0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که شما باید در بازارهای مالی در دوشنبه، ۲۸ مارس بدانید. آمده است:

خلاصه:

کرملین پس از گاف جو بایدن که خواستار برکناری ولادیمیر پوتین از قدرت شده بود، وارد عمل شد. با توجه به اینکه منحنی بازدهی به کاهش رشد اشاره دارد، اوراق قرضه به فروش خود ادامه می دهد. تسلا (NASDAQ:TSLA) به دنبال تقسیم سهام است در حالی که اپل (NASDAQ: AAPL) ظاهراً به دنبال کاهش تولید برخی از محصولات به دلیل کاهش تقاضا است. بیت کوین به بالاترین حد خود در سال نزدیک می شود و با قرنطینه شدن شانگهای به مدت یک هفته، قیمت نفت سقوط می کند.

۱-کرملین پس از اظهارات بایدن جبهه میگیرد . زلنسکی درباره شرایط صلح صحبت می کند

پس از آنکه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا خواستار برکناری ولادیمیر پوتین از قدرت شد، امیدها برای صلح سریع در اوکراین در آخر هفته از بین رفت . اظهارات او در پایان یک سخنرانی در لهستان مبنی بر حمایت از استقلال اوکراین بود، اما اظهارات احتمالاً باعث تقویت سوء ظن، چه در روسیه و چه در جاهای دیگر، در مورد دستور کار مخفی ایالات متحده برای پیگیری تغییر رژیم خواهد شد، اگرچه وزارت امور خارجه و کاخ سفید هر دو بعداً اعلام کردند که اینطور نیست.

به طور جداگانه، زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، به خبرنگاران روسی گفت که مایل است بی طرفی دائمی را به عنوان مبنایی برای صلح بپذیرد، او همچنین گفت که مایل است مذاکرات جداگانه‌ای درباره وضعیت شرق اوکراین و کریمه داشته باشد و مانع دیگری بر سر راه مذاکرات صلح را برطرف کند. کرملین روی چنین پیشنهاداتی اشتیاقی نشان نداد  و گفت که دیدار بین دو رئیس جمهور سازنده نخواهد بود، اگرچه اشاره کرد که دیپلمات ها دیدارهای خود را از روز سه شنبه در استانبول از سر خواهند گرفت

۲-Selloff اوراق قرضه باعث میشود, تا هموار شدن (صاف شدن) منحنی بیشتر ادامه یابد.

با ادامه روند قیمت گذاری مجدد سیاست فدرال رزرو در واکنش به تورم افسارگسیخته، بازده اوراق دو ساله ایالات متحده یک شبه به بالاترین سطح خود در تقریباً سه سال اخیر رسید.بازدهی خزانه داری ۲ ساله ایالات متحده قبل از کاهش به ۲٫۳۷ درصد تا ساعت ۱۴:۳۰ به وقت ایران به ۲٫۴۱ درصد رسید که همچنان ۷ واحد پایه در روز افزایش داشت. با این حال، بازده ده ساله تا حد زیادی ثابت بود و تنها با یک واحد افزایش به ۲٫۵۰ درصد رسید. به این ترتیب، فاصله بین بازدهی ۲ و ۱۰ ساله تنها به ۱۳ واحد پایه کاهش یافته است که کمترین میزان از زمان شروع پاندمی است. منحنی‌های بازدهی صاف‌ معمولاً نشان‌دهنده کند شدن رشد در آینده هستند. با این حال، سودمندی آنها به عنوان یک پیش بینی کننده رکود اغلب مورد بحث است.

پس از مجموعه اظهار نظرات هفته گذشته پاول، رئیس فدرال رزرو و دیگران که در مورد نیاز احتمالی به افزایش نیم واحدی به جای افزایش یک چهارم واحدی که قبلاً پیشنهاد شده بود، تحلیلگران در مورد تجدید نظر در انتظارات خود برای افزایش نرخ بهره فدرال رزرو به شدت ناامید شده اند.

۳-سهام قرار است ترکیبی از روند صعودی و نزولی باز شود . اخبار اپل و تسلا در کانون توجه قرار دارند.

بازارهای سهام ایالات متحده بعداً به طور مختلط باز می شوند، با نگرانی ها در مورد فروش سریع اوراق قرضه که هزینه های سرمایه ای را برای اقتصاد به طور کلی افزایش می دهد , در نهایت شروع به فشار بر بازارهای سهامی کرد که در طول هفته گذشته آن را به چالش کشید.

تا ساعت ۱۴:۵۰ به وقت  ایران, معاملات داوجونز، S&P 500 و نزدک ۱۰۰ پس از دو هفته متوالی رشد ، همگی ثابت بودند.سهام اپل به دلیل گزارشی مبنی بر کاهش تولید ایر پادها در پاسخ به کاهش تقاضای مصرف‌کننده، ۱٫۸ درصد کاهش یافت، در حالی که سهام تسلا پس از اینکه سازنده خودروهای الکتریکی اعلام کرد می‌خواهد سهام تسلا  را تقسیم کند، ۵ درصد افزایش یافت. تقسیم سهام، که می تواند سهم را برای سرمایه گذاران خرد جذاب تر کند.

در بخش دیگر، داده‌های موجودی‌های عمده فروشی برای ماه فوریه در ساعت ۱۷:۰۰ به وقت ایران ارائه میشود

۴-بیتکوین نزدیک به بالاترین سطح سال ۲۰۲۲ میشود, از آنجایی که BoJ ( بانک ژاپن ) اجازه می دهد تا ین ضعیف شود

بیتکوین در سال ۲۰۲۲ به بالاترین سطح خود رسید، زیرا اقدام بانک ژاپن یکی از استدلال های قدیمی برای نگهداری ارزهای دیجیتال به جای ارزهای رسمی را مجددذ احیا کرد. در ساعت ۱۴:۵۰ به ۴۷۲۰۴ دلار رسید که ۶ درصد در روز افزایش داشت.

‏BoJ یک روزه به شدت در بازارهای اوراق قرضه ژاپن مداخله کرد و گفت که در چهار روز آینده مقادیر نامحدودی از اوراق قرضه را خریداری خواهد کرد تا بازدهی بلندمدت را در نرخ هدف سیاستی خود حفظ کند. به این ترتیب، BoJ این شک را تقویت کرد که ترجیح می دهد ارزش ین را به جای مهار تورم کاهش دهد.

در نتیجه این مداخله، ین در برابر دلار به کمترین میزان در شش سال گذشته یعنی ۱۲۵٫۰۸ رسید.

۵-افت نفت به دلیل قرنطینه شانگهای

قیمت نفت خام به دلیل ترس از مسیر تقاضای چین به شدت کاهش یافت، زیرا شهر شانگهای  قرنطینه به دلیل کووید-۱۹ را در هفته آینده که ۲۵ میلیون نفر را تحت تأثیر قرار خواهد داد، اعلام کرد.

تا ساعت ۱۵:۰۰به وقت ایران ، قیمت نفت خام آمریکا با ۴٫۲ درصد کاهش به ۱۰۹٫۱۱ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که قیمت  برنت، حدود ۱۱۳٫۰۳ دلار در هر بشکه بود که ۳٫۷ درصد کاهش داشت.

این اقدامات بندر شهر یا در واقع بسیاری از کارخانه های آن را نمی بندد (اگرچه کارخانه تسلا در شانگهای از جمله مواردی است که در حال حاضر بسته خواهد ماند). با این حال، این اقدامات، که در سراسر شهر اجرا می شود، تردد خودروهای شخصی را در جایی که وجود دارد ممنوع می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.