0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز پنجشنبه، ۳۱ مارس بدانید, آمده است:

خلاصه:

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا درتلاشی تازه برای کاهش قیمت بنزین , آزادسازی گسترده ذخایر استراتژیک نفت را اعلام می کند. اوپک با روسیه و سایر متحدانش دیدار می کند . موعد انتشار داده‌های مربوط به هزینه‌ها و درآمد شخصی امریکا و همچنین به‌روزرسانی فوریه برای معیار ترجیحی فدرال رزرو برای نرخ تورم، رسیده است. Walgreens گزارش درآمد را منتشر می کند. و بخش تولیدی چین در حال کاهش است زیرا قرنطینه‌های COVID-19 به فعالیت‌ها آسیب می‌زند.

۱-بایدن آزادسازی SPR ( ذخایر استراتژیک نفت ) را اعلام میکند.

براساس گزارش‌های مختلف، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، برنامه‌های خود را برای آزادسازی روزانه یک میلیون بشکه نفت به مدت شش ماه از ذخایر استراتژیک نفت در تلاشی جدید برای کاهش قیمت نفت اعلام خواهد کرد. بایدن تحت فشار است تا قیمت بنزین را به اندازه ای پایین بیاورد که تاثیر بر تورم داشته باشد .

آزاد سازی برنامه ریزی شده بسیار بیشتر از آخرین تلاش برای کاهش قیمت ها در اوایل سال جاری است و در زمانی رخ می دهد که حرکت قیمتی نفت ضعیف شده است. اما این حقیقت را که SPR به جای مکانیسمی برای راندن بازار از یک یا چندین طریق، به عنوان ذخیره‌ای در زمان کمبود فیزیکی نفت، تلقی می‌شود، عوض نمیکند.

تا ساعت ۱۴:۴۵ به وقت ایران، قیمت نفت خام آمریکا با ۶٫۲ درصد کاهش به ۱۰۱٫۱۹ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام برنت با ۵٫۳ درصد کاهش به ۱۰۵٫۴۸ دلار در هر بشکه رسید.

۲-جلسه اوپک پلاس در حالی که لاوروف به دنبال خریداران جایگزین برای نفت در هند است، تشکیل می شود.

ابتکار عمل بایدن همزمان با آخرین نشست ماهانه گروه موسوم به اوپک پلاس است که انتظار می‌رود افزایش روزانه ۴۰۰ هزار بشکه‌ای دیگر را امضا کند. نشست سران اوپک در ساعت ۱۶:۳۰به وقت ایران آغاز می شود و روسیه و سایرین نیم ساعت بعد به آن خواهند پیوست.

در حالی که Alexander Novak  معاون نخست‌وزیر با اوپک دیدار می‌کند، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه در دهلی است و تلاش می‌کند تا شرایطی که به هند اجازه می‌دهد با دور زدن سیستم مالی مبتنی بر دلار، هزینه افزایش محموله‌های نفت روسیه را بپردازد, رفع کند.

سیستم نفتی روسیه به دلیل اعتصاب خریداران در اروپا همچنان با محدودیت هایی مواجه است. رویترز گزارش داد که بسیاری از پالایشگاه ها به دلیل ناتوانی در یافتن خریداران در خارج از کشور فعالیت خود را کاهش داده یا متوقف کرده اند، حتی اپراتور خط لوله Transneft مقدار نفتی را که از تولیدکنندگان بزرگ می پذیرد کاهش داده است.

۳-داده های ایالات متحده فشار بر هزینه های مصرف کننده را نشان میدهد.

