0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که شما باید در بازارهای مالی در روز سه شنبه، ۵ آوریل بدانید, آمده است:

خلاصه:

اتحادیه اروپا چالش تحریم مجدد انرژی روسیه را کنار می گذارد. ایلان ماسک مانند یک سهامدار غیرفعال در توییتر به نظر نمی رسد .بازار سهام قرار است با کاهش باز شود و فشارهای تورمی همچنان به بازارهای نوظهور موجی از شوک وارد می کند.

۱- اتحادیه اروپا دوباره از بحث در خصوص مشکلات اجتناب می کند.

اتحادیه اروپا دوباره از چالش تحمیل هزینه‌های معنادار به دلیل حمله  روسیه به اوکراین، اجتناب میکند .منابع دیپلماتیک به نقل از گزارش‌های مختلف نشان دادند که بسته جدید تحریم‌های اتحادیه همچنان به نفت و گاز طبیعی اجازه می‌دهد تا آزادانه جریان داشته باشد و روزانه یک میلیارد دلار درآمد صادراتی برای روسیه ایجاد می‌کند. در عوض، اتحادیه اروپا فقط واردات زغال سنگ را متوقف خواهد کرد و همچنین صادرات ماشین آلات و سایر تجهیزات را به ارزش ۱۰ میلیارد یورو (۱۱ میلیارد دلار) از اتحادیه اروپا به روسیه ممنوع خواهد کرد.

اتحادیه اروپا همچنین واردات کود روسیه و بلاروس و همچنین چوب، مواد شیمیایی، بتن و برخی مواد غذایی به ارزش حدود ۵٫۵ میلیارد دلار در سال را ممنوع خواهد کرد. همچنین چندین شخصیت تجاری و سیاسی دیگر را به لیست تحریمی خود اضافه کرده است. با این حال، به نظر می رسد این بسته به دلیل مقاومت گسترده آلمان و مجارستان، از پیشنهادهای روز دوشنبه امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه و شورای اتحادیه اروپا فاصله زیادی دارد.

۲-ایلان ماسک , سهامدار نه چندان غیرفعال

سهامدار جدید توییتر برای مدت طولانی غیر فعال باقی نماند. ایلان ماسک بلافاصله یک نظرسنجی از ۸۰ میلیون دنبال کننده خود در مورد اینکه آیا دکمه ویرایش را معرفی کند یا خیر، انجام داد، اقدامی که مدیریت خود توییتر در برابر آن مقاومت کرده است. این نظرسنجی مطابق با ترجیحات خود ایلان ماسک، رای گیری شد.

اقدامات ایلان ماسک حاوی یک هشدار پنهان به مدیر عامل شرکت Parag Agrawal  در مورد میزان نفوذ او است. با این حال، بر اساس قوانین SEC، او مجاز به ایجاد کمپین های فعال برای تغییرات در مورد اهداف خود نیست.

سهام توییتر در روز دوشنبه بهترین روز خود را سپری کرد و پس از اینکه ایلان ماسک اعلام کرد ۹٫۲ درصد سهام را دارد, ۲۷ درصد افزایش یافت.

۳-سهام قرار است پایین تر باز شود و داده های ISM بخش غیر تولیدی و سخنرانی فدرال رزرو در کانون توجه است.

بازار سهام ایالات متحده قرار است با کاهش باز شود، زیرا به دنبال تنش ژئوپلیتیکی در اروپا و افزایش موارد ابتلا به کووید-۱۹ در چین قادر به افزایش رشد روز دوشنبه نیست. هشدار جیمی دایمون به سهامداران JPMorgan (NYSE:JPM) در آخر هفته مبنی بر ضرر احتمالی در روسیه نیز بر شروع قریب الوقوع فصل گزارش دهی سود سه ماهه سایه افکنده است.

تا ساعت ۱۴:۴۵ به وقت ایران، معاملات داوجونز ۱۰۳ واحد یا ۰٫۳ درصد کاهش یافت، در حالی که معاملات S&P 500 و Nasdaq 100 به طور موازی کاهش یافتند.

سخنرانی های مقامات مختلف فدرال رزرو، به ویژه فرماندار Lael Brainard  در ساعت ۱۸:۳۵ به وقت ایران و John Williams رئیس فدرال رزرو نیویورک، در ساعت ۲۲:۳۰ به وقت ایران ، بر این روز غالب خواهد بود. Neel Kashkari از Minneapolis  نیز قرار است در ساعت ۱۸:۳۰ به وقت ایران سخنرانی کند. موسسه مدیریت عرضه نیز شاخص ماهانه بخش غیر تولیدی خود را منتشر خواهد کرد.

۴-فشار بازارهای نوظهور

فشار تورم همچنان در سرتاسر جهان احساس می‌شود و کشور Peru پس از خشونت‌آمیز شدن اعتراضات علیه هزینه‌های بالای غذا و انرژی، در پایتخت خود وضعیت اضطراری اعلام کرد.در همین حال، وزیر دارایی سریلانکا تنها یک روز پس از انتصاب از سمت خود استعفا داد، زیرا نتوانست با بحران ناشی از بار بدهی فلج کننده و افت درآمدهای گردشگری در دو سال گذشته روبرو شود.

فشار ناشی از افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی در شمال آفریقا که به واردات گندم از روسیه و اوکراین وابسته است، در بدترین حالت است. رئیس‌جمهور تونس روز دوشنبه پارلمان را منحل کرد و این کشور را در گامی بزرگ به سوی حکومت تک‌نفره برگرداند تا کنترل اوضاع آشفته داخلی را حفظ کند. در ترکیه، تورم اکنون به ۶۱ درصد رسیده است.

۵-نفت نسبت به مشکلات چین بی اعتنایی می کند. موعد انتشار داده های API سررسید.

قیمت نفت خام دوباره افزایش یافت و نگرانی ها در مورد تقاضای چین کنار رفت .رسانه های چینی گزارش دادند که تعداد افرادی که در آغاز جشنواره Qingming حضور پیدا میکردند نسبت به سال قبل ۸۷ درصد کاهش داشته است. در همین حال شانگهای قرنطینه خود را به طور نامحدود تمدید کرده است و ۲۵ میلیون نفر را کم و بیش به طور کامل از خیابان ها دور نگه داشته است.

تا ساعت ۱۵:۰۰به وقت ایران، قیمت نفت خام آمریکا با ۱٫۲ درصد افزایش به ۱۰۴٫۵۶ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام برنت با ۱٫۱ درصد افزایش به ۱۰۸٫۷۱ دلار در هر بشکه رسید.

تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا با ممنوعیت ورود کشتی‌های روسی به بندرهای اروپایی، احتمالاً کار را برای صادرات نفت سخت‌تر می‌کند. با این حال، به نظر می رسد که دور زدن تحریم ها با پرچم گذاری مجدد نفتکش ها آسان باشد.موسسه نفتی آمریکا اطلاعات موجودی هفتگی خود را طبق معمول منتشر می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.