل شده‌اند، مواد غذایی شروع به تمام شدن کرده‌است . این شهر با وجود اقدامات سختگیرانه روز چهارشنبه رکورد ۲۰۰۰۰ ابتلا جدید را ثبت کرد.

۳-سهام قرار است اندکی بالاتر باز شود. Buffett دوباره هزینه می کند.

سهام ایالات متحده پس از دو روز متوالی زیان ناشی از ترس از سیاست‌های مالی سخت‌تر و تشدید اختلالات اقتصاد جهانی به دلیل جنگ روسیه در اوکراین، اندکی بالاتر باز خواهد شد.

تا ساعت ۱۴:۵۰ به وقت ایران ، معاملات داوجونز ۱۷ واحد یا کمتر از ۰٫۱ درصد افزایش یافت، در حالی که معاملات S&P 500حدود  ۰٫۳ درصد و معاملات نزدک ۱۰۰ حدود ۰٫۵ درصد افزایش یافتند. نزدک کامپوزیت در روز چهارشنبه دوباره بیش از ۲ درصد ضرر کرد، در حالی که Dow و S&P به ترتیب ۰٫۴ درصد و ۱٫۰ درصد زیان کرده بودند.

سهام‌هایی که احتمالاً بعداً مورد توجه قرار می‌گیرند شامل HP (NYSE:HPQ) می‌شود که پس از افشای Berkshire Hathaway که ۴٫۲ میلیارد دلار از سهام این شرکت را خریداری کرده است، ۱۰ درصد در پیش‌ گشایش بازار افزایش یافت. همچنین Meta مالک فیسبوک (NASDAQ:FB) در کانون توجه قرار خواهد گرفت چرا که طبق گزارش‌ها روی طرحی برای معرفی کوین های مجازی، توکن‌ها و خدمات وام دهی به اپلیکیشن خود کار می‌کند. این پس از آن صورت می گیرد که برنامه های آن برای راه اندازی یک استیبل کوین جهانی توسط قانون گذاران ناموفق باقی مانده است.

۴-کمبود مداوم تراشه در جهان

کمبود مداوم جهانی نیمه رسانا ها در افشاگری در آسیا و اروپا مشهود بود.سامسونگ , یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تراشه در جهان، گفت سود عملیاتی آن در سه ماه منتهی به مارس حدود ۱۱٫۶ میلیارد دلار خواهد بود که بالاتر از حد انتظار است و بهترین سه ماهه آن در چهار سال گذشته است. این عمدتا به دلیل تقاضای زیاد نه تنها برای تراشه‌های آن، بلکه همچنین برای گوشی‌های هوشمند آن است.

در مقابل، مرسدس بنز (DE:MBGn) اعلام کرد که به دلیل کمبود تراشه‌ها، تحویل‌هایش ۱۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش پیدا کرده است که آن را مجبور به تمرکز روی محصولات با حاشیه بالاتر کرده است. تحویل خودروهای باتری دار این شرکت ۲۱۰ درصد افزایش یافت، در حالی که تحویل همه خودروهای BEV و هیبریدی روی هم ۶۷ درصد افزایش یافته است . اما اوایل این هفته بیش از ۵۶۰۰ کارمند خود را به دلیل کمبود تراشه در برزیل به مرخصی فرستاد. در همین حال، Geely چین در تحویل سالانه تنها ۱ درصد افزایش داشت.

۵-Shell از خروج روسیه ضربه میخورد.

قیمت نفت خام زیر ۱۰۰ دلار در هر بشکه تثبیت شد زیرا داده های دولت ایالات متحده افزایش ذخایر نفت خام  را در هفته گذشته تایید کرد.قرنطینه چین همچنان اثرات بر تقاضای جهانی خود را نشان می‌دهد و داده‌ها نشان می‌دهند که میانگین پرواز در چین در پایین‌ترین حد خود از زمان وحشت اولیه COVID-19 در ووهان دو سال پیش است.

‏Shell پیش‌بینی کرده است که درآمدش پس از کسر مالیات تا ۵ میلیارد دلار پس از خروج از روسیه کاهش یابد، اما گفت که درآمدهای مقرر شده همچنان به دلیل افزایش قیمت نفت خام که تجارت آن را تقویت کرده است، خوب به نظر می‌رسد.تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران ، قیمت نفت خام آمریکا با ۱٫۸ درصد افزایش به ۹۷٫۹۱ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که برنت با ۱٫۷ درصد افزایش به ۱۰۲٫۸۲ دلار در هر بشکه رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.