0

آیا ترکیه ، پناهگاهی امن برای روسیه میتواند باشد؟

از زمانی که حمله روسیه به اوکراین مجموعه ای از تحریم‌های غرب علیه مسکو را ایجاد کرد، هزاران روس وارد ترکیه شده‌اند و به عنوان مکانی امن برای اقامت، به سرمایه‌گذاری و نگهداری دارایی‌ها علیرغم عضویت این کشور در ناتو میپردازند . اقدام به عنوان یک پناهگاه امن، خطراتی را برای دولت، بانک‌ها و شرکت‌های ترکیه ایجاد می‌کند که در صورت تشدید فشار بر مسکو با تحریم‌های ثانویه گسترده‌تر، ممکن است با تصمیمات و مجازات‌های سختی مواجه شوند.

ترکیه گفته است که تصمیم پوتین رئیس جمهور روسیه برای حمله به اوکراین غیرقابل قبول است اما اصولاً با تحریم ها مخالف است و آنها را اجرا نمی کند.اقتصاد ترکیه که در حال حاضر به دلیل بحران ارزی و تورم فزاینده آسیب دیده است، به شدت به نفت، گاز، تجارت و گردشگری روسیه متکی است.
بنا بر گزارش ها، حدود ۱۴۰۰۰ روس از زمان آغاز جنگ در ۲۴ فوریه وارد ترکیه شده اند، بسیاری از آنها به دلیل مسدود شدن کارت های اعتباری ایالات متحده و چالش هایی که در انجام امور بانکی اساسی دارند، انبوهی از پول نقد با خود حمل می کنند. مشاوران املاک می گویند بسیاری از آنها از پول نقد و ارزهای دیجیتال تبدیل شده برای خرید ملک به عنوان یک سرمایه گذاری مطمئن استفاده می کنند.
آبراموویچ، یکی از چندین فرد با نفوذ روسی که در لیست سیاه غرب قرار گرفته است، همچنین از ترکیه بازدید کرده و دو قایق تفریحی او به ارزش مجموع ۱٫۲ میلیارد دلار در هفته گذشته در استراحتگاه های ترکیه پهلو گرفتند. وزیر امور خارجه ترکیه شنبه گفت که از شهروندان روسیه استقبال می کنند و می توانند طبق قوانین بین المللی در ترکیه تجارت کنند.
اما آیا پناهگاه امن می تواند دوام بیاورد؟
دولت‌های غربی قبلاً دارایی‌های افراد با نفوذ روسی را مصادره کرده‌اند، ذخایر روسیه را مسدود کرده و آن را از سیستم بانکی سوئیفت خارج کرده‌اند، و می‌توانند آنکارا را نیز تحت فشار قرار دهند. تحلیلگران می گویند که می توانند تحریم های ثانویه ای را علیه کسانی که با هدف اصلی، روسیه تجارت می کنند، اعمال کنند.
اگر پوتین قصد عقب‌نشینی نداشته باشد، تحریم‌های ثانویه اجتناب‌ناپذیر هستند و غرب به هر کشوری احتمالی توجه بیشتری خواهد کرد تا به پناهگاه‌های امن تبدیل نشوند. دستان آنکارا بسته خواهد شد… و ناگزیر باید موضع سخت تری در برابر روسیه اتخاذ کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.