0

پنج نکته طلایی

در این بخش مواردی که باید در بازارهای مالی در روز جمعه، ۲۵ مارس بدانید, آمده است;

خلاصه؛

ایالات متحده و اتحادیه اروپا بر سر توافقی برای افزایش عرضه گاز طبیعی مایع به توافق رسیدند که به اروپا کمک می کند تا خود را از وابستگی به انرژی روسیه دور کند. روابط تجاری آلمان و ایتالیا به دلیل تأثیر جنگ بر اقتصاد منطقه افت می کند. اپل (NASDAQ: AAPL) ظاهراً به دنبال ارائه برنامه های اشتراکی برای سخت افزار خود است، در حالی که صاحبان LA Dodgers و Philadelphia 76ers در نبردی برای خرید قهرمان فوتبال اروپا یعنی چلسی از یک شخصیت تحریم شده روس که طرفدار حکومت خود است با هم روبرو می شوند.

۱-آمریکا و اروپا قرارداد تامین گاز منعقد کردند

ایالات متحده با افزایش عرضه گاز طبیعی مایع به اروپا موافقت کرد تا به اتحادیه اروپا کمک کند تا از واردات گاز روسیه خودداری کند.تا سال ۲۰۳۰، دو طرف به دنبال افزایش ۵۰ میلیارد مترمکعبی محموله های LNG در سال نسبت به سطح فعلی خواهند بود.اگرچه این مقدار قابل توجهی است، اما هنوز برای جایگزینی تمام واردات گاز اتحادیه اروپا از روسیه که معمولاً بیش از ۱۰۰ میلیارد متر مکعب در سال است، کافی نیست.این خبر در نشست دو روزه اتحادیه اروپا با حضور جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اعلام شد. تاکنون هیچ شفافیتی در مورد پاسخگویی  به درخواست‌های کرملین مبنی بر اینکه خریداران اروپایی در آینده برای گاز خود باید به روبل بپردازند، وجود نداشته است

۲-اعتماد تجاری اروپا از بین می رود زیرا جنگ قربانیان خود را می گیرد. فولکس واگن عرضه خودروهای برقی جدید را به تعویق انداخت

اثرات جنگ در اوکراین در داده های اقتصادی اروپا آشکار می شود.شاخص اعتماد تجاری آلمان در ماه مارس سقوط کرد، شاخص جو تجاری Ifo به ۹۰٫۸ پایین‌ترین سطح در ۱۴ ماه گذشته رسید، در حالی که شاخص فوریه نیز کاهش یافت. شاخص های اعتماد تجاری و اعتماد مصرف کننده ایتالیا نیز به شدت کاهش یافت. فولکس واگن (DE:VOWG_p) اعلام کرد که به دلیل کمبود قطعات از اوکراین، باید راه اندازی خودروی الکتریکی ID.5 خود را یک ماه به تعویق بیندازد.

در همین حال، در بریتانیا، خرده‌فروشی‌های اصلی در ماه فوریه به طور شگفت‌انگیزی با ۰٫۷ درصد کاهش یافت و پوند در واکنش به آن ۰٫۱ درصد کاهش یافت و به ۱٫۳۱۷۱ دلار رسید، اما یورو تا ساعت ۱۴:۴۵ به وقت ایران به ۱٫۱۰۰۶ دلار رسید که توسط اخبار مربوط به توافق گاز با ایالات متحده تقویت شد.

۳-بازار سهام ترکیبی( هم صعودی , هم نزولی) باز میشود و احساسات مصرف کننده میشیگان، سخنرانی William در کانون توجه قرار گرفته است .

بازارهای سهام ایالات متحده قرار است ترکیبی از روند صعودی و نزولی باز شوند، اما در مسیری قرار دارند که هفته را به بالاترین حد خود از اوایل فوریه به پایان برسانند، زیرا به طور کامل زیان های متحمل به دلیل حمله به اوکراین و ترس از افزایش سریع تر نرخ های بهره را از بین برده اند.