امریکا داده‌های درآمدی و هزینه‌های شخصی را برای ماه فوریه منتشر خواهد کرد، که احتمالاً کاهش سرعت فعالیت‌ها با کاهش پس‌اندازهای دوران پاندمی بررسی می‌شود.آمار مخارج ژانویه رشد شگفت‌انگیز ۲٫۱ درصدی را نشان داده بود، اما ماه فوریه احتمالاً تحت تأثیر افزایش مداوم قیمت‌های مصرف‌کننده قرار می‌گیرد، که داده‌های بیشتری در مورد آن در شاخص قیمت برای هزینه‌های مصرف‌کننده شخصی در ماه فوریه در دسترس خواهد بود که ساعت ۱۷:۰۰ به وقت ایران منتشر میشود.

علاوه بر این، آمار مدعیان بیکاری هفتگی نیز وجود دارد که انتظار می رود برای هفته دوم زیر ۲۰۰۰۰۰ باقی بماند. داده ها در اروپا نیز به مقابله با رکود تورمی اشاره میکند ، به طوری که قیمت مسکن در بریتانیا به بالاترین حد خود در ۱۸ سال گذشته افزایش یافت، داده های خرده فروشی آلمان در ماه فوریه (حتی قبل از جنگ روسیه با اوکراین) کاهش یافته و تورم در فرانسه بسیار فراتر از انتظارات شده است.

۴-بازار سهام ترکیبی از روند صعودی و نزولی خواهد بود و Walgreens در کانون توجه است.

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است بعداً به صورت ترکیبی باز شوند و کاهش شدید قیمت نفت در دو روز گذشته، علیرغم نگرانی‌های مداوم در مورد تورم و تشدید سیاست‌های مالی، حمایتی را از سهام نشان داده است.تا ساعت ۱۴:۵۰ به وقت ایران، معاملات داوجونز ۱۱ واحد کاهش یافت  در حالی که معاملات S&P 500 حدود ۰٫۱٪ و Nasdaq 100 حدود ۰٫۳٪ افزایش یافتند. هر سه شاخص در روز چهارشنبه در محدوده قرمز معاملات را به پایان رساندند، زیرا امیدها برای پایان سریع جنگ در اوکراین توسط کرملین کمرنگ شده بود.  پوتین پیشتر به نخست وزیر ایتالیا گفته بود که شرایط برای آتش بس فراهم نیست.

سهامهایی که در کانون توجه هستند از جمله Walgreens است که گزارش درآمد سه ماهه را اعلام میکند ، و. همچنین CVS (NYSE:CVS) در روز چهارشنبه به توافق برای مبلغ ۴۸۴ میلیون دلاری مربوط به مواد مخدر رسید. اینتل (NASDAQ:INTC) نیز ممکن است بعد از اهدای یک پکیج به Pat Gelsinger مورد بررسی قرار گیرد. مشخص شده‌است که سرویس ISS که سهام دار Proxy است بر ضد این پکیج است.

۵-کارخانه های چین با کووید مبارزه می کنند. شانگهای قرنطینه را تمدید می کند.

بخش تولیدی چین در ماه مارس تحت تأثیر قرنطینه‌های کووید-۱۹ و کاهش تقاضا از سوی ایالات متحده و اروپا با محو شدن برنامه‌های محرک دوران پاندمی دوباره کاهش یافت .

شاخص مدیران خرید بخش تولید از ۵۰٫۲ به ۴۹٫۵ افت کرد، در حالی که مشکلات ادامه دار مربوط به تعطیلی بندر کارخانه است. شانگهای احتمالاً قرنطینه ناحیه Pudong  خود را فراتر از تاریخ پایان برنامه ریزی شده روز جمعه تمدید خواهد کرد.در بخش دیگر، تأثیر تحریم چین دوباره در آمار منتشر شده توسط خرده فروش حوزه مد و پوشاک سوئدی یعنی H&M (ST:HMb) مشهود بود که سود سه ماهه آن بسیار کمتر از انتظارات بود. علاوه بر مشکلات در چین، این زنجیره مجبور شده است فروشگاه های خود را در روسیه، ششمین بازار بزرگ خود نیز ببندد، و برنامه خود را برای تعطیلی فروشگاه ها در سال جاری تسریع کرده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.