0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز جمعه، اول آوریل بدانید, آمده است;

خلاصه:

انتظار می‌رود که ایالات متحده در ماه مارس دوباره نزدیک به نیم میلیون شغل ایجاد شود، زیرا افزایش هزینه‌های زندگی کارگران غیرفعال را به نیروی کار تبدیل میکند. تورم در منطقه یورو به بالاترین حد خود رسیده و تولید به شدت کاهش می یابد و  اثرات جنگ در اوکراین برای اولین بار در داده های اقتصادی ظاهر می شود. بازار سهام قرار است پس از پایان سه ماهه اول با نرخ پایین، در سه ماهه دوم با جهش باز شود ، در حالی که قرنطینه های کووید-۱۹ چین و تعلیق گسترده بازار سهام نگرانی ها را در مورد دومین اقتصاد بزرگ جهان ایجاد می کند. قیمت نفت  به بالای ۱۰۰ دلار در هر بشکه بازگشت.

۱-حقوق و دستمزد یک افزایش قابل توجه دیگر را نشان می دهد.

امروز روز انتشار داده حقوق و دستمزد است، و گزارش کار ماهانه در ساعت ۱۷:۰۰ به وقت ایران منتشر میشود و داده ماهانه JOLTS نشان داد که مشاغل اشغال نشده هنوز به بالاترین حد خود نزدیک هستند و نرخ ترک کار در ماه مارس افزایش یافته است.

پیش بینی می شود حقوق و دستمزد غیرکشاورزی تا ۴۹۰۰۰۰ افزایش یابد  که می تواند به عنوان گامی در جهت عادی سازی پس از جهش های بزرگتر در اوایل سال به دلیل رفع محدودیت های مرتبط با کووید تلقی شود.انتظار می‌رود نرخ بیکاری از ۳٫۸ درصد به ۳٫۷ درصد کاهش یابد، در حالی که انتظار می‌رود میانگین رشد درآمد ساعتی از ۰٫۶ درصد به ۰٫۴ درصد کاهش یابد، زیرا فدرال رزرو در تلاش برای سرعت بخشیدن به تورم بیش از حد است.با این حال، احتمالاً مهمترین بخش گزارش مشارکت نیروی کار خواهد بود، در بحبوحه این تردید که هزینه های زندگی بالاتر مردم را وسوسه می کند که دوباره به کار بازگردند.

۲-تورم منطقه یورو رکورد زد ، قیمت انرژی در بریتانیا افزایش یافت .

افزایش هزینه‌های زندگی در اروپا دوباره در روز جمعه موضوعی مطرح است و تورم منطقه یورو در ماه مارس به ۷٫۵ درصد رسید که بالاترین میزان  است. با توجه به افزایش مداوم قیمت های انرژی، بدتر از این شرایط نیز در راه است، بنابراین پایین ترین سطح ۱۳ ماهه شاخص PMI تولیدی  S&P Global تعجب آور نبود.

در بریتانیا، افزایش سقف قیمت انرژی خانوارها اعمال می‌شود که منجر به افزایش فوری و شدید صورت‌حساب‌ها برای بسیاری از مصرف‌کنندگان، به‌ویژه مصرف‌کنندگان فقیرتر خواهد شد.بر اساس گزارش جدید برنامه جهانی غذای سازمان ملل، وضعیت در شمال آفریقا حتی بدتر است، جایی که تورم ناشی از افزایش قیمت مواد غذایی است.

هر دوی این تحولات حداقل تا حدی در تهاجم روسیه به اوکراین قابل ردیابی است که تجارت جهانی غلات و نفت و گاز را مختل کرده است. با این حال، اصرار بر پرداخت به روبل، گاز روسیه به اروپا ادامه می یابد . افزایش قیمت‌های لحظه‌ای، نشان داد که روسیه در چهار ماه گذشته بیش از هر زمان دیگری گاز به اروپا ارسال کرده بود زیرا خریداران بیشتر به قراردادهای بلندمدت خود با Gazprom (MCX:GAZP) متکی بودند.

۳-بازار سهام قرار است بالاتر باز شود .کارخانه های فورد، جنرال موتورز به دلیل کمبود قطعات تعطیل هستند.

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است پس از پایان سه ماهه اول ، بالاتر باز شوند و هر سه شاخص اصلی حدود ۱٫۵ درصد از دست بدهند.تا ساعت ۱۴:۴۵ به وقت ایران ,معاملات داوجونز ۲۱۰ واحد یا ۰٫۶ درصد افزایش یافت، در حالی که معاملات  S&P 500 نیز ۰٫۶ درصد و معاملات نزدک ۱۰۰ حدود ۰٫۸ درصد افزایش یافتند.

با گسترش قرنطینه‌های Covid-19 در چین و تحت تأثیر قرار دادن کارخانه‌ها و مراکز تدارکاتی،ترس‌ مجدد از اختلالات زنجیره تأمین تشدید شده است.

فورد و جنرال موتورز هر دو اواخر روز پنجشنبه گفتند که به دلیل کمبود قطعات به طور موقت برخی از کارخانه ها را تعطیل خواهند کرد

۴-تولیدات در چین تحت تاثیر قرار میگیرند. تعلیق گسترده سهام توسعه دهندگان املاک و مستغلات

آمار Covid-19 چین همچنان ضد و نقیض است اما PMI تولید Caixin، که مشاغل کوچکتر و مستقل این کشور را پوشش می دهد، از PMI رسمی دولتی در نشان دادن کاهش فعالیت در ماه مارس پیروی کرد. از ۵۰٫۴ در فوریه به ۴۸٫۱ کاهش یافت که کمترین میزان در دو سال اخیر است.

همچنین شواهد جدیدی از مشکلات حل نشده در بخش املاک و مستغلات این کشور وجود داشت، زیرا بورس هنگ کنگ بیش از ۳۰ شرکت را به دلیل عدم رعایت فرجه برای ارائه گزارش های سالانه تعلیق کرد. شرکت های تعلیق شده شامل توسعه دهندگان Shimao که قبلا به عنوان یکی از قوی ترین ترازنامه ها در این بخش شناخته می شد  و Kaisa، یکی از بزرگترین کاربران چینی بازارهای اوراق قرضه خارجی بودند.

دیپلمات‌های چینی بعداً با اتحادیه اروپا در بروکسل دیدار خواهند کرد، اما انتظار نمی‌رود که نشانه‌ای از کاهش حمایت این کشور از روسیه در جنگش علیه اوکراین وجود داشته باشد.

۵-نفت به بالای ۱۰۰ دلار بازگشت.

قیمت نفت خام پس از ضربه بزرگی که در اوایل هفته به دنبال برنامه رئیس جمهور آمریکا , جو بایدن برای باز کردن ذخایر استراتژیک نفت به قیمت آن وارد شد ، دوباره به حالت اولیه خود بازگشت.

تا ساعت ۱۴:۵۵  به وقت ایران ، قیمت نفت خام آمریکا ۰٫۱ درصد کاهش یافت و به ۱۰۰٫۱۹ دلار در هر بشکه رسید که پیش از این به بالاترین رقم ۱۰۰٫۸۴ دلار رسیده بود در حالی که نفت خام برنت، ۰٫۱ درصد افزایش داشت و به ۱۰۴٫۸۵ دلار در هر بشکه رسید.این به دنبال امتناع معمول اوپک و شرکای آن در روز پنجشنبه (مهمتر از همه، روسیه) از افزایش تولید بیش از ۴۳۲۰۰۰ بشکه در روز برنامه ریزی شده از اول ماه may است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.