0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز چهارشنبه، ۶ آوریل بدانید, آمده است:

خلاصه:

بازارهای اوراق قرضه دوباره تحت فشار قرار گرفته اند. پس از اینکه Lael Brainard ، رئیس فدرال رزرو درباره تشدید سریع سیاست ها هشدار داد، بازدهی ایالات متحده به بالاترین حد خود در سه سال اخیر رسید، در حالی که بازدهی در منطقه یورو به دلیل احتمال پیروزی Marine Le Pen در ریاست جمهوری فرانسه در اواخر این ماه متزلزل شده است. بازار سهام قرار است با کاهش باز شود. بخش خدمات چین به دلیل کووید-۱۹ ماه بدی را پشت سر گذاشت و قیمت نفت در حالی افزایش یافت که مدیران Big Oil برای بازپرسی کنگره از سوی قانونگذاران دموکرات آماده می شوند.

۱-اوراق قرضه تحت فشار پس از نظرات Brainard قرار گرفت و DB رکود اقتصادی را در سال ۲۰۲۳ پیش بینی می کند.

بازارهای اوراق قرضه یک روز پس از آن که Lael Brainard،نسبت به کاهش “سریع” ترازنامه فدرال رزرو در اوایل ماه مه هشدار داد، دوباره در کانون توجه قرار گرفت.در واکنش به این اظهارات، Deutsche Bank  (DE:DBKGn) DBKGn اولین بانک بزرگی بود که در سال ۲۰۲۳ به دلیل تشدید سیاست های مالی، رکود در ایالات متحده را اعلام کرد.پس از هشدار Brainard  در مورد نیاز  ویژه به کاهش تورم، با استفاده از نرخ بهره ، بازدهی اوراق خزانه ۱۰ ساله به بالاترین حد خود در سه سال اخیر رسید.

جزئیات بیشتر در مورد بحث فدرال رزرو در مورد تأثیر متقابل بین نرخ بهره و سیاست کمی، احتمالاً زمانی که فدرال رزرو صورتجلسه مارس خود را در ساعت ۲۲:۳۰ به وقت ایران منتشر می کند، مشخص می شود.

۲-بازارهای منطقه یورو با پیشرفت Le Pen متلاطم شدند.

بازارهای اوراق قرضه در منطقه یورو نیز تحت فشار هستند. شانس پیروزی Marine Le Pen در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در این ماه در روزهای اخیر به شدت افزایش یافته است، زیرا او که مخالف اتحادیه اروپا است از کاهش استانداردهای زندگی به دلیل افزایش تورم بهره میبرد. Macron در رقابت برتری خود را نسبت به Le Pen از امتیاز ۱۵ درصد به ۳ امتیاز در ماه گذشته کاهش داده است. دور اول رای گیری قرار است روز یکشنبه برگزار شود.

اختلاف بین بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله فرانسه و آلمان، که فشارسنج ریسک سیاسی در قلب منطقه یورو است ، به ۴۶ واحد پایه افزایش یافت که بیشترین میزان در بیش از سه سال گذشته است.مانند ایالات متحده، ترس از تورم نیز بازارهای اوراق قرضه اروپا را تحت تأثیر قرار داده است. قیمت‌های تولیدکننده منطقه یورو در ماه فوریه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۱ درصد افزایش یافت، البته بیشتر به دلیل کاهش عرضه به جای افزایش بیش از حد تقاضا بوده است.

۳-بازار سهام قرار است نزولی باز شود. پیشنهاد JetBlue برای Spirit در کانون توجه است.

بازارهای سهام امریکا پس از افت شدید در روز سه شنبه در واکنش به اظهارات Esther George، رئیس فدرال رزرو کانزاس ، که نسبت به نیاز به تشدید سریعتر سیاست مالی هشدار داد، قرار است دوباره با کاهش باز شوند.

