0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز سه شنبه، ۲۹ مارس بدانید, آمده است;

خلاصه:

در حالی که به نظر می رسد مذاکرات حول صلح بین روسیه و اوکراین به یک پیشرفت بزرگ نزدیک تر می شود، دارایی های ریسک پذیر  افزایش می یابد و  دارایی های امن کاهش می یابد. با این حال، داده های اقتصادی اروپا به طرز نگران کننده ای ضعیف هستند. موعد انتشار داده های قیمت مسکن در ایالات متحده و نظرسنجی ماهانه فرصت های شغلی وزارت کار، و همچنین گزارش درآمد Lululemon (NASDAQ: LULU) و Micron (NASDAQ:MU) ، رسیده است. در حالی که اوپک و متحدانش برای افزایش تولید آماده می شوند، قیمت نفت بالاتر می رود.

۱-مذاکرات حول محور صلح پیشرفت میکند.

به نظر می رسد که مذاکرات صلح بین روسیه و اوکراین در آستانه موفقیت است. مذاکرات دیپلماتیک بین دو طرف پیش از این در استانبول از سر گرفته شد و یکی از دستیاران زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، قول داده بود در چند ساعت بیانیه‌ای صادر کند.در همین زمان، وزیر دفاع روسیه اعلام کرد که روسیه به اهداف اصلی خود با آنچه عملیات نظامی ویژه می‌خواند، یعنی تضعیف توان نظامی اوکراین و آزادسازی منطقه دونباس در شرق اوکراین، که بخشی از آن است، دست یافته است. مقامات غربی ابراز شک کرده اند که روسیه ممکن است تنها از مذاکرات حول محور صلح برای خرید زمان برای تجدید قوا استفاده کند، زیرا در ماه گذشته تلفات بسیار بیشتری نسبت به آنچه انتظار می رفت متحمل شده است. با این حال،سخنگوی کرملین به نقل از شبکه های خبری خبر داد که سرنوشت مذاکرات می تواند امروز یا فردا تعیین شود.

۲-اروپا با امید به صلح به دستاوردهای بزرگی دست می یابد.

دارایی های اروپایی به شدت به نشانه های پیشرفت به سوی حل و فصل دیپلماتیک واکنش نشان دادند، در حالی که دارایی های امن عقب نشینی کردند.

تا ساعت ۱۴:۴۵ به وقت ایران یورو ۰٫۶ درصد در برابر دلار افزایش یافت و به ۱٫۱۰۴۲ دلار رسید، در حالی که بازارهای سهام اروپا تا ۲٫۳ درصد افزایش یافتند.  Stoxx 50 حدود ۲٫۲ درصد پیشرفت کرد. در مقابل، معاملات طلا به پایین‌ترین سطح دو هفته‌ای خود یعنی ۱۹۰۶ دلار در هر اونس رسید و اندکی بهبود یافت و با ۱٫۴ درصد کاهش در روز به ۱۹۱۳ دلار رسید.

بزرگترین سودها شامل سهامی بود که برای عملیات خود مستقیماً به عرضه گاز روسیه وابسته است .غول مواد شیمیایی آلمان یعنی  BASF (DE:BASFN)، که یکی از اعضای هیئت مدیره آن هشدار داد که ممکن است مجبور شود دفتر مرکزی خود در Ludwigshafen را تعطیل کند، حتی اگر عرضه گاز روسیه تنها ۵۰ درصد کاهش یابد، سهامش ۳٫۸ درصد افزایش یافت. روسیه تهدید کرده است که در صورت عدم موافقت خریداران اروپایی با پرداخت روبل از پایان ماه، تحویل را متوقف خواهد کرد. وزرای انرژی G7 روز دوشنبه به طور کلی این درخواست را رد کردند.

۳-بازار سهام ایالات متحده در آستانه باز شدن صعودی است. Lululemon، Micron در کانون توجه هستند و همچنین اعضای فدرال سخنرانی میکنند.