تا ساعت ۱۴:۴۵ به وقت ایران, معاملات داوجونز ۱۴ واحد یا کمتر از ۰٫۱ درصد افزایش یافت، در حالی که معاملات  S&P 500 به میزان مشابهی افزایش یافت، اما معاملات  NASDAQ 100 کاهش یافت.شاخص احساسات مصرف‌کننده میشیگان، در ساعت ۱۸:۳۰ به وقت ایران اعلام می‌شودداده‌های در حال انتظار فروش مسکن در ماه فوریه، همانند سخنرانی جان ویلیامز، رئیس فدرال رزرو نیویورک، ارائه می‌شود.

پس از رونمایی اتحادیه اروپا از پیش‌نویس قانون جدید با هدف محدود کردن قدرت بازار، سهام‌ها احتمالاً بعداً در کانون توجه قرار خواهند گرفت. اپل پس از گزارش بلومبرگ مبنی بر اینکه به دنبال راه اندازی برنامه های اشتراکی برای سخت افزار خود از جمله آیفون است، در کانون توجه قرار خواهد

۴-مالکان Dodgers, 76ers مقابل هم برای چلسی قرار می گیرند

بر اساس گزارش های مختلف، رقابت برای خرید باشگاه فوتبال لندن چلسی به رویارویی بین مالکان LA Dodgers و Philadelphia 76ers ختم شده است.طبق گزارش فایننشال تایمز، دو پیشنهاد از یک گروه سرمایه‌گذار به مدیریت Todd Boehly ، مالک Dodgers، و دیگری به ریاست Josh Harris  از Apollo  و David Blitzer از گروه Blackstone است که مجموعه تیم‌های ورزشی آن در حال حاضر شامل NHL’s New Jersey Devils و سهام اقلیت در باشگاه های فوتبال در آلمان و کشورهای Benelux است.

چلسی از سال ۲۰۰۳ تحت مالکیت Roman Abramovich , شخصیت حامی حکومت روسیه است که هزینه های بی وقفه او یک تیم درجه دو را به قهرمان فعلی باشگاه های اروپا و جهان تبدیل کرده است. گزارش های مختلف ارزش باشگاه را حدود ۴ میلیارد دلار نشان می دهد. دارایی های Abramovich اکنون توسط دولت بریتانیا مسدود شده است و مالکیت او بر باشگاه غیرقابل توجیه و غیر قابل دفاع  است.

۵-افت نفت پس از قرارداد گاز و ترس از کووید در چین

قیمت نفت خام به دلیل روابط اتحادیه اروپا و ایالات متحده کاهش یافت. قرارداد گاز خوش‌بینی را در مورد رفع اختلالات بازارهای جهانی انرژی که به طور گسترده‌تر ناشی از تحریم‌های غرب علیه روسیه است، ایجاد کرد. در میان گزارش‌هایی که نشان می‌دهد پالایشگاه‌های مستقل در چین با کمترین میزان بهره‌برداری در ماه‌های اخیر کار می‌کنند، نگرانی‌های زیادی درباره تأثیر تعطیلی کووید بر تقاضای چین نیز بر قیمت‌ها تأثیر گذاشته است.

با این حال، برخی فشارها از سوی خریداران اروپایی که فوراً به دنبال منابع جایگزین هستند، هنوز محتمل به نظر می رسد. معاون صدراعظم آلمان، پیشتر گفته بود که بزرگترین اقتصاد اروپا تا تابستان واردات نفت روسیه را به نصف کاهش خواهد داد و تا سال ۲۰۲۴ تقریباً از گاز روسیه مستقل خواهد شد.

تا ساعت ۱۵:۱۰ به وقت ایران ، قیمت نفت خام آمریکا با ۱٫۵ درصد کاهش به ۱۱۰٫۶۳ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام برنت با ۱٫۱ درصد کاهش به ۱۱۷٫۷۷ دلار در هر بشکه رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.