تا ساعت ۱۴:۴۵ به وقت ایران، معاملات داوجونز ۱۹۵ واحد یا ۰٫۶ درصد کاهش یافت. معاملات S&P 500 حدود ۰٫۷ %کاهش یافت در حالی که Nasdaq 100 حدود ۱% کاهش یافت.

پس از آن که JetBlue، جشن Frontier Airline برای مزایده‌ی تماما نقدی تخفیف هواپیما را خراب کرد، سهام‌هایی که احتمالا مورد توجه قرار میگیرند شامل Spirit Airlines، هستند.

‏AT&T (NYSE:T) و Discovery (NASDAQ:DISCA) نیز احتمالا پس از اینکه Jason Kilar، مدیر عامل WarnerMedia و Ann Sarnoff ، مدیر عامل استودیو و شبکه های WarnerMedia، اعلام کردند که پیش از ادغام Discovery با AT&T از سمت خود کناره گیری می کنند، توجه زیادی را به خود جلب خواهند کرد.

۴-ماه مارس برای اقتصاد چین اسفناک بود.

بخش خدمات چین در ماه مارس به دنبال تولیدکنندگان این کشور در وضعیت رکود قرار گرفت، زیرا قرنطینه‌های گسترده‌ بخش گردشگری و مسافرتی را. متزلزل کرد .شاخص PMI خدمات Caixin در ماه مارس به ۴۲ سقوط کرد که پایین‌ترین رقم از آوریل ۲۰۲۰ و بسیار پایین‌تر از ۵۰ است که رشد را از رکود جدا می‌کند.

بر اساس تخمین هتی رسمی، پولی که گردشگران در تعطیلات آخر هفته Qingming خرج کردند به کمتر از ۴۰ درصد از سطح قبل از کووید رسید، در حالی که اقتصاددانان در Nomura خاطرنشان کردند که حدود ۱۹۳ میلیون نفر که حدود ۲۲٪ از تولید ناخالص داخلی چین را تشکیل می دهند در حال حاضر از اقدامات بهداشت عمومی که شامل تقریباً تعطیلی کامل فعالیت در شانگهای است, تحت تاثیر قرار گرفته اند .

۵-Big Oil در کنگره ; موعد انتشار موجودی های EIA فرا رسیده است.

نمایندگان Big Oil قرار است در کنگره شهادت دهند تا اطمینان حاصل کنند که از افزایش قیمت نفت خام در سال جاری برای افزایش قیمت ها بهره برداری نمی کنند. Darren Woods رئیس اکسون موبایل  (NYSE:XOM) و Mike Wirth ، مدیرعامل Chevron (NYSE:CVX) هر دو احتمالاً با انتقاد قانون‌گذاران دموکرات مواجه خواهند شد که با خشم عمومی به دلیل از دست دادن کنترل خود بر افزایش قیمت ها و پایین آمدن استانداردهای زندگی  روبه رو هستند.

تا ساعت ۱۴:۵۵ به وقت ایران، قیمت نفت خام آمریکا با ۱٫۶ درصد افزایش به ۱۰۳٫۵۵ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که معاملات برنت با ۱٫۵ درصد افزایش به ۱۰۸٫۱۵ دلار در هر بشکه رسید. هر دو معامله در واکنش به گفتگوهای خارج از اروپا و ابراز نارضایتی از کم بودن آخرین بسته تحریمی بودند. Josep Borrell، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد که این اتحادیه از زمان حمله روسیه به اوکراین ۳۵ میلیارد یورو برای انرژی روسیه ارسال کرده است، در حالی که این مبلغ برای  اوکراین تنها یک میلیارد یورو است.داده‌های ذخایر هفتگی دولت امریکا در ساعت ۱۹:۰۰ به وقت ایران اعلام میشود و این یک روز پس از آن است که امار مؤسسه نفتی آمریکا اولین افزایش ذخایر نفت خام در سه هفته گذشته را نشان داد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.