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است بالاتر باز شوند. جان ویلیامز، رئیس فدرال رزرو نیویورک و پاتریک هارکر، از فیلادلفیا، هر دو قرار است در این روز سخنرانی کنند.

تا ساعت ۱۴:۵۰ به وقت ایران ، معاملات داوجونز ۱۳۴ واحد یا ۰٫۴ درصد افزایش یافت، در حالی که معاملات S&P 500 نیز ۰٫۴ درصد و معاملات نزدک ۱۰۰ حدود ۰٫۳ درصد افزایش یافتند.داده‌های قیمت مسکن در ساعت ۱۷:۳۰به وقت ایران و نظرسنجی ماهانه فرصت‌های شغلی وزارت کار و شاخص اعتماد مصرف‌کننده در ساعت ۱۸:۳۰به وقت ایران منتشر میشوند.

سهام هایی که احتمالاً در کانون توجه قرار دارند شامل اپل (NASDAQ:AAPL) می شود. سرویس پخش آنلاین  اپل برنده اسکار روز یکشنبه بود، با این وجود نشانه‌هایی مبنی بر اینکه اپل با کاهش تقاضای مصرف‌کننده دست و پنجه نرم می‌کند وجود دارد زیرا افزایش هزینه‌های زندگی باعث می‌شود پول کمتری برای محصولات با قیمت‌های خاص آن در دسترس باشد.Micron و Lululemon نیز گزارش درآمد را اعلام میکنند.

۴-اروپا همچنان در نتیجه‌ی افزایش هزینه‌های زندگی، کمبود اعتماد (مصرف‌کننده) دارد.

داده‌های مسائل مربوط به هزینه‌ی زندگی در طی شب منتشر شد، که نشان می‌داد در آلمان و فرانسه در ماه مارس اعتماد مصرف‌کنندگان کاهش شدیدی داشته است. هزینه‌های غذا و انرژی در ماه‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته‌اند و مصرف‌کنندگان اهمیت بیشتری به مواردی که اغلب خریده می‌شود بخشیده‌اند.

در بخش دیگر، بریتانیا بیشترین افزایش ماهانه در بیش از پنج سال گذشته را در وام‌گیری خانوارها گزارش کرد، که نشان می‌دهد مصرف‌کنندگان به سرعت پس‌اندازهای دوران پاندمی خود را کاهش می‌دهند، زیرا تورم به بالاترین نرخ در ۳۰ سال گذشته رسیده است. تاییدیه های وام مسکن و وام های رهنی هر دو روند نزولی خود را از سر گرفتند و بسیار کمتر از انتظارات بودند.

۵-قیمت نفت اندکی بالا می رود.

وزرای کشورهای اوپک بار دیگر از موضع  خود مبنی بر افزایش تدریجی تولید برای پایین آوردن قیمت‌های نفت خام که هنوز بسیار بالای ۱۰۰ دلار در هر بشکه است، خودداری کردند.

اوپک و متحدانش از جمله روسیه قرار است اواخر این هفته با یکدیگر دیدار کنند و انتظار می‌رود که به برنامه خود برای افزایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای در روز از ماه می پایبند باشند. با این حال، با توجه به مشکلات عرضه در روسیه و قزاقستان، به نظر می رسد آنها حتی کمتر از حد معمول به آن دست پیدا کنند.خط لوله خزر که نفت قزاقستان را از طریق دریای سیاه به بازارهای جهانی می فرستد، به دلیل خسارت طوفان به پایانه صادراتی خود، حداقل سه الی چهار هفته آینده با نرخ های کاهش یافته فعالیت خود را از سر خواهد گرفت .تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت ایران، قیمت نفت خام آمریکا ۱٫۴ درصد افزایش یافت و به ۱۰۷٫۳۹ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که قیمت نفت برنت با ۱٫۴ درصد افزایش به ۱۱۰٫۹۸ دلار رسید.

‏API داده‌های موجودی هفتگی خود را طبق معمول در ساعت ۱۳:۰۰به وقت ایران گزارش می‌کